На Чернігівщині діє Програма охорони навколишнього природного середовища на 2021–2027, яка фінансується за рахунок коштів обласного фонду охорони навколишнього природного середовища та місцевих бюджетів.
Загалом у межах Програми минулого року було заплановано 45 заходів на суму понад 12 мільйонів гривень. З них – повністю реалізовано 35, виконання 10 – скасовано або перенесено через об’єктивні причини.
Природоохоронні заходи реалізовувались за п’ятьма напрямами.
Так, з метою ліквідації загрози забруднення довкілля відходами та небезпечними речовинами облаштовано 10 контейнерних майданчиків для роздільного збирання побутових відходів на території Менської громади, вивезено на утилізацію понад 90 тонн безхазяйних хімічних засобів захисту рослин (ХЗЗР) з території 13 ТГ області та 210 тонн відходів з території Іванівської ТГ, утилізовано майже 16 тисяч ламп розжарювання.
Ще один важливий напрям роботи – встановлення меж територій та об’єктів природно-заповідного фонду. У 2024 році встановлено межі 11 таких об’єктів. З обласного фонду на ці потреби було виділено близько 430 тисяч гривень, ще понад 150 тисяч – кошти місцевих бюджетів 4 громад (Варвинської, Дмитрівської, Новобілоуської, Талалаївської).
Ще 8 запланованих проєктів землеустрою не були виконані через те, що Чернігівська міська рада не забезпечила алгоритм фінансування таких робіт на своїй території.
Також в межах обласної природоохоронної програми здійснюються заходи для недопущення надзвичайних ситуацій та запобігання забрудненню довкілля неочищеними стічними водами.
Крім того, проводяться дослідження стану атмосферного повітря та визначення токсичності поверхневих вод.
Як зазначив Олександр Лось, вода в річках навколо Чернігова не чинить гострої токсичної дії. Поступово відбувається природне відновлення річок Десна та Сейм.
За матеріалами Чернігівської ОВА.