Позаду – пів року будівництва, невтомна, іноді цілодобова праця сотень людей. Попереду – цікаві уроки, веселі перерви та живе спілкування. Ще одна «підземна» школа в Запоріжжі зустріла учнів та вчителів.
Перші «оглядини» нової школи справили на школярів вау-ефект. Вони не очікували, що будуть навчатися в такому сучасному, яскравому та комфортному просторі.
– Я була дуже здивована. Я насправді не очікувала, що буде настільки круто! Дуже багато сучасних девайсів, гаджетів. Дуже багато місць для відпочинку. Дуже круті кабінети, зручні парти. Все дуже класно, новітньо. Немає нагромадження зайвих предметів, тому почуваюсь тут дуже вільно, – поділилася враженнями одинадцятикласниця Анастасія Казанцева.
Інші діти теж в захваті. Побачене в «підземній» школі перевершило всі їхні сподівання.
– Боже, ці кольори! Ми проходили по коридору, а там ялинки. Я боялася, що буде дуже темно, неприємно. А насправді всюди світло, вільно дихається. Я такого не очікувала. Ось квіти – для мене це неймовірно просто! – говорить старшокласниця Вікторія Подгорна.
Малеча теж у захваті. Третьокласники потрапили у справжню школу вперше. Адже до цього вони навчалися лише дистанційно.
– Школа дуже сучасна, і тут все дуже гарно обладнано. Ми тепер будемо бачитись з друзями, зможемо спілкуватися на перерві, у щось гратися, і це буде дуже цікаво, – вважає третьокласниця Таїсія Майстрович.
Батьки, крім комфорту, переймаються ще й питанням безпеки. Але, побачивши школу на власні очі, відкидають всі сумніви.
– Школа просто вражає. І зовнішній вигляд, підлога, стіни, класи, парти - все супер! Я такого не очікував! Війна змусила нас шукати безпечні рішення не тільки для себе і своєї родини, але й для освіти. На мою думку, ця «підземна» школа – одне з найкращих рішень для наших дітей, – переконаний Юрій Киприк, батько п’ятикласника.
Будівництво «підземної» школи у Південному мікрорайоні Запоріжжя виявилося для підрядників «завданням із зірочкою». Через особливості ґрунту вже під час будівництва фундаменту школи виникла необхідність у змінах до проєкту. Довелося додатково влаштовувати свайне поле для того, щоб запобігти осипанню ґрунту. Але зараз, коли робота виконана, будівельники теж радіють разом з усіма.
– Я почуваю себе дуже втомленим, бо це був справді дуже серйозний та складний проєкт. Але я радію, що завдяки нашій роботі діти будуть вчитися і будуть захищені, – розповів виконроб Ігор Петецький.
Новий освітній простір оснащений сучасним обладнанням: інтерактивними дошками, комп’ютерами, планшетами та ноутбуками. Всі приміщення – просторі, зручні і комфортні.
– В підземному освітньому просторі облаштовано 16 класних кімнат. В нашій школі 32 класи, тому діти будуть навчатися в дві зміни. Є лаунж-зона, буфетна зона, санітарно-гігієнічні кімнати, які мають пристосування для дітей з особливими освітніми потребами. Також є підйомник для діток цієї категорії, – розповіла Галина Ємельянова, директорка Запорізької гімназії № 107.
«Підземна» школа – це, власне, протирадіаційне укриття. Між навчальним поверхом та поверхнею – шар бетону та кілька метрів ґрунту. Все це – заради безпеки дітей. Загальна вартість будівництва становить 125 млн грн, з них 80 мільйонів – субвенція від держави, ще 45 млн грн виділено з обласного бюджету. Допомогу в оснащенні школи надали і міжнародні партнери, які на придбання сучасних меблів та комп’ютерної техніки виділили понад 8,5 млн грн.
– Всі разом, попри труднощі, ми змогли реалізувати цей надскладний проєкт і повернути дітям справжнє шкільне дитинство. Діти, батьки і вчителі сьогодні переконалися, що школа під землею – це не щось фантастичне, а цілком робочий і дієвий освітній проєкт, – повідомив голова Запорізької ОДА Іван Федоров.
Разом з очільником області Іваном Федоровим «підземну» школу в Запоріжжі відвідали Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль і Міністр освіти і науки України Оксен Лісовий.
– Це краще з того, що я бачив. І ви це зробили для своїх дітей, для того, щоб вони залишались в регіоні, для того, щоб вони поверталися в регіон. Те освітнє середовище, в якому ми перебуваємо, безпека цього середовища – це дуже важливо для збереження того головного, за що ми сьогодні воюємо на фронті. Це – наші діти, – зазначив Оксен Лісовий.
Перша «підземна» школа в Запоріжжі відкрилася 14 грудня. Зараз у Запорізькій області зводиться ще 9 «підземних» шкіл. Загалом у них зможуть навчатися майже 10 000 дітей.
За матеріалами Запорізької ОВА.