Голова Великого комітету Парламенту Фінляндії Хейкі Аутто розпочав засідання із подяки українському народу за боротьбу і обстоювання європейських демократичних цінностей. Він поцікавився ситуацією на фронті, а також у суспільстві загалом і тим, як українці готуються до зими, яка лише почалася. Хейкі Аутто запевнив, що Великий комітет Парламенту Фінляндії одностайно підтримує Україну і її інтеграцію до Європейського Союзу.
Голова Комітету з питань інтеграції України до ЄС Іванна Климпуш-Цинцадзе подякувала фінським колегам за підтримку.
«Це великий привілей мати вашу підтримку на майданчику конференції COSAC, на міжнародній платформі United4Ukraine, а також підтримку тих ідей та прагнень, в які ми, українці, віримо і за які боремось», — сказала Іванна Климпуш-Цинцадзе.
Вона повідомила, що ситуація в Україні є дуже серйозною. Протягом останніх місяців росія щодня нещадно обстрілює українські міста та села, цивільну та енергетичну інфраструктуру.
Якщо у вересні рф атакувала Україну понад 1 300 дронами, це не враховуючи обстріли на фронті та ракетні удари, то у жовтні ця цифра вже сягнула 2 000 дронів, а в листопаді — 2 500.
«росія докладає суттєвих зусиль, щоб ще більше тероризувати Україну, щоб поставити нашу енергетику в нестерпні умови», — сказала голова Комітету. Вона зауважила, що вже сьогодні відключення світла в різних регіонах України тривають від чотирьох до восьми годин. Якщо так триватиме й далі, а також із настанням холодів — ці відключення можуть ще збільшуватися.
А це у свою чергу згубно позначиться на економіці, на виробництві та надходженнях до бюджету.
Також Іванна Климпуш-Цинцадзе привернула увагу фінських колег до російських атак довкола атомних електростанцій, зокрема, Запорізької АЕС. «Це загроза не лише для України, а й для всього континенту, і це вимагає додаткової уваги від Європейського Союзу та наших західних партнерів», — переконана голова Комітету. Вона висловила сподівання, що з приходом нової адміністрації у США Євросоюз більше зосередиться на зміцненні свого оборонного бюджету. І Фінляндія у цьому процесі могла б узяти на себе лідерство.
Також Іванна Климпуш-Цинцадзе подякувала за воєнну допомогу. Вона сподівається, що за двадцятьма п’ятьма пакетами підтримки України будуть ще нові, адже ситуація вимагає навіть збільшення цієї підтримки. Голова Комітету додала, що Фінляндія також могла б наслідувати приклад Данії та інвестувати у воєнне виробництво України.
Щодо європейської інтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе зауважила, що Україна вдячна за чітку перспективу свого майбутнього в ЄС. Нині Парламент разом з Урядом виконує свою домашню роботу в цьому процесі і сподівається відкрити перемовини за кластером «Основи» вже на початку наступного року.
«Однак Європейський Союз не є безпековою організацією. Тому для України критично важливо в найближчому майбутньому бути запрошеною до НАТО. Без членства України в НАТО ми не можемо розраховувати на стійкий і тривалий мир у Європі. Ми, на жаль, бачимо, що росія не змінила своїх намірів щодо України — знищити нас як державу, знищити український народ. Також не відмовилася рф від намірів повернутися до кордонів 1997 року, як путін сказав у своєму листі у грудні 2021 року. Тому маємо разом зробити все, щоб забезпечити мир і стабільність на континенті», — сказала голова Комітету з питань інтеграції України до ЄС.
Перший заступник голови Комітету Вадим Галайчук наголосив на потребі запровадити додаткові санкції проти російської федерації. Він також переконаний, що потрібно боротися зі спробами обійти уже чинні обмеження.
«У цьому сенсі важливо скласти детальний перелік зобов’язань для європейських компаній, які продають свої товари, особливо товари подвійного призначення. Ми знаємо ці компанії, знаємо товари, які вони експортують, знаємо країни, через які відбувається обхід санкцій. Але вимоги у різних країнах — членах ЄС до цих компаній різні і досить нечіткі. І багато компаній із цього користають, щоби уникати санкцій, — сказав Вадим Галайчук. — Ідеться про контроль, про те, що менеджери цих компаній мають чітко знати, що на них чекає у разі, якщо їхні товари потрапляють до росії. Це також про посилення покарання».
Перший заступник голови Комітету з питань інтеграції України до ЄС зауважив, що дедалі більше є свідчень про участь Китаю в допомозі росії у її війні проти України.
«Це чутливе питання, але ми маємо бути тут відкритими. Маємо говорити про китайські компанії, які продають свої товари в ЄС, про їхніх європейських партнерів. Ми також знаємо ці всі компанії. І це також потребує дії. Китайські компанії мають знати, що якщо вони продовжують допомагати росії — вони матимуть проблеми із їхніми контрактами в ЄС», — наголосив Вадим Галайчук.
Заступниця голови Комітету з питань інтеграції України до ЄС Марія Мезенцева-Федоренко подякувала Фінляндії за лідерство в імплементуванні формули миру в галузі довкілля. Фінляндія зараз багато уваги приділяє екоциду, який росія здійснює в Україні:
«Наша земля потерпає від наслідків жахливої російської війни. І ми вдячні вам за надання онлайн та офлайн платформи у жовтні цього року для всіх держав, які підписали спільну декларацію, ухвалену на Саміті миру у Цюриху, де ваш уряд був присутній і теж підписав цю декларацію».
Марія Мезенцева-Федоренко також подякувала фінському народу за гуманітарну підтримку та допомогу, якої, за її словами, особливо потребують прифронтові регіони, як-от Харківщина. «У Харкові ми маємо п’ять підземних шкіл, які сьогодні працюють в метро. Сподіваюся, невдовзі українські діти, так само, як фінські, матимуть змогу вчитися у нормальних, звичних для них умовах», — сказала заступниця голови Комітету з питань інтеграції України до ЄС.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.