Нещодавно на запрошення генерального директора Музею історії України у Другій світовій війні Юрія Савчука парламентарі з Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики відвідали музейну установу та поспілкувалися з її представниками.
До візиту долучилися народні депутати Микита Потураєв, Ірина Констанкевич, Євгенія Кравчук (організаторка візиту), Микола Княжицький, Володимир В’ятрович, Софія Федина, Єлізавета Богуцька і Олександр Ковальчук (заступник голови Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики), представники Міністерства культури та стратегічних комунікацій України.
Учасники заходу ознайомилися з матеріально-технічною базою музею та унікальним підземеллям «Батьківщини-матері». Крім того, гендиректор закладу поінформував делегацію щодо трансформаційних змін музею, процесів оновлення на прикладі наявних виставкових проєктів, а також про плани і перспективи розвитку установи.
Із початком повномасштабного російського вторгнення музей увійшов у чергову віху своєї діяльності: робота закладу набула нових сенсів та обсягів. Уже 8 травня 2022 року музей відчинив свої двері для відвідування, презентувавши виставку «Україна — розп’яття». На базі цієї експозиції були створені міжнародні виставки про війну в Україні, а сам музей за свою діяльність отримав низку престижних міжнародних нагород.
Торік команда музею втілила 18 виставкових проєктів в Україні та за її межами, скомплектувала понад 5 тисяч артефактів, прийняла майже 300 тисяч відвідувачів, розповіла про події минулого і сьогодення 23 міжнародним делегаціям та ін.
Зараз музей розвивається у дусі модерних тенденцій, висвітлюючи стійку боротьбу українців за свою незалежність.
Серед його соціальних функцій:
- платформа для суспільної дискусії. До таких дискусій долучаються експерти, ветерани війни, представники владних структур, громадськості, міжнародні партнери тощо;
- місце культурно-мистецької колаборації. Музей активно співпрацює з митцями різних напрямів образотворчого й перформативного мистецтва;
- простір емпатії та розуміння для людей, які зазнали деструктивного впливу війни. У музеї стало постійною практикою проведення заходів зі збереження пам’яті про загиблих захисників України;
- агент культурної дипломатії. Реалізуючи проєкти та презентуючи свої експозиції офіційним іноземним делегаціям, музей поширює знання про історію України та її нинішню боротьбу за незалежність і територіальну цілісність, консолідує міжнародну підтримку України в умовах війни та слугує провідником для європейської інтеграції України в культурі.
Ці завдання є пріоритетними і на 2025 рік.
Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики висловлює вдячність музею за просвітню та архівну роботу. Разом із профільним міністерством готові сприяти ініціативам команди музею та підтримувати важливі музейні проєкти.
ДОВІДКОВО
Національний музей історії України у Другій світовій війні є найбільшим музеєм України, що працює на ниві воєнної історії. Заснований у 1974 році та відкритий у нинішній локації у 1981-му, Музей відзначив 50-річчя своєї роботи у 2024 році.
Від першого дня широкомасштабного російського вторгнення Музей документує реалії війни, що триває. За цей час, станом на січень 2025 року, колектив Музею зібрав понад 15 тисяч артефактів війни. Значна частина з них поповнила колекцію установи під час польових експедицій деокупованими територіями.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.