У Брюсселі Віцепрем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України — міністр юстиції України Ольга Стефанішина та виконавча віцепрезидентка Європейської комісії з питань технологічного суверенітету, безпеки та демократії Хенна Вірккунен підписали документ, що вносить зміни до Угоди між Україною та Європейським Союзом про участь України в програмі «Креативна Європа» на 2021-2027 роки.

Тепер українські виробники аудіовізуального контенту можуть подавати заявки на всі конкурси в межах медійного напряму програми. 

Програма підтримує фінансування окремих проєктів, пов’язаних із розробленням та дистрибуцією кіно, онлайн- та телевізійного контенту, а також створенням інноваційних інструментів та бізнес-моделей в аудіовізуальній індустрії.

«Це важливий крок до інтеграції українського аудіовізуального сектору в європейську екосистему. Водночас розширення програми «Креативна Європа» на Україну збагатить культурне розмаїття аудіовізуального сектору ЄС і відкриє нові можливості для співпраці», — йдеться в повідомленні.

Напрям «Медіа» програми «Креативна Європа» став можливим завдяки Закону України «Про медіа» (№ 2849-IX), який увідповіднив українське законодавство з правилами і стандартами Європейського Союзу. 

Загалом «Креативна Європа» складається з двох підпрограм: «Культура», в межах якої передбачено просування креативного та культурного секторів, та «Медіа», що забезпечує підтримку розвитку і поширення аудіовізуальних творів.

ДОВІДКОВО

Програма «Креативна Європа» — це програма Європейського Союзу в сфері культурних, креативних та аудіовізуальних індустрій. Вона створена для тих, хто працює у культурній чи медійній галузі й має ідеї цікавих проєктів. Започаткована в 2014 році. На сьогодні охоплює 41 країну, серед яких члени ЄС, країни Східного партнерства та Європейської асоціації вільної торгівлі.

Україна приєдналася 1 січня 2016 року.

Програма спрямована на три основні сектори — культурний, креативний та аудіовізуальний. Загальний бюджет становить 1,46 мільярда євро. 

Основними її пріоритетами  є: міжнародна мобільність, розширення аудиторії, нові бізнес-моделі, перехід до використання цифрових технологій, тренінги та освіта.

 «Креативна Європа» складається з двох підпрограм — «Культура» і «Медіа». На «Медіа» припадає щонайменше 56% бюджету, близько 31% плановано виділити на підпрограму «Культура», ще 13% відведено на міжсекторальну взаємодію. У межах підпрограми «Культура» передбачено чотири канали фінансування — «Європейські платформи», «Європейські мережі», «Проєкти в галузі співробітництва» та «Художній переклад».

Подати заявку на участь у проєкті може організація будь-якої форми власності, котра діє і має статус юридичної особи не менше ніж два роки.

З 2017-го в Україні щорічно відбувається Міжнародний форум «Креативна Україна», засновниками та головними організаторами якого є Міністерство культури та стратегічних комунікацій України і Український центр культурних досліджень. Це найбільша в Східній Європі платформа для обговорення державної політики у сфері культури та креативних індустрій.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.