Про найбільш значущі закони, прийняті Комітетом Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій

Протягом 2024 року Комітет Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій, у складі 11 народних депутатів, виходячи з предметів відання, продовжив роботу у напрямі забезпечення державних гарантій щодо надання освіти, створенні безпечного освітнього середовища, організації здобуття освіти, освітнього процесу в умовах воєнного стану; захисті наукових, педагогічних і науково-педагогічних працівників; підтримці наукової та науково-технічної діяльності, а також підтримці молодих учених.

Так, упродовж вказаного періоду Верховна Рада України прийняла в цілому 5 законів України та 5 постанов Верховної Ради України, які були підготовлені Комітетом з питань освіти, науки та інновацій для розгляду.

Надзвичайно важливим для суспільства стало прийняття нового Закону України «Про дошкільну освіту» (№ 3788-IX від 6 червня 2024 року).

Важливим для здобувачів вищої освіти є прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку індивідуальних освітніх траєкторій та вдосконалення освітнього процесу» (№ 3642-IX від 23 квітня 2024 року).

З метою запобігання булінгу (цькуванню) дітей і притягнення винних до адміністративної відповідальності, а також удосконалення механізмів боротьби з цим негативним явищем у нашому суспільстві, важливим стало прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання насильству та унеможливлення жорстокого поводження з дітьми» (№ 3792-IX від 6 червня 2024 року).

МОНУ надало методичні рекомендації щодо підготовки інформаційних матеріалів до державної атестації наукових установ

На запит Національної академії наук України щодо надання методичних роз’яснень Міністерство освіти і науки України надіслало до Академії методичні роз’яснення (рекомендації) щодо заповнення Додатку 4 «Опис впливу результатів діяльності наукової установи / закладу вищої освіти на розвиток науки, суспільства та економіки» до Методики оцінювання ефективності наукової (науково-технічної) діяльності наукових установ та закладів вищої освіти в частині провадження такими закладами наукової (науково-технічної) діяльності за окремими науковими напрямами під час проведення державної атестації.

Крім того, з метою надання науковим установам і закладам вищої освіти консультативної допомоги з питань подання на державну атестацію інформаційних матеріалів за науковими напрямами «Аграрно-ветеринарний» та «Суспільний», а також з інших питань проходження державної атестації Міністерство освіти і науки України організувало та провело два вебінари, які можна переглянути за посиланнями:

https://www.youtube.com/watch?v=Q2-C_AwZ8nM.

https://www.youtube.com/watch?v=M8vkN-hJKEc.

МОНУ оголошує конкурсний відбір на посаду членів наглядової ради ДНП «Державний університет «Київський авіаційний інститут»

Відповідно до Порядку реалізації експериментального проєкту щодо розвитку автономії деяких закладів вищої освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 вересня 2024 р. № 1029, у конкурсному відборі можуть брати участь громадяни України та громадяни інших держав, представники юридичних осіб приватного права, органів місцевого самоврядування, центральних органів виконавчої влади, громадських організацій, що об’єднують випускників державного некомерційного підприємства «Державний університет «Київський авіаційний інститут», які мають вищу освіту і загальний трудовий стаж роботи не менш як десять років.

Конкурсний відбір членів наглядової ради буде проведено 30-31 січня 2025 року.

Кінцевий строк подачі документів для участі у конкурсному відборі — 27 січня 2025 року.

Детальніше — на сайті МОН України.

Перший український освітній хаб запрацював у США

З початку війни до США виїхало понад пів мільйона українців, а загалом за даними офіційної статистики в цій країні проживає майже один мільйон наших співгромадян. Задля того, щоб українці у США відчували постійний зв’язок з Україною, з літа 2024 року для них запрацював у дистанційному режимі Український освітній хаб, а відтепер — і в очному форматі в Чикаго.

У США партнером Українського освітнього хабу є Національна асоціація системи вищої освіти (NASH), яка об’єднує понад 70% усіх американських університетів.

Асоціація інноваційної й цифрової освіти забезпечить координацію діяльності хабу, розроблення освітніх матеріалів і навчального контенту, залучить сертифікованих тренерів, надасть власні 34 освітні платформи для користування учасникам хабу.

Участь у відкритті Українського освітнього хабу в Чикаго взяли офіційні представники штату Іллінойс, мерії міста Чикаго, української діаспори та партнерів хабу, що свідчить про значну увагу до цієї події.

Уже у 2025 році планується відкрити приміщення Українського освітнього хабу в інших містах США, де масово проживають українці, зокрема в Нью-Йорку.

Україна й Болгарія посилюють партнерство у сфері освіти і науки

Підписано новий Протокол про співробітництво та обміни між Міністерством освіти і науки України й Міністерством освіти і науки Республіки Болгарія, що закладає основи для співпраці на наступні 4 роки.
Імплементація Протоколу розвиватиме й розширюватиме партнерство за такими напрямами:

-  академічна мобільність студентів, науковців;

-  підвищення кваліфікації та обміни вчителів в Україні та Болгарії;

-  підтримка учнів, що належать до національних меншин, та забезпечення їхнього права вивчати рідну мову на всіх освітніх рівнях у комунальних закладах загальної середньої освіти України та Болгарії;

-  пряма співпраця між закладами вищої освіти обох країн у межах програм «Еразмус+», «Горизонт Європа», а також інших програм ЄС.

Прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння розвитку волонтерства серед здобувачів освіти»

8 січня 2025 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння розвитку волонтерства серед здобувачів освіти».

Зазначений акт передбачає адаптацію законодавства України до права Європейського Союзу в частині визнання результатів волонтерської діяльності, розвиток культури соціальної відповідальності в суспільстві, особливо серед дітей та молоді, та збільшення частки суспільства, охопленої волонтерською діяльністю.

Відбулися засідання підкомітетів Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій 

Нещодавно відбулися засідання підкомітетів Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій, на яких народні депутати України — члени Комітету розглянули низку законопроєктів і запропонували Комітету з питань освіти, науки та інновацій розглянути на своєму засіданні законопроєкти та прийняли рішення:

- рекомендувати Верховній Раді України повернути суб’єкту права законодавчої ініціативи на доопрацювання проєкт закону України «Про внесення змін до Земельного кодексу України» (реєстр. № 12194 від 11.11.2024);

- рекомендувати Верховній Раді України повернути суб’єкту права законодавчої ініціативи на доопрацювання проєкт закону України «Про внесення змін до Закону України «Про фізичну культуру і спорт» щодо визначення загальних засад впровадження та адміністрування електронних інформаційно-аналітичних систем та сервісів, електронних реєстрів» (реєстр. № 12054 від 23.09.2024);

- рекомендувати самостійно визначитись на своєму засіданні під час голосування щодо законопроєкту України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення процедур нагляду за кібербезпекою та запровадженням європейських схем сертифікації кібербезпеки» (реєстр. № 12207 від 14.11.2024) головному Комітету;

- рекомендувати самостійно визначитись на своєму засіданні під час голосування щодо законопроєкту України «Про внесення змін до Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» щодо заборони видимого для споживача розміщення тютюнових виробів та інших виробів у місцях роздрібної торгівлі» (реєстр. № 12091-3 від 21.10.2024) головному Комітету;

- рекомендувати самостійно визначитись на своєму засіданні під час голосування щодо законопроєкту України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення заходів, спрямованих на зменшення споживання тютюнових та інших виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» (реєстр. № 12091-4 від 21.10.2024) головному Комітету.

3793 заклади освіти зазнали бомбардувань та обстрілів, із них 365 повністю зруйновано

Станом на 5 січня 2025 року 3428 закладів освіти пошкоджено та 365 зруйновано повністю — про це повідомляють на ресурсі Міністерства освіти і науки України.

Сайт saveschools.in.ua документує та в реальному часі надає статистику зруйнованих українських закладів освіти.

До того ж на сайті можна переглянути картину руйнувань кожного регіону.

Національна академія наук України оголошує конкурс на здобуття Премії НАН України «За популяризацію науки» за 2024 рік

Комітет з присудження Премії Національної академії наук України «За популяризацію науки» з 1 січня до 28 лютого 2025 року проводить прийом подань для участі у конкурсі на здобуття Премії НАН України «За популяризацію науки» за 2024 рік.

Порядок висунення кандидатів та оформлення документів для участі у конкурсі викладено у відповідному документі.pdf.

Премія НАН України «За популяризацію науки» присуджується щороку медіа та їх окремим представникам, науковцям і організаторам самостійних проєктів за найкращий матеріал про здобутки вчених, діяльність наукових установ та НАН України в цілому, а також за сприяння популяризації науки і піднесення престижу професії науковця в Україні.

Детальніше — на сайті НАН України.

Відбулося засідання Президії НАН України

8 січня 2025 року під головуванням Президента Національної академії наук України академіка Анатолія Загороднього відбулося чергове засідання Президії Національної академії наук України.

Під час засідання було заслухано та обговорено дві наукові доповіді.

Із доповіддю «Українська писемність XI—XIV ст.: розвінчання російських міфів» виступив професор кафедри української мови Житомирського державного університету імені Івана Франка член-кореспондент НАН України Віктор Мойсієнко.

Доповідь «Збалансованість розвитку міст і регіонів України: довоєнний вимір та орієнтири післявоєнної відбудови» представив заступник директора з наукової роботи Інституту географії НАН України член-кореспондент НАН України Сергій Лісовський.

Обидві доповіді, представлені на засіданні, викликали велике зацікавлення та жваве обговорення серед учасників.

Наостанок було розглянуто декілька кадрових та поточних питань.

Детальніше — на сайті НАН України.

Про конкурс на присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим

Наукова рада Національного фонду досліджень України ухвалила рішення про конкурсний відбір наукових робіт на присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим.

Метою конкурсу є відбір найкращих, найбільш актуальних та значущих наукових робіт для присудження молодим ученим — громадянам України Премії Верховної Ради України за отримані вагомі наукові здобутки під час проведення фундаментальних та/або прикладних наукових досліджень.

Термін подачі заявок: з 15 січня 2025 р., 00:01, по 1 березня 2025 р., 23:59 (за київським часом).

Умови конкурсу розроблено відповідно до Угоди про реформування оцінювання в галузі науки (https://coara. eu/app/uploads/2022/09/2022_07_19_rra_agreement_final.pdf).

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.