Попри це, виконано значну роботу: проведено ремонти, замінено покрівлі, вирощено сільськогосподарську продукцію, закуплено меблі та інвентар, організовано лікування й оздоровлення підопічних, – зазначає голова Чернівецької обласної ради Олексій Бойко.
Усі ці зусилля спрямовані на турботу про мешканців закладів -буковинців та внутрішньо переміщених осіб.
На нараді керівники психоневрологічних, геріатричних пансіонатів та будинків-інтернатів розповіли про досягнення й труднощі.
У кожній установі, попри обмежене фінансування, докладали зусиль, щоб мешканці відчували турботу і комфорт.
Нижньо-Станівецький психоневрологічний інтернат: відремонтовано два житлові корпуси, адміністративну будівлю, кабінет лікувальної фізкультури; модернізовано освітлення, встановлено систему блискавкозахисту та пожежної сигналізації.
Чернівецький геріатричний пансіонат: побудовано котельню на твердому паливі, відремонтовано коридори та холи, складські приміщення, закуплено холодильники й обладнання. Благодійники та держава допомогли відремонтувати інші приміщення і придбати меблі.
Петричанський психоневрологічний інтернат: оновлено дев'ять житлових кімнат, котельню та дах їдальні.
Магальський дитячий будинок-інтернат: відновлено реабілітацію дітей за участі фахівців і студентів, оновлено умови проживання: проведено ремонти, закуплено кондиціонери, генератор, замінено евакуаційний вихід, облаштовано територію.
Чернівецький обласний центр соціально-психологічної допомоги: за підтримки благодійників відкрито відділення підтриманого проживання, облаштовано кухні, встановлено ліфт до укриття.
Чорторийський психоневрологічний інтернат: замінено покрівлю, утеплено фасад, відремонтовано кабінети й укриття.
Чотири психоневрологічні заклади активно займалися підсобним господарством, вирощуючи овочі, фрукти, зернові й утримуючи худобу. Це допомогло забезпечити підопічних харчами, провести ремонти та зекономити бюджетні кошти.
Окремо два пансіонати оплатили офтальмологічні операції для своїх мешканців, які провели в обласній клінічній лікарні.
Разом з цим, за словами Олексія Бойка, усі установи зіштовхнулися із низкою проблем. Серед основних викликів, що перейшли у 2025 рік такі.
Дефіцит кадрів: у кожному закладі не вистачає від 10 до 20% фахівців – медиків, реабілітологів, доглядальників.
Фінансування: нестача коштів на зарплати та оплату комунальних послуг. Наприклад, Петричанському інтернату до кінця року потрібно 1,3 млн грн на зарплати і 0,9 млн грн на комунальні послуги; Чернівецькому геріатричному пансіонату – 1,3 млн грн і 0,6 млн грн відповідно.
Укриття: відсутність належно облаштованих укриттів для осіб з інвалідністю та людей похилого віку.
Транспорт: заклади потребують автомобілів для перевезення підопічних.
«Для вирішення цих питань потрібні додаткові фінансові ресурси та більш відчутна підтримка обласної військової адміністрації.
Чернівецька обласна рада підготує відповідне звернення виконавчому органу влади для забезпечення закладів необхідними ресурсами, адже турбота про вразливі категорії населення повинна бути у пріоритеті.
Дякую керівникам закладів за ініціативність, наполегливу працю та любов до своєї справи», – каже посадовець.
Пресслужба Чернівецької обласної ради.