18 грудня 2024 року під головуванням Голови Комітету Сергія Бабака відбулося засідання Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій. У засіданні брали участь народні депутати України – члени Комітету представники Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Офісу Президента України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства охорони здоров’я України, Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти», ДУ «Український інститут розвитку освіти». Усього близько 30 учасників.
Під час засідання було розглянуто низку питань порядку денного:
Про стан виконання Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про освіту» щодо вдосконалення науково-методичного забезпечення освіти та якості навчальної літератури» №1951-IX від 14.12.2021 року (відповідно до абзацу 5 пункту 2 Розділу ІІ «Прикінцеві положення Закону»)
14 грудня 2021 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про освіту» щодо вдосконалення науково-методичного забезпечення освіти та якості навчальної літератури» № 1951-ІХ, який встановив чіткі вимоги до якості навчальної літератури, насамперед тієї, що використовується у закладах повної загальної середньої освіти, а також визначив механізм перевірки дотримання цих вимог.
Цим Законом також було:
- конкретизовано та уточнено термін «підручник», складовою якого є інтерактивний електронний додаток, вимоги до якого встановлює центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки;
- передбачено здійснення експертизи навчальної літератури та встановлено, що експертиза підручників має здійснюватися на засадах прозорості, доброчесності, фаховості та незалежності експертів;
- передбачено, що навчальна література, яка видається (повторно видається) за рахунок коштів державного бюджету для використання в освітньому процесі в закладах дошкільної та повної загальної середньої освіти, має пройти апробацію у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Відповідно до пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону надано доручення Кабінету Міністрів України привести свої нормативно-правові акти та забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом, а також у четвертому кварталі 2024 року проінформувати Верховну Раду України про стан виконання цього Закону.
Враховуючи вищезазначене, у порядку здійснення контрольних функцій Комітет Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій заслухав інформацію заступника Міністра освіти і науки України Надії Кузьмічової щодо виконання та імплементації Закону.
Під час виступу Н. Кузьмічова поінформувала про прийняті постанови Кабінету Міністрів України та нормативно-правові акти Міністерством освіти і науки України, а також звернула увагу на ключові проблемні питання імплементації вищезазначеного Закону.
Заступник Міністра також презентувала нову візію підручникотворення (концептуальні зміни, що стосуються етапів, процедур, механізмів підготовки підручників) з метою забезпечення якості шкільних підручників.
За результатами обговорення, Комітет надав низку зауважень та рекомендацій МОН України щодо вдосконалення науково-методичного забезпечення освіти та якості навчальної літератури, зокрема щодо запровадження інтерактивних додатків до підручників.
Про результати акредитації освітніх програм за спеціальностями, за якими запроваджений єдиний державний кваліфікаційний іспит
Відповідно до Плану роботи Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій на період дванадцятої сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання, а також на виконання Рішення Комітету від 07 листопада 2024 року Комітет на своєму засідання заслухав та обговорив інформацію Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти щодо результатів акредитації освітніх програм за спеціальностями, за якими запроваджений єдиний державний кваліфікаційний іспит, зокрема щодо отриманих сертифікатів про акредитацію освітніх програм, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти у 2024 році, а також щодо результатів акредитації в розрізі закладів вищої освіти України, в яких здійснюється підготовка за спеціальностями 222 «Медицина», 221 «Стоматологія», 226 «Фармація, промислова фармація» за період 2020-2024 рр.
Учасники засідання заслухали та обговорили інформацію Голови Комітету Сергія Бабака, Голови Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти Андрія Бутенка, представників Міністерства освіти і науки України та Міністерства охорони здоров’я України.
За результатами обговорення, Комітетом було затверджено низку рекомендацій Міністерству освіти і науки України та Міністерству охорони здоров’я України, спрямованих на забезпечення якості вищої освіти в Україні, які стосувались питань складання ЄДКІ, особливостей ліцензування за освітніми програмами, що передбачають присвоєння професійних кваліфікацій для доступу до професій, для яких запроваджено додаткове регулювання тощо.
Про внесення до порівняльної таблиці проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння розвитку волонтерства серед здобувачів освіти» (реєстр. №11159 від 09.04.2024) (друге читання) додаткових пропозицій народних депутатів України – членів Комітету,
Про проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння розвитку волонтерства серед здобувачів освіти» (реєстр. №11159 від 09.04.2024) (друге читання)
10 грудня 2024 року відбулося засідання Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій, на якому було ухвалено рішення рекомендувати Верховній Раді України проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння розвитку волонтерства серед здобувачів освіти» (реєстр. № 11159 від 09.04.2024) за результатами його розгляду прийняти у другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними правками.
Враховуючи Висновок Головного управління документального забезпечення та зауважень Головного юридичного управління Апарату ВРУ Комітет повторно розглянув зазначений законопроект на своєму засіданні.
Народні депутати України – члени Комітету запропонували додаткові поправки до законопроекту, які усувають неузгодженості та встановлюють юридичну визначеність його окремих положень.
За результатами розгляду пропозицій суб’єктів права законодавчої ініціативи підготовлено порівняльну таблицю законопроекту до другого читання, яка містить 42 пропозиції і поправки народних депутатів України, у тому числі 10 пропозицій народних депутатів України – членів Комітету, з яких відхилено 14 пропозицій, враховано 21 пропозицію, враховано частково 2 пропозиції, враховано редакційно 5 пропозицій.
Заслухавши інформацію Голови Комітету Сергія Бабака, народні депутати України – члени Комітету одностайно прийняли рішення рекомендувати Верховній Раді України проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння розвитку волонтерства серед здобувачів освіти» (реєстр. №11159 від 09.04.2024) за результатами його розгляду прийняти в другому читанні та в цілому з необхідними техніко-юридичними правками, а Висновок Комітету до законопроекту (реєстр. №11159) (друге читання) від 10 грудня 2024 року (протокол №161) вважати таким, що скасований.