18 грудня 2024 року Верховна Рада України схвалила в другому читанні та в цілому проєкт закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо загальнообов’язкового державного соціального страхування (реєстр. № 10017), ініційований Кабінетом Міністрів України.

Метою прийняття акта є приведення законодавчих актів України у відповідність до Закону України від 21 вересня 2022 року № 2620-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Із прийняттям закону № 2620 Фонд соціального страхування України та управління його виконавчої дирекції припинили діяльність, а функції у сфері загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та загальнообов’язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, з 1 січня 2023 року виконують Пенсійний фонд України та його територіальні органи. У зв’язку з цим внесені відповідні зміни до низки законодавчих актів України.

Цим законом також надано право застрахованим особам на допомогу по тимчасовій непрацездатності (включно з доглядом за хворою дитиною), допомогу по вагітності та пологах, за основним місцем роботи та за сумісництвом.

Застрахованим особам, стосовно яких страхувальник не виконав обов’язків щодо нарахування та здійснення страхових виплат за страховими випадками у зв’язку з відсутністю можливості встановлення місцезнаходження такого страхувальника та/або внаслідок дії обставин непереборної сили у період дії воєнного чи надзвичайного стану, страхові виплати призначатимуться за заявою, поданою до уповноваженого органу управління в паперовій або електронній формі, та здійснюються за місцем проживання/перебування застрахованої особи в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Крім того, змінами до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» встановлено, що соціальні послуги потерпілому надаються та розраховуються з урахуванням результатів оцінювання потреб у таких послугах.

Соціальна послуга натуральної допомоги за рахунок коштів загальнообов’язкового державного соціального страхування надається потерпілому шляхом виплати щомісячної грошової компенсації вартості заходів, необхідних для надання такої послуги, у порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.