МОН завершило перший трирічний етап реалізації Стратегії гендерної рівності в освіті 2030
Міністерство освіти і науки України завершило перший трирічний етап реалізації Стратегії гендерної рівності в освіті 2030 публічною презентацією результатів аудиту.
Повний партисипативний гендерний аудит, проведений командою незалежних аудиторів громадської організації EdCamp за підтримки Фонду народонаселення ООН в Україні, допоміг оцінити досягнення та виклики у впровадженні гендерної рівності та недискримінації. Аудит підсвітив важливість таких кращих практик міністерства, як функціонування інституту гендерного радництва та робочої групи з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків при МОН, проведення гендерного аналізу бюджетних програм міністерства, організація циклу вебінарів з питань гендерної рівності, постійно доступних на інформаційних ресурсах МОН.
Відбувся бізнес-форум «Підготовка фахівців в центрах профтехосвіти ДСЗ: навчання українців для потреб бізнесу»
В Івано-Франківську відбувся регіональний бізнес-форум «Підготовка фахівців в центрах профтехосвіти ДСЗ: навчання українців для потреб бізнесу».
Учасники заходу обговорили виклики на ринку праці регіону та шляхи їх подолання, потреби підприємств у кваліфікованих кадрах і можливості підготовки фахівців на запит бізнесу, зокрема Івано-Франківським центром профтехосвіти Державної служби зайнятості. Також учасники заходу відвідали екскурсію навчально-виробничими майстернями Івано-Франківського ЦПТО.
Відбулася пресконференція «Позашкільна освіта — 2024: десять звершень»
Учасниками прес-конференції стали народні депутати України, представники Верховної Ради України, Державної служби якості освіти України, Міністерства молоді та спорту України, Міжнародної асоціації позашкільної освіти, працівники органів управління освітою, закладів вищої і позашкільної освіти, громадськість та журналісти.
Основною метою заходу була презентація досягнень і перемог позашкільної освіти у 2024 році, нагородження почесними відзнаками «Партнерство — 2024».
Вітаємо представників позашкільної освіти з високими досягненнями і перемогами у 2024 році і бажаємо подальших успіхів і звершень!
10 мільйонів євро банківської підтримки ЄС разом із E5P та грантами ЄСотримають українські університети
У рамках зусиль ЄС в Україні Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) співпрацює з Представництвом ЄС в Україні та іншими партнерами, щоб підтримати стійкість освітнього сектору країни.
У рамках пакету термінових заходів «Солідарність в Україні» ЄІБ надає 10 мільйонів євро під гарантії ЄС для підвищення енергоефективності українських університетів у містах Чернігів, Івано-Франківськ, Харків, Київ, Луцьк, Львів, Одеса, Полтава, Рівне, Суми, Ужгород, Вінниця.
Полтавський національний технічний університет першим завершив реконструкцію двох навчальних корпусів, покращивши екологічність та зменшивши споживання енергії, з подальшою модернізацією.
Відбувся «Інформаційний день Програми ЄС Еразмус+: вища освіта»
У Міністерстві освіти і науки України відбувся «Інформаційний день Програми ЄС Еразмус+: вища освіта», організований спільно з Національним Еразмус+ офісом в Україні.
До заходу у змішаному форматі долучилося понад 330 учасників — проректори з міжнародної співпраці та керівники відділів міжнародної співпраці, відповідальні особи за реалізацію Програми ЄС Еразмус+ у закладах вищої освіти України з різних областей.
У межах заходу відбулася зустріч заступника міністра освіти і науки України Михайла Винницького з закладами вищої освіти з питань реалізації проєктів Програми ЄС Еразмус+ та семінар для керівників, відповідальних за міжнародну співпрацю у закладах вищої освіти.
Учасники долучилися до обговорення особливостей впровадження проєктів Еразмус+, зокрема з академічної мобільності, віртуальних обмінів, проєктів співпраці (КА 220) та європейських студій (напрям Jean Monnet), та поділилися досвідом й історіями успіху в умовах воєнного стану в Україні.
Презентації спікерів:
- «Національні пріоритети Еразмус+ на 2025 рік», М. Винницький, МОН;
- «Європейська інтеграція: Рекомендації Європейської Комісії та Дорожня карта у сферах освіти і науки», О. Гусак, МОН;
- «Реалізація проектів міжнародної технічної допомоги, бенефіціаром яких є Міністерство освіти і науки України»,
С. Шкабко, МОН;
- «Загальний огляд можливостей для університетів конкурсів 2025 р. Програми ЄС Еразмус+ у сфері освіти, молоді та спорту для України», С. Шитікова, НЕО в Україні.
1478 вчителів успішно пройшли сертифікацію у 2024 році
Завершено сертифікацію педагогічних працівників, якою цьогоріч охоплено чотири категорії вчителів. Комісії, утворені Державною службою якості освіти України, провели засідання з визначення порогового бала. Відтак успішно пройшли сертифікацію:
- 651 учитель початкових класів;
- 380 учителів української мови та літератури;
- 297 учителів історії та громадянських дисциплін;
- 150 вчителів математики.
Педагогічні працівники, які успішно пройшли сертифікацію, мають право на:
- щомісячну доплату в розмірі 20% посадового окладу (ставки заробітної плати) пропорційно до обсягу педагогічного навантаження протягом строку дії сертифіката;
- присвоєння наступної або підтвердження наявної вищої кваліфікаційної категорії в межах чергової/позачергової атестації педагогічних працівників;
- участь у процедурах і заходах, пов’язаних із забезпеченням якості освіти та впровадженням інновацій, педагогічних новацій і технологій у системі освіти.
23 грудня розпочнеться реєстрація для участі в сертифікації педагогічних працівників у наступному році.
Безоплатне харчування для учнів 1-4 класів продовжать у 2025 році
Уряд продовжить допомагати організовувати безоплатне гаряче харчування для учнів початкової школи з січня 2025 року місцевим громадам. Для цього в державному бюджеті на наступний рік закладено 2,9 мільярда гривень.
Кошти будуть пропорційно розподілені між громадами у формі державної субвенції. Субвенція — це істотна допомога держави місцевим органам влади в забезпеченні збалансованого харчування для учнів початкових класів.
У жовтні 2024 року Уряд спрямував 2 мільярди гривень на організацію безоплатного гарячого харчування для початкової школи. Станом на кінець листопада 93% закладів освіти скористалися коштами субвенції та запровадили безоплатне харчування для учнів 1-4 класів.
3793 заклади освіти зазнали бомбардувань та обстрілів, з них 365 повністю зруйновано
Станом на 17 листопада 2024 року 3428 закладів освіти пошкоджено та 365 зруйновано повністю — про це повідомляють на ресурсі Міністерства освіти і науки України.
Сайт saveschools.in.ua документує та в реальному часі надає статистику зруйнованих українських закладів освіти.
До того ж на сайті можна переглянути картину руйнувань кожного регіону.
Відбулося засідання Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій
У порядку контролю було заслухано питання «Про стан підготовки підзаконних нормативно-правових актів на виконання Закону України «Про дошкільну освіту».
За результатами розгляду Комітет констатував наявність проблем щодо стану підготовки підзаконних нормативно-правових актів на виконання Закону України «Про дошкільну освіту».
Після обговорення зазначеного питання, а також проаналізувавши урядовий План організації підготовки проєктів актів та виконання інших завдань, народні депутати України — члени Комітету прийняли рішення рекомендувати Кабінету Міністрів України затвердити до 27 грудня 2024 року новий План підготовки підзаконних нормативно-правових актів на виконання Закону України «Про дошкільну освіту» від 06.06.2024 р. № 3788-IX з урахуванням набрання цим законом чинності з 1 січня 2025 року та з урахуванням пропозицій центральних органів виконавчої влади щодо пріоритетності підготовки проєктів підзаконних нормативно-правових актів, відповідних кінцевих термінів і пріоритетності їх підготовки.
Далі народні депутати України — члени Комітету розглянули низку законопроєктів, щодо яких одностайно були прийняті рішення:
- рекомендувати Верховній Раді України проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння розвитку волонтерства серед здобувачів освіти» (реєстр. № 11159 від 09.04.2024), за результатами його розгляду прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними правками;
- рекомендувати Комітету Верховної Ради України з питань транспорту та інфраструктури, визначеному головним з опрацювання законопроєктів України «Про систему та особливості функціонування ринку залізничного транспорту України» (реєстр. № 12142 від 21.10.2024) та «Про систему та особливості функціонування ринку залізничного транспорту України» (реєстр. № 12142-1 від 06.11.2024), самостійно визначитися щодо зазначених законопроєктів під час голосування на своєму засіданні, враховуючи висловлені у висновках Комітету зауваження та пропозиції.
МОН створює концепції освітніх галузей: що зміниться
Міністерство освіти і науки України почало розробляти концепції освітніх галузей, які допоможуть зробити навчання сучаснішим і практичнішим.
Мета концепцій — визначити сильні сторони української освіти й запропонувати шляхи вдосконалення тих практик, що показують меншу ефективність.
На основі концепцій будуть створені:
- програми навчання для вчителів;
- навчальні програми для учнів й учениць;
- рекомендації для авторських колективів, які створюють підручники та інші навчальні матеріали;
- моделі сучасних кабінетів (природничих лабораторій, майстерень, мистецьких студій тощо). Це дасть змогу спрямувати кошти субвенцій на реалізацію цих змін.
Міністерство освіти і науки України запрошує освітян і освітянок пройти опитування, щоб поділитися думками та ідеями про те, що саме варто оновити, додати чи зберегти в нинішній системі освіти.
«Ноосфера» починає четвертий антарктичний сезон
Ввечері 12 грудня 2024 року флагман українського науково-дослідницького флоту криголам «Ноосфера» вирушив із Кейптауна (Південно-Африканська Республіка) в Антарктику. Це вже четвертий його антарктичний сезон під синьо-жовтим прапором. Судно веде досвідчений капітан Павло Панасюк.
Попри повномасштабне вторгнення рф в Україну наша держава продовжує здійснювати міжнародні зобов’язання й забезпечувати як неперервність досліджень на станції «Академік Вернадський», так і виконання міжнародних наукових проєктів, фінансованих ЄС.
Цього сезону «Ноосфера» ще активніше співпрацюватиме з антарктичними програмами інших країн: Польщі, США, Іспанії.
Також заплановано дослідження за двома проєктами в межах програми «Горизонт Європа».
Бажаємо команді «Ноосфери» і полярникам гарного сезону й легкої дороги в далеку Антарктику!
Нагадуємо, що з січня 2022-го до квітня 2024 року «Ноосфера» успішно відпрацювала три антарктичні сезони.
Відбулося засідання президії Національної академії наук України
Під головуванням президента НАН України академіка Анатолія Загороднього відбулося чергове засідання Президії НАН України.
У засіданні взяв участь Голова Верховної Ради України, академік Національної академії правових наук України Руслан Стефанчук, який виступив з доповіддю «Про Наукову концепцію розвитку законодавства України».
Він зазначив, що реалізація завдань прийнятого 24 серпня 2023 року Закону України «Про правотворчу діяльність» потребує підвищення рівня ефективності правотворчого процесу, а головне — науково-правового супроводу правотворчої діяльності. Особливо це стосується наукового прогнозування та наукової експертизи.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.