Іванна Климпуш-Цинцадзе привітала Орхана Муртезані з його призначенням головним переговірником з Європейським Союзом у процесі євроінтеграції Північної Македонії. Вона сподівається, що Україна і Північна Македонія посилять взаємодію на шляху євроінтеграції.
Іванна Климпуш-Цинцадзе відзначила важливість особистого візиту делегації до України. «Ви тут не на один день. Це дуже важливо, бо матимете змогу побачити багато речей особисто. І, сподіваюся, ті аргументи, які привезете із собою з України, будуть значно сильнішими у комунікації з вашим суспільством, бо ви знатимете, що йому резонує», — зазначила голова Комітету з питань інтеграції України до ЄС.
Орхан Муртезані зауважив, що хотів особисто відвідати Україну, бо він є представником того покоління, яке застало війну на Балканах і добре розуміє, що означає для держави прагнення рухатися своїм шляхом, коли хтось ззовні цьому перешкоджає.
Щодо європейської інтеграції пан Муртезані зазначив, що досі двосторонні питання деяких членів ЄС заважають стратегічним інтересам Європейського Союзу. І це може стати на заваді при відкритті перемовин про членство. Іванна Климпуш-Цинцадзе погодилася, що білатералізація європейської інтеграції точно діє на шкоду загальному розвитку, загальній безпеці і загальному добробуту Європейського Союзу.
Голова Комітету зазначила, що, на жаль, лише повномасштабна агресія росії проти України змусила Європейський Союз діяти геополітично, оновити процес розширення, надавши у такий спосіб перспективу не лише Україні, а й Молдові, Грузії, а також новий імпульс взаєминам з країнами Західних Балкан.
«Зараз головне не втратити цю динаміку як всередині кожної країни-кандидатки, так і всередині самого Європейського Союзу. Цим вікном можливостей ми всі заради спільного блага і спільного майбутнього маємо ефективно скористатися», — наголосила голова Комітету з питань інтеграції України до ЄС.
Орхан Муртезані повідомив, що його країна успішно завершила скринінг національного законодавства. Він зазначив, що Парламент в Північній Македонії активно задіяний в європейській інтеграції. По-перше, в країні є Національна рада з євроінтеграції, яку завжди очолює лідер опозиції. І також є Комісія з європейських питань, яка працює над гармонізацією законодавства країни з правом ЄС. Її функція є законодавчою і практично аполітичною.
Іванна Климпуш-Цинцадзе щодо викликів на шляху євроінтеграції зазначила, що суттєвим викликом в Україні є слабка інституційна спроможність.
«Є бажання з боку наших партнерів допомогти нам. Вони пропонують тренінги, технічну допомогу, але коли завершуються проєкти цієї технічної допомоги, інституційна проблема залишається», — сказала голова Комітету з питань інтеграції України до ЄС.
Вона повідомила, що під час головування Польщі в Раді ЄС Україна сподівається відкрити перемовини за кластером «Основи», а також за шостим кластером, який стосується зовнішньої політики та безпеки.
Також зараз відбуваються скринінги за кластером «Внутрішній ринок».
«Була амбіція в Уряду відкрити перемовини і за цим кластером під час польського головування, однак не думаю, що ми встигнемо це зробити. Скоріш за все, зможемо відкрити перемовини за цим кластером під час наступного після Польщі — данського — головування в Раді ЄС», — сказала Іванна Климпуш-Цинцадзе.
Вона зауважила, що цього року в Євросоюзі головують держави, які підтримують розширення ЄС, тож є надія, що країни, які рухаються до членства, зможуть досягти суттєвого прогресу на цьому шляху. Також Уряд України планує завершити усі скринінги законодавства до кінця цього року. Тож Україна досить інтенсивно рухається на своєму євроінтеграційному треку, зауважила голова Комітету з питань інтеграції України до ЄС.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.