Саме тому Верховна Рада підтримала пропозицію робочої групи по розвитку ОПК при Парламентській спецкомісії по захисту інвесторів про скасування одного з трьох існуючих штрафів для виконавців оборонних контрактів.

Про це заявила народна депутатка, член Комітету з питань економічного розвитку Галина Янченко, коментуючи результати голосування парламенту за законопроект №6013 про скасування Господарського кодексу.

Вона підкреслила, що на сьогоднішній день за одне порушення (строків поставки озброєння) застосовується три покарання.

“Перша – це разовий фіксований штраф за місяць просрочки на рівні 7%. Друга – щомісячна плата за користування авансовими коштами. І третє – це пеня: за кожен день затримки із поставкою продукції нараховується пеня у 0,1% від суми контракту, за місяць таким чином набігає ще 3%”, - пояснила народна депутатка.

Вона додала, що за результатами шестимісячної роботи спільно з оборонними асоціаціями, які представляють понад 400 компаній сектору ОПК, Міністерствами та представниками всіх залучених до оборонних закупівель держструктур напрацювали ряд змін, і скасування разового штрафу в 7% - одна з них.

“Сьогодні фактично, за одне і те саме порушення, в даному разі йдеться про затримку поставок по контракту, передбачені одночасно 3 штрафи, які сумарно сягають 13% за місяць затримки, що вдвічі більші за прибуток виробника по всьому контракту. Держзамовники обмежили для всіх виробників української зброї (за винятком дронів і РЕБів) прибуток в розмірі 5-7%. Ці штрафи б'ють перш за все по добросовісних постачальниках. Ми пропонуємо усунути ці потрійні штрафи та замінити його на єдиний, найбільш ефективний штраф, а конкретно прогресивну пеню, яка складає 3% за кожен місяць прострочки”, - зазначила Галина Янченко.

Змінами до Господарського кодексу була скасована тільки одна з санкцій, а саме фіксований штраф у 7% за перший місяць прострочення терміну по контракту.

“Водночас, в діючому законодавстві, а конкретно в цивільному кодексі залишаються всі прогресивні штрафи та пені, а також санкції за інші види порушень. В тому числі і кримінальна відповідальність за непоставку товару. Штраф має бути! Але він має бути ефективний і має стимулювати виконання контракту, а не доведення підприємства до банкрутства”, - резюмувала народна депутатка.

Прес-служба Апарату Верховної Ради України