В документі вперше викрито ідеологічну складову російської агресії проти України, маніпуляції російського режиму історичними фактами та поширення москвою дезінформації задля підтримки незаконної війни проти України. Резолюція засуджує ідеологію «русского мира», називає її імперіалістичною та такою, що заперечує право України на незалежність та національну ідентичність.
Європарламентарії в ухваленій резолюції визнають, що агресія росії проти України є не окремим актом, а продовженням її імперіалістичної політики, яка включає війну проти Чечні та військову агресію проти Грузії в 2008 році, а також окупацію Криму та початок війни на Донбасі в 2014 році.
Резолюція наголошує, що російський режим широко використовує дезінформацію, в тому числі на основі викривлених історичних аргументів, а також маніпуляції інформацією, намагаючись виправдати свій злочин агресії. росія втручається в демократичні процеси інших країн, щоби домогтися зменшення підтримки України серед їхнього населення. Також наголошено, що російський режим заперечує чітку національну ідентичність України, фальшиво стверджуючи, що вона є частиною «русского мира» — наратив, вкорінений в імперіалістичній ідеології.
У документі згадано про злочини росії та радянської імперії на окупованих Радянським Союзом територіях. Зазначається, що росія не тільки не змогла взяти на себе відповідальність за численні жорстокості та масові злочини, скоєні на територіях, окупованих Радянським Союзом, але нинішній російський режим також інструменталізував історію та створив культ «перемоги» довкола Другої світової війни з метою ідеологічної мобілізації своїх громадян і маніпулювання ними для підтримки незаконної агресивної війни проти України. росія, як вказано в Резолюції Європарламенту, розгорнула дезінформаційну кампанію історичного ревізіонізму з метою заперечення України, її національної ідентичності, державності та самого існування, а також з метою виправдання своїх претензій на ексклюзивні сфери впливу, що нагадує те, як Радянський Союз домовився з нацистською Німеччиною про вторгнення та окупацію частини Польщі та Румунії, а також Естонії, Латвії, Литви та України за пактом Молотова-Ріббентропа.
Наголошується, що сьогодні росія становить особливу загрозу для Польщі та країн Балтії і їхнього суверенітету через цей тип історичного ревізіонізму.
Ключові пункти резолюції:
- Повторює найрішучіше засудження неспровокованої, незаконної та невиправданої агресивної війни росії проти України. Закликає росію негайно припинити всі військові дії в Україні та повністю та беззастережно вивести всі війська і військову техніку з усієї міжнародно визнаної території України, припинити примусову депортацію українських цивільних осіб, звільнити всіх затриманих і депортованих українців, особливо дітей.
- Засуджує систематичні фальсифікації та використання російським режимом викривлених історичних аргументів; засуджує заяви росії про те, що вона має право на зони виняткових інтересів за рахунок суверенітету та територіальної цілісності інших держав, як несумісні з міжнародним правом.
- Нагадує, що навмисні напади російської федерації на цивільне населення України, руйнування цивільної інфраструктури, застосування тортур, сексуального насильства та зґвалтування як зброї війни, депортація тисяч громадян України на територію рф, примусове переміщення та усиновлення українських дітей та інші серйозні порушення міжнародного гуманітарного права та прав людини є військовими злочинами, за які всі винні мають бути притягнуті до відповідальності.
- Ще раз наголошує на повній підтримці розслідування Прокурором МКС ситуації в Україні, ймовірних військових злочинів, злочинів проти людяності та геноциду. Вітає офіційне приєднання України до МКС 1 січня 2025 року як важливий внесок у міжнародні зусилля щодо встановлення відповідальності за серйозні міжнародні злочини. Закликає ЄС докладати подальших дипломатичних зусиль для сприяння ратифікації Римського статуту та всіх поправок до нього в усьому світі.
- Повторює заклик до створення спеціального трибуналу для розслідування та судового переслідування злочину агресії, вчиненого керівництвом російської федерації проти України.
- Наполегливо закликає ЄС та його держави-члени надалі збільшувати та координувати свої зусилля, у тому числі з партнерами-однодумцями, для швидкої та жорсткої протидії російській дезінформації та іноземним інформаційним маніпуляціям і втручанням з метою захисту цілісності своїх демократичних процесів та зміцнення стійкості європейських суспільств.
- Закликає ЄС розширити санкції проти російських ЗМІ, які проводять кампанії з дезінформації та маніпулювання інформацією, підтримуючи та виправдовуючи агресивну війну росії проти України.
- Засуджує використання рф православної релігії в геополітичних цілях, зокрема через інструменталізацію Російської православної церкви (Московського патріархату) як інструменту впливу та здійснення контролю над православним населенням в Україні, Грузії, Молдові, Сербії та інших країнах.
- Відповідає на заяву Верховної Ради України від 2 травня 2023 року щодо ідеології «русизму», засуджуючи націоналістичну імперіалістичну ідеологію, політику та практику нинішнього російського режиму; наголошує на несумісності цієї ідеології, політики та практики з міжнародним правом і європейськими цінностями.
- Вважає, що спроби росії переглянути та спотворити історію України підривають колективну пам’ять та ідентичність Європи та є загрозою історичній правді, демократичним цінностям і миру в Європі.
В ухваленій резолюції Європейський парламент також наголошує на необхідності вшанування пам’яті жертв злочинів радянського режиму.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.