З 20 січня громади можуть подати заявки на будівництво й ремонт укриттів у школах і профтехах

З 20 до 26 січня громади можуть подавати заявки на будівництво й ремонт укриттів у закладах, що надають загальну середню освіту (школи й профтехи), коштом державної субвенції.

Отримати кошти зможуть:

- військово-морські й військово-спортивні ліцеї, ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою;

- заклади з 200+ учнями;

- заклади до 200 учнів, якщо вони є єдиними в громаді, працюють очно/змішано й до яких підвозять учнів щонайменше з двох інших шкіл.

Розмір субвенції цьогоріч становить 6,2 млрд грн, 460,5 млн грн з них спрямують на завершення проєктів, розпочатих 2024 року. На решту коштів зможуть претендувати інші громади.

Проєкти, які отримають фінансування, відбиратиме комісія МОН через цифрову платформу DREAM. Вона також врахує належність громади до зони ризику, відповідно до Методики оцінювання ризиків у системі освіти.

Два «золота» з біатлону для збірної України вибороли на Всесвітній універсіаді студенти СумДУ

З 13 до 23 січня в італійському Турині триває ХХХІІ Всесвітня універсіада.

Обличчям спортивної когорти України на змаганнях є четверо студентів Сумського державного університету.

Першу золоту нагороду до скарбнички збірної України на старті змагань виборов біатлоніст, студент СумДУ Богдан Борковський. Він став переможцем у коротких індивідуальних перегонах на 15 км. Ще двоє біатлоністів СумДУ — Сергій Супрун та Владислав Чихарь посіли на цих змаганнях четверте і п’яте місця відповідно.

Переможною для Cергія Супруна стала одиночна змішана естафета, в якій студент СумДУ здобув чемпіонський титул разом зі студенткою (ХДАФК) Олександрою Меркушиною.

Щиро вітаємо студентів, які роблять вагомий внесок у міжнародний спортивний імідж України. Зичимо подальших успіхів і нових яскравих перемог!

За інформацією Сумського державного університету.

Удосконалюємо процедуру: як зміниться сертифікація вчителів з 1 вересня 2025 року

Кабінет Міністрів України затвердив постанову, яка вносить зміни до Положення про сертифікацію педагогічних працівників.

Мета сертифікації — виявити й заохотити педагогів із високим рівнем майстерності, які володіють методиками компетентнісного навчання та поширюють їх серед колег. Ті педагоги, що успішно пройшли сертифікацію, отримують 20% доплати протягом трьох років, а також мають право на зарахування сертифікації як атестації. Окрім того, успішне проходження сертифікації є підставою для присвоєння кваліфікаційної категорії та/або педагогічного звання. Як і раніше, участь у сертифікації є добровільною.

Нова редакція положення почне діяти з 1 вересня 2025 року. А до цього часу фахівці розроблять проєкти порядку реєстрації та положення про апеляційну комісію при ДСЯО.

Спеціальна освіта ближче до дому: як змінюється система навчання для дітей з ООП

В Україні розпочинається реалізація нового проєкту «Психолого-педагогічне забезпечення якісної освіти дітей з особливими освітніми потребами, орієнтоване на їхнє інтегрування в загальноосвітній простір в умовах інноваційних моделей надання їм освітніх послуг». Його мета — створити сучасну систему підтримки, яка дасть змогу дітям з особливими освітніми потребами (ООП) навчатися ближче до дому та максимально розкрити свій потенціал.

Команда експертів уже провела зустрічі в пілотних школах Стрия, Бердичева та Фастова, де обговорили організацію транспорту, нові методики навчання, а також можливості ефективно вчитися вдома та у спеціалізованих школах.

Новий проєкт передбачає створення спеціальних класів із сучасним обладнанням і методиками в школах, де вже є інклюзивне навчання. Це дасть змогу дітям з ООП навчатися разом з однолітками, розвиватися та адаптуватися в суспільстві.

Стартувала премія для вчителів «Ранкові зорі»

У Міністерстві освіти і науки України поінформували про старт премії для вчителів «Ранкові зорі».

Премія «Ранкові зорі» заснована видавництвом «Ранок» у 2024 році. Це премія підтримки українських вчителів. Премія заснована з метою відзначити незламність, інноваційність та любов до професії.

Хто може взяти участь: вчителі з усієї України, незалежно від предмета викладання чи місця роботи.

Обов’язкова умова: використання у своїй педагогічній практиці підручників видавництва «Ранок».

Кінцевий термін подачі заявок: 9 лютого 2025 року.

3793 заклади освіти зазнали бомбардувань та обстрілів, з них 365 повністю зруйновано

Станом на 12 січня 2025 року 3428 закладів освіти пошкоджено та 365 зруйновано повністю — про це повідомляють на ресурсі Міністерства освіти і науки України.

Сайт saveschools.in.ua документує та в реальному часі надає статистику зруйнованих українських закладів освіти.

До того ж на сайті можна переглянути картину руйнувань кожного регіону.

Україна й Австрія ухвалили п’ятирічну програму співробітництва у сфері освіти, науки та культури

Між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Австрія на 2025-2030 роки затверджено Програму співробітництва в галузях освіти, науки та культури.

Підписання документа стало частиною дводенного робочого відрядження української делегації. До складу делегації увійшли представники Міністерства освіти і науки України, Міністерства культури і стратегічних комунікацій України, Посольства України в Республіці Австрія, Державної архівної служби України, Державного агентства України з питань мистецтв та мистецької освіти та інші.

Ключова мета програми — зміцнення двосторонньої співпраці та підтримка процесів європейської інтеграції. У сфері освіти й науки програма сприятиме:

- прямому співробітництву між закладами вищої освіти, створенню спільних (подвійних) магістерських і докторських програм;

- посиленню співпраці в межах програм ЄС (Еразмус+, «Горизонт Європа») та Європейського простору вищої освіти;

- спільній просвітницькій роботі, спрямованій на збереження пам’яті про Голокост і запобігання антисемітизму;

- продовженню науково-технічного співробітництва, зокрема між Австрійською академією наук, Національною академією наук України та іншими установами;

- обміну досвідом і знаннями на всіх рівнях, залученню експертів і співпраці між закладами освіти.

Програма також сприятиме впровадженню програм з українознавства в закладах вищої освіти Австрії, зокрема в межах Глобальної коаліції українських студій, ініційованої першою леді Оленою Зеленською.

Уряд затвердив єдині правила та процедури державної атестації для наукових установ і закладів вищої освіти

Кабінет Міністрів України вніс зміни до Порядку проведення державної атестації наукових установ і закладів вищої освіти щодо провадження ними наукової (науково-технічної) діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 2017 року № 540.

Нові зміни передбачають:

- упорядкування термінології, яка використовується під час проведення державної атестації;

- затвердження процедури державної атестації наукових установ та закладів вищої освіти за науковими напрямами як єдиної кампанії, що буде проводитися не рідше як один раз на п’ять років;

- визначення особливостей проведення державної атестації наукових установ та закладів вищої освіти за науковим напрямом «Безпековий» щодо застосування уточнених окремих кількісних і якісних показників результативності та формування складу відповідної експертної групи;

- введення термінології оцінювання експертом впливу наукової установи або закладу вищої освіти за відповідним науковим напрямом на розвиток науки, суспільства та економіки;

- уточнення періоду, у межах якого наукові установи або заклади освіти можуть доопрацювати подані інформаційні матеріали.

Ці зміни забезпечують прозорість та єдиність процедур проходження державної атестації науковими установами та закладами вищої освіти.

Відбулося засідання Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій

Відбулося засідання Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій, на якому народні депутати України — члени Комітету розглянули низку питань та ухвалили висновки:

- визнати незадовільною роботу Міністерства освіти і науки України щодо забезпечення вчасності підготовки підзаконних нормативно-правових актів на виконання Закону України «Про дошкільну освіту» від 6 червня 2024 року № 3788-ІХ та надав низку рекомендацій Кабінету Міністрів України та Міністерству освіти і науки України щодо пришвидшення підготовки підзаконних нормативно-правових актів, які забезпечують реалізацію визначених законом прав, свобод і законних інтересів учасників освітнього процесу та суб’єктів освітньої діяльності у сфері дошкільної освіти, а також прийняв рішення заслухати повторно питання про стан виконання рішення Комітету на наступному засіданні Комітету;

- рекомендувати Верховній Раді України повернути суб’єкту права законодавчої ініціативи на доопрацювання проєкт закону України «Про внесення змін до Закону України «Про фізичну культуру і спорт» щодо визначення загальних засад впровадження та адміністрування електронних інформаційно-аналітичних систем та сервісів, електронних реєстрів» (реєстр. № 12054 від 23.09.2024);

- рекомендувати головним комітетам самостійно визначитися на своїх засіданнях під час голосування щодо законопроєктів:

— «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення процедур нагляду за кібербезпекою та запровадженням європейських схем сертифікації кібербезпеки» (реєстр. 
№ 12207 від 14.11.2024);

— «Про внесення змін до Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» щодо заборони видимого для споживача розміщення тютюнових виробів та інших виробів у місцях роздрібної торгівлі» (реєстр. № 12091-3 від 21.10.2024);

— «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення заходів, спрямованих на зменшення споживання тютюнових та інших виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» (реєстр. № 12091-4 від 21.10.2024).

Під час засідання народні депутати України — члени Комітету одностайно затвердили: пропозиції Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій до проєкту порядку денного тринадцятої сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання:

- план роботи Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій на період тринадцятої сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання;

- склад робочої групи щодо підготовки проєкту закону України «Про внесення змін до Закону України «Про повну загальну середню освіту» щодо запровадження заходів безпеки в закладах загальної середньої освіти» (реєстр. № 11543 від 02.09.2024) до другого читання.

Комітетом також одностайно було прийнято рішення про зняття з розгляду наукової роботи О. Б. Шмичкової, Ю. С. Гордєєва та О. О. Калініченка «Композитні оксидні матеріали: новітні тренди для застосування в сферах енергетики, оборони та медицини», поданої на присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим за 2024 рік.

Проєкт закону України «Про внесення змін до Земельного кодексу України» (реєстр. № 12194 від 11.11.2024), поданий народним депутатом України П. В. Павлішем та іншими народними депутатами України, було знято з розгляду на засіданні Комітету.

Українська стратегія інновацій і розвиток наукових парків: як об’єднати зусилля науки, держави і бізнесу

У Києві відбувся захід «Science City Ecosystem. Connecting Business and Science», що мав на меті представити проєкт Science. City — одну з ініціатив у межах Стратегії цифрового розвитку інновацій України WINWIN 2030, який об’єднав представників державного сектору, наукової спільноти, інноваційно активного бізнесу та міжнародних організацій.

Основну увагу було надано трансформаційному потенціалу наукових парків у сприянні економічному та технологічному розвитку України.
Мета ініціативи Science.City — об’єднати зусилля науки, бізнесу та держави для створення мережі сучасних наукових парків, які стануть платформою для розвитку інновацій, стартапів і залучення інвестицій.

Підписано Меморандум про взаєморозуміння щодо техніко-економічного обгрунтування майбутнього колайдера FCC в ЦЕРН з українськими науковими установами та закладами вищої освіти

Відбулася церемонія підписання Меморандуму про взаєморозуміння щодо техніко-економічного обґрунтування майбутнього колайдера FCC (Future Circular Collider) на базі Європейської організації ядерних досліджень (ЦЕРН).

Це важлива подія для українських науковців, що знаменує їх готовність та зацікавленість брати участь у майбутніх експериментах з фізики високих енергій у ЦЕРН.

Дистанційно участь у підписанні Меморандуму взяли українські наукові організації та заклади вищої освіти:

- Національний науковий центр «Харківський фізико-технічний інститут»;

- Інститут теоретичної фізики ім. М. М. Боголюбова НАН України;

- Інститут сцинтиляційних матеріалів НАН України;

- Харківський національний університет ім. В. Н. Каразіна;

- Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

Передбачається, що майбутній колайдер FCC замінить Великий адронний колайдер. Проєкт розробляється міжнародною дослідницькою організацією CERN разом із понад 150 університетами світу. Новий прискорювач заряджених частинок буде втричі більшим за перший колайдер, його планують будувати у два етапи коштом країн — членів CERN.

Про конкурс на Премію Верховної Ради України молодим ученим за 2025 рік

Комітет Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій інформує, що відповідно до Положення про Премію Верховної Ради України молодим ученим, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 05.02.2019 № 2675-VIII «Про Премію Верховної Ради України молодим ученим» (зі змінами), розпочався етап формування, висунення та подання робіт на Премію Верховної Ради України молодим ученим за 2025 рік.

Звертаємо увагу, що з 2025 року включно конкурсний відбір наукових робіт на присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим буде здійснюватися за новою процедурою Національним фондом досліджень України.

Уряд затвердив новий порядок використання коштів для фінансової підтримки наукової діяльності університетів і наукових установ

14 січня 2025 року Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про механізми використання коштів, передбачених у державному бюджеті за оновленою бюджетною програмою КПКВК 2201390 «Підтримка пріоритетних напрямів наукових досліджень і науково-технічних (експериментальних) розробок, наукова і науково-технічна діяльність закладів вищої освіти та наукових установ».

Оновлена бюджетна програма КПКВК 2201390 передбачає об’єднання бюджетних програм за КПКВК 2201040 «Наукова і науково-технічна діяльність закладів вищої освіти та наукових установ» та КПКВК 2201390 «Підтримка пріоритетних напрямів наукових досліджень і науково-технічних (експериментальних) розробок у закладах вищої освіти», що дасть змогу оптимізувати видатки через об’єднання окремих напрямів використання бюджетних коштів щодо виконання наукових досліджень та науково-технічних (експериментальних) розробок.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.