Форум відбувся за ініціативи Офісу Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції у співпраці з Міністерством юстиції України, Координаційним центром з надання правничої допомоги та за підтримки Програми розвитку ООН в межах проєктів Мережі «Дії ООН проти сексуального насильства під час конфлікту» та флагманського партнерства ПРООН та ЄС «EU4Recovery — Розширення можливостей громад в Україні».
Друга панельна дискусія Форуму була присвячена міжсекторальній взаємодії в умовах війни та механізмам комплексного захисту прав та інтересів громадян.
Серед спікерів другої панелі були присутні Наталія Калмикова — міністр у справах ветеранів України, Дарина Марчак — перший заступник міністра соціальної політики України, Андрій Овсієнко — представник Уповноваженого в системі судоустрою з права на справедливе правосуддя та представництва в Конституційному Суді України, Галина Третьякова — голова Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, Марина Бардіна — заступниця голови Комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва та Мунір Мамадзаде — голова Представництва UNICEF в Україні.
Розпочавши панельну дискусію, міністерка у справах ветеранів Наталія Калмикова наголосила на важливості координації між гілками влади, громадським організаціями та міжнародними партнерами в умовах війни. Вона зазначила, що міністерство виконує координуючу роль, зокрема, через затвердження та реалізацію Стратегії ветеранської політики на період до 2030 року та операційного плану заходів з її реалізації у 2024-2027 роках.
У свою чергу голова Комітету Галина Третьякова зазначила, що війна поклала тяжкі виклики,І в тому числі й для парламенту України. «Швидкість прийняття законів була необхідна, щоб право і справедливість в Україні працювали», — сказала голова Комітету.
Під час свого виступу вона зупинилась на низці вже прийнятих законів та законопроєктів, які перебувають на опрацюванні в Комітеті.
Зокрема, поінформувала про прийнятий Закон України «Про облік інформації про шкоду, завдану особистим немайновим правам фізичних осіб внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України» (проєкт закону за реєстр. № 10256). Цей Закон створює систему обліку інформації про шкоду, завдану особистим немайновим правам фізичних осіб унаслідок агресії російської федерації проти України.
«Державний бюджет, органи місцевого самоврядування, система соціального страхування взяли на себе ті видатки, якими потрібно підтримувати постраждалих українців наразі. Не очікуючи, поки буде підписана репараційна угода і чи буде підписана вона взагалі, чи буде створено механізм, яким чином за рахунок російських активів будуть компенсувати ви-плати нашим людям. Розбудувати цю систему, описати особливості застосування у військовий час дуже потрібно, ще й для того, щоб вести облік, яким чином виставляти регрес чи репарацію тим, хто наніс нам шкоду», — сказала Галина Третьякова.
Також голова Комітету зазначила про важливість нещодавно прийнятого парламентом Закону України «Про соціальний захист та підтримку дітей, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, та внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування надання соціальних послуг та виплат» (законопроєкт за реєстр. № 9042-1), який визначає правові та організаційні засади державної політики у сфері соціального захисту та підтримки дітей, інструменти соціального захисту та підтримки таких дітей залежно від шкоди, завданої їм збройною агресією російської федерації проти України.
Ще одним важливим законопроєктом, який прийнято за основу, є проєкт закону України «Про внесення змін до Закону України «Про соціальні послуги» щодо удосконалення порядку надання соціальних послуг» за реєстр. № 12124, яким передбачено впровадження кейс-менеджменту або ведення конкретного випадку у сфері соціальних послуг. «Для того, щоб створити систему, яка інфраструктурно опікується захистом прав кожного громадянина, потрібно щоб держава оберталася навколо такого громадянина, а це означає, що потрібно вести кожен випадок окремо», — сказала Галина Третьякова.
У межах панельної дискусії вона зупинилась на ще одному знаковому законопроєкті, який наразі опрацьовується в Комітеті, щодо ветеранської політики, який має пріоритизувати три речі: фізичне здоров’я і відновлення постраждалих унаслідок російської агресії, їх економічну незалежність та віддати шану і повагу тим, хто на фронті здійснює подвиг та в тилу підтримує економіку України.
На завершення свого виступу голова Комітету зазначила, що Комітет дуже активно співпрацює з громадськістю та залучає їх до складу робочих груп під час опрацювання законопроєктів. «Сили правничої громадськості конче необхідні для того щоб з Комітету не тільки швидко, але й якісно виходили закони, які потім будуть підхоплюватися і впроваджуватися виконавчою владою», — резюмувала Галина Третьякова.
Перший заступник міністра соціальної політики України Дарина Марчак під час дискусії розповіла, зокрема, про досягнення й міжсекторальну взаємодію та підтримку в контексті створення системи обліку шкоди та підтримки постраждалих унаслідок збройної агресії російської федерації.
Детальніше з виступами учасників другої панельної дискусії Форуму можна ознайомитись за посиланням: https://www.facebook.com/share/v/ 16412syfkV/.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.