На запит народних депутатів України та у зв’язку з численними зверненнями постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС Перший заступник Голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко провів нараду щодо соціального захисту відповідної категорії громадян.
До наради долучилися народні депутати України, голови комітетів Парламенту, представники компетентних та відповідальних органів державної влади, місцевого самоврядування, правоохоронних органів та громадянського суспільства.
Учасники зібрання обговорили стан соціального та медичного забезпечення ліквідаторів та постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, потребу у дозиметричному дослідженні радіаційно забруднених територій, контроль радіаційного захисту, а також зловживання при отриманні виплат від держави за проживання в зоні радіаційного забруднення.
«Ця нарада дає старт до наступних дій, які мають розв’язати наявні проблеми. Адже наша мета — сформулювати внаслідок обговорень правильні та збалансовані рішення», — зазначив Перший віцеспікер Олександр Корнієнко.
Один з ініціаторів наради, заступник голови Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Арсеній Пушкаренко зупинився на проблемах соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС. Окремо він наголосив на питанні належного вшанування внеску у безпеку України та світу, який здійснили ліквідатори наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
«Ми розуміємо, що є люди, які реально постраждали та реально проживали на забруднених територіях, ми розуміємо стан їхнього здоров’я та для чого їм потрібні державні кошти. Ми маємо їх підтримувати відповідними виплатами. Щодо зловживань, то в цьому питанні один раз потрібно навести лад», — зауважив Арсеній Пушкаренко, назвавши при цьому «ганебною» суму теперішніх доплат ліквідаторам катастрофи.
Виступ голови Комітету з питань екологічної політики та природокористування Олега Бондаренка стосувався регулювання та визначення зон радіоактивного забруднення, а також дозиметричної паспортизації населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення. Він, зокрема, припустив, що визначення зон, що існують в Законі 1991 року «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», потребують перегляду.
«Все це потребує глибокого вивчення, і не лише через дозиметричну паспортизацію. Також потрібно вивчити статус цих зон, скласти план, що буде далі з зоною відчуження... Чи може вже здійснюватися в цій зоні промислова діяльність, чи можуть зараз вже проживати там люди. І чи варто це робити», — сказав Олег Бондаренко.
За його словами, відповідні висновки (зокрема, нова концепція існування зони радіоактивного забруднення, межі зони) парламентарії очікують від Уряду. Він нагадав, що наступного року виповнюється 40 років з дня аварії на ЧАЕС.
Голова Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова наголосила на тому, що подвиг людей, які пережили Чорнобильську катастрофу, в Україні не забутий. Про це, зокрема, свідчить, рівень пенсійного забезпечення відповідної категорії громадян.
«На сьогодні середня «чорнобильська» пенсія — більша, ніж середня пенсія для військовослужбовця», — сказала голова Комітету, наголосивши при цьому на важливості прийняття Парламентом цього скликання закону, яким встановлено щорічну індексацію пенсій в Україні. Серед проблем, які наразі існують, за словами Галини Третьякової, — відсутність методології виявлення причинно-наслідкового зв’язку між радіацією та здоров’ям громадян, зокрема, станом на зараз, а також відсутність методології оцінки шкоди життю та здоров’ю людини в економічному еквіваленті.
Перехід від медико-соціальної експертизи до оцінки щоденного функціоналу людини буде на користь постраждалим від екологічної катастрофи. Таку думку висловив під час наради голова Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький.
«Що стосується лікування, то сьогодні програма державно-фінансових гарантій покриває повністю, на 100%, всі видатки на надання медичної допомоги усім громадянам України, в тому числі постраждалим від аварії на ЧАЕС», — зауважив голова Комітету.
За його словами, у 2025 році з’явився додатковий перелік лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за програмою «Доступні ліки». Водночас учасники наради висловили думку про необхідність впровадження додаткового раннього онкологічного скринінгу здоров’я людей, які проживали в зоні радіоактивного забруднення, додавши відповідну послугу до Програми медичних гарантій.
Перший заступник Голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко подякував учасникам наради за конструктивну розмову та готовність працювати задля розв’язання озвучених питань.
«Дякую всім учасникам, хто був присутнім як офлайн, так і онлайн. Будемо реагувати на важливі послання політикам, що були висловлені сьогодні. Працюємо далі», — сказав він.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.