Голова Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Олександр Гайду взяв участь у ХVI Міжнародній конференції «Ведення агробізнесу в Україні», яка відбулася за сприяння Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу».
Під час заходу учасниками була проведена дискусія щодо стану та перспектив агросектору України, результатів адаптивного підходу на третьому році війни, стійкості агросектору України в умовах економічної нестабільності та підбиття підсумків за 2024 рік, впливу та викликів світової конкуренції, кліматичних змін та трансформацій українського ринку, інвестиційних потреб та можливостей агробізнесу, розширення експортного потенціалу України та нових можливостей, які відкриває процес переговорів із Європейським Союзом тощо.
Голова Комітету Олександр Гайду зазначив, що третій рік аграрний сектор економіки України працює в умовах воєнного стану. Комітет постійно працює на законодавчому фронті на користь українських аграріїв та виконання євроінтеграційних зобов’язань.
Вступ до Європейського Союзу є важливою складовою розширення експортного потенціалу України, можливостей для аграрного ринку і бізнесу.
Україна — не загроза для європейських фермерів, а надійний партнер. Українські аграрії спільно з аграріями ЄС можуть виходити на ринки третіх країн, зокрема Азії та Африки.
Водночас голова Комітету Олександр Гайду зазначив, що одним з головних пріоритетів роботи Комітету є постійна комунікація з міжнародними партнерами та встановлення відповідного міжпарламентського агрополітичного діалогу з Європейським Парламентом та парламентами країн — членів ЄС.
Так, у листопаді, в межах підготовки переговорних позицій України про вступ до Європейського Союзу, у Брюсселі відбулася зустріч з депутатами Європейського Парламенту, зокрема з віцеголовою Комітету Європарламенту з міжнародної торгівлі (INTA), постійним доповідачем INTA з питань України пані Карін Карлсбро та Головою делегації Європарламенту до Парламентського комітету асоціації Україна — ЄС паном Пеккою Товері.
Обговорено низку важливих для агропромислової галузі питань, зокрема, щодо вільної торгівлі та важливості збереження стабільного режиму без додаткових тарифів, формування нової торговельної архітектури між Україною та ЄС.
Олександр Гайду акцентував, що в червні 2025 року Європейський Парламент та Європейська Комісія будуть або продовжувати безмитний режим для певних видів аграрної продукції з Україною, або встановлювати мита на окремі категорії аграрної продукції (цукор, м’ясо птиці, мед). У цьому питанні дуже важлива підтримка всього українського аграрного бізнесу та влади.
Пряма взаємодія з європейськими партнерами та тримання руки на пульсі аграрних подій для відстоювання інтересів наших аграріїв дадуть змогу пролонгації безмитної торгівлі України з Європейським Союзом.
Голова Комітету Олександр Гайду зазначив, що у планах Комітету на 2025 рік — робота над імплементацією норм аграрного законодавства Європейського Союзу до законодавства України.
Також участь у заході взяли міністр аграрної політики та продовольства України Віталій Коваль, перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький, народний депутат України — член Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Сергій Лабазюк, керівник секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Олександр Старинець, голова правління АТ «Укрзалізниця» Олександр Перцовський, генеральний директор Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Олег Хоменко, голова регіонального представництва IFC в Україні та Молдові Ліза Кестнер, бізнес-директор Case IH в Україні та Молдові Сергій Лисенко, старший менеджер Tony Blair Institute for Global Change Едмунд Кларк, керівниця діяльності IFC в Україні Олена Волошина, керівник команди з підтримки транзакцій Програми USAID «Врожай», керівник регіону Emerging Europe в CrossBoundary Скотт Річардс, член Правління Креді Агріколь Банк Олександр Чеснакофф, керівник Програми USAID «Врожай» Метью Вебер, дослідник Центру досліджень продовольства та землекористування (KSE Агроцентр) Київської школи економіки Роман Нейтер, директор «ВІТАГРО ПАРТНЕР» Олександр Холод та інші.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.