У межах продовження діалогу голова Комітету з питань аграрної та земельної політики Олександр Гайду провів зустріч з віцеголовою Комітету Європарламенту з міжнародної торгівлі, постійним доповідачем з питань України Карін Карлсбро.

Під час зустрічі обговорили євроінтеграційний процес та співпрацю між Україною та Європейським Союзом. Однією з головних тем було питання вільної торгівлі та важливості збереження стабільного режиму без додаткових тарифів, що забезпечить раціональні економічні відносини і сприятиме розвитку співпраці на користь України та ЄС.

Голова Комітету Олександр Гайду зазначив, що для української агрохарчової галузі надважливим є збереження відкритої торгівлі між Україною та ЄС. Нині члени Комітету стурбовані певною невизначеністю щодо збереження відкритої торгівлі між Україною та ЄС у 2025 році і в середньостроковій перспективі.

Він додав, що на сьогодні агрохарчовий сектор України формує приблизно 11% ВВП нашої країни та понад 60% експортних надходжень. У 2023 році аграрний сектор згенерував 61% (22 млрд дол. США) валютної виручки від експорту товарів з України. У 2021 році цей показник становив лише 40,7% (27,7 млрд дол. США).

Також аграрний сектор є одним з найбільших сукупних платників податків до національного і місцевих бюджетів: у 2023 році 10 найбільших аграрних підприємств в Україні сплатили 19,4 млрд грн (500 млн дол. США) до бюджетів всіх рівнів. Це на 36% більше, ніж у 2022 році, та становить 1,6% доходів консолідованого бюджету України в 2023 році (1,2 трлн грн державного і місцевих бюджетів).

Постачання аграрної продукції на ринок ЄС є партнерським, взаємовигідним рішенням для європейських і українських фермерів та агропідприємств, особливо під час воєнного стану, про що українська сторона постійно веде діалог з європейськими партнерами.

В Україні покладають великі надії на майбутній переговорний процес з Європейським Союзом про подальшу лібералізацію двосторонньої торгівлі, адже це забезпечить стабільну та передбачувану архітектуру торгівлі України з ЄС та прокладатиме шлях для поступової економічної інтеграції України до внутрішнього ринку ЄС паралельно з перебігом передвступних переговорів. Крім цього, перегляд обмежень та квот на експорт має відбуватись з урахуванням сучасних обсягів двосторонньої торгівлі, а не застарілих показників 2015 року.

Зрозумілим є і те, що для цілої низки «чутливих» для європейських аграріїв товарів, таких як цукор, м’ясо птиці, мед тощо, торгівля між Україною та ЄС повинна бути «прогнозованою», щоб знімати занепокоєння європейських фермерів. Тому остання редакція автономних торговельних заходів (АТЗ) ЄС для України зразка 2024 року, яка передбачала також механізм захисних заходів, може бути певним орієнтиром. Однак остаточні домовленості щодо параметрів торгівлі чутливими товарами повинні виходити з аналізу цифр і фактів реального впливу імпорту з України цих товарів на споживання, ціни на ринку ЄС та реальних конкурентних позицій європейських агровиробників. Якщо факти негативного впливу імпорту на становище європейських аграріїв не підтверджуються, немає підстав для продовження чи посилення захисних механізмів.

Також подискутували про важливість поступової інтеграції українського агросектору в європейську економіку, що полегшить шлях України до повноправного членства в ЄС у майбутньому.

Обговорили питання гармонізації регуляторної бази, яка дасть змогу українським експортерам спростити процедури і стандарти, зменшити бюрократичні бар’єри та стимулювати зростання експорту до ЄС.

Віцеголова Комітету Європарламенту з міжнародної торгівлі Карін Карлсбро зазначила, що питання збереження відкритої торгівлі між Україною та Європейським Союзом має також політичний характер, який залежить від поглядів різних політичних партій та їхніх виборців країн — 
членів ЄС.

Водночас дискусії з цього питання відбуваються постійно, і в Європейському Парламенті є більшість, яка і надалі забезпечить необхідну підтримку України.
Карін Карлсбро запевнила у непохитній та всебічній підтримці України, подальшій фінансовій підтримці з боку Європейського Союзу, а також у двосторонній співпраці між депутатами та комітетами.

Участь у зустрічі також узяв керівник секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Олександр Старинець.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.