Дата встановлена у грудні 2018 року рішенням Генеральної Асамблеї ООН A/RES/73/25, а вперше світова спільнота відзначала цей день у 2019 році. Цей день був проголошений 3 грудня 2018 року в Брюсселі на міжнародній конференції, присвяченій проблемам сучасної освіти. Ініціатором запровадження такого дня стала Нігерія.
Ідею африканської країни підтримали 58 держав — членів конференції. Міжнародний день освіти ініційовано з метою привернення уваги до того, що освіта є основним правом людини і має важливе значення для подолання бідності, покращення здоров’я, підвищення економічного добробуту та зміцнення демократії. У світі понад 260 мільйонів дітей та молоді не мають доступу до освіти, цей день нагадує про необхідність забезпечити рівний доступ до якісної освіти для всіх, незалежно від соціального становища, статі, раси чи місця проживання.
У День освіти ООН також закликає уряди, міжнародні організації та інші стейкхолдери активізувати зусилля для підтримки інклюзивних і рівних можливостей для навчання на всіх рівнях. Це свято також підкреслює важливість розв’язання проблем, таких як нерівність у доступі до освіти, особливо для дівчат, дітей з інвалідністю та інших вразливих груп, а також досягнення глобальних цілей сталого розвитку до 2030 року.
Освіта — це ключ до створення гідного життя та формування успішного суспільства. Здобуваючи нові знання та навички, людина не лише розвивається самостійно та покращує свій добробут, а й підвищує рівень життя свого міста, регіону, країни, надаючи кращі послуги чи створюючи кращі товари. Освіта — це не просто можливість, а право кожної людини. Всі люди на Землі повинні мати можливість на отримання цього суспільного блага, а відповідальність за надання такої можливості лежить на державі та державних структурах.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.