На початку засідання Президент України Володимир Зеленський зазначив, що підсумкова зустріч Конгресу за результатами цього року — про те, що може підтримати наші громади, нашу українську стійкість наступного року.

«Стійкість на фронті, стійкість усередині України, стійкість відносин із нашими партнерами — усе це має важливе значення, і відповідні кроки передбачаються робочими документами стійкості — на рівні Офісу, Уряду, Парламенту. Прошу всіх вас робити максимум для підтримки фронту, сімей наших воїнів, а також виробництв, які залучені для оборонних потреб», — сказав Президент.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль підкреслив, що Уряд приділяє значну увагу фінансовій та соціальній підтримці розвитку регіонів та громад в Україні, роблячи все можливе для їхньої стійкості та спроможності.

За словами глави Уряду, робота ведеться у восьми ключових напрямах, перший з яких — фінансова стійкість.

«Ресурс місцевих бюджетів у 2024 році — понад 285 млрд грн. Наступного року потенціал фінансової стійкості зросте до 328 млрд грн бюджетного ресурсу. Громади отримують від держави дотації та субвенції для виконання своїх функцій», — зазначив Денис Шмигаль.

Під час свого виступу Спікер українського Парламенту наголосив, що План внутрішньої стійкості, який Володимир Зеленський представив у Парламенті, передбачає, зокрема, функціонування стійких і спроможних громад. Руслан Стефанчук відзначив, що завдяки злагодженій роботі народних депутатів вдалося створити умови для ефективного функціонування місцевого самоврядування та розвитку територіальних громад.

Руслан Стефанчук підкреслив, що Парламент забезпечив впровадження принципів професійної, ефективної та політично неупередженої служби в органах місцевого самоврядування. «Ці рішення дозволяють органам місцевої влади працювати в інтересах громадян та територіальних громад, забезпечуючи якісне управління на місцях», — зазначив він.

Одним із важливих досягнень стало врегулювання порядку утворення, ліквідації та перейменування районів.

В умовах воєнного стану особливого значення набуває участь громадян у місцевому самоврядуванні та прозорість цього процесу.

Руслан Стефанчук наголосив, що навіть у складний час агресії держави-окупанта Парламент докладає зусиль для забезпечення можливості громадянам впливати на рішення місцевої влади та контролювати їх діяльність.

Окремо Голова Верховної Ради зупинився на важливості ухвалення Закону «Про міжнародне територіальне співробітництво України». Цей документ, прийнятий у квітні 2024 року, відкриває нові можливості для співпраці територіальних громад з міжнародними партнерами.

Попереду стоять важливі завдання з продовження реформи децентралізації. Серед них — реформування територіальної організації виконавчої влади, що передбачає створення органів префектурного типу та запровадження нагляду за законністю актів органів місцевого самоврядування з урахуванням європейських стандартів. Також необхідно спростити процедури співробітництва між громадами та чітко розмежувати повноваження між різними рівнями місцевого самоврядування.

Руслан Стефанчук запевнив, що український Парламент і надалі працюватиме заради зміцнення місцевого самоврядування як базового інституту народовладдя. «Міцні та спроможні громади — це основа стійкості та успіху нашої держави», — підсумував він.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.