30 січня 2025 року відбулося продовження засідання Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування можливих фактів порушення законодавства України при формуванні та реалізації цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг, у якому 14 січня було оголошено перерву.
Основне питання порядку денного стосувалося розгляду доопрацьованого проєкту попередніх результатів та висновків розслідування Комісією можливих фактів порушень при застосуванні методології встановлення тарифів на транспортування природного газу, обговорення яких розпочалося ще на попередньому засіданні за участі представників НКРЕКП, Міненерго та ТОВ «Оператор ГТС України».
Голова комісії Олексій Кучеренко наголосив, що слідча комісія має не лише працювати з документами, заслуховувати посадових осіб і проводити обговорення питань, а й ухвалювати чіткі висновки і пропозиції, що потім стануть основою для звіту комісії.
Після проведеного обговорення народні депутати шляхом голосування підтримали затвердження попередніх результатів і висновків розслідування можливих фактів порушень при застосуванні методології встановлення тарифів на транспортування природного газу, дослідження їх структури та відповідності економічно обґрунтованому рівню та доручили голові комісії їх оприлюднити.
Згідно із ними, за результатами розслідування комісія вбачає, що при встановленні тарифів на транспортування газу на 2020—2024 роки Регулятор (на той час очолюваний В. В. Тарасюком) та ТОВ «ОГТСУ» (на той час очолюване С. Л. Макогоном) з порушенням Методики визначення тарифів, Закону України «Про ринок природного газу», Закону України «Про НКРЕКП», Закону України «Про природні монополії» та на користь НАК «Нафтогаз України» (на той час очолювана А. В. Коболєвим) занизили вартість державного майна газотранспортної системи та відповідно занизили прогнозований рівень прибутку, що нараховується на вартість державного майна, одночасно включили до складу тарифу (необхідного доходу) не підтверджену Методикою та необґрунтовану суму нібито недоотриманого доходу попереднім ліцензіатом на суму 48 млрд грн, що є прямими втратами державного бюджету України.
Комісією затверджені такі попередні висновки:
встановлення тарифів на транспортування газу магістральними газопроводами у грудні 2019 року на регуляторний період 2020—2024 років здійснювалося не в прозорий спосіб та з порушеннями Методики визначення тарифів, що в підсумку мало значний вплив на збільшення тарифів для споживачів України на регуляторний період 2025—2029 років;
зазначені порушення під час встановлення у грудні 2019 року тарифів на транспортування газу на період 2020—2024 років можуть мати ознаки корупційної діяльності при розподілі необхідного доходу між діючим та попереднім ліцензіатами та використання коштів тарифної виручки з порушенням Податкового кодексу України, Методики встановлення тарифів а також Ліцензійних умов з транспортування, у частині надання перехресних субсидій за рахунок господарської діяльності з транспортування газу магістральними трубопроводами;
НКРЕКП у своїй роботі зобов’язана дотримуватись основоположних принципів Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» щодо відкритості, прозорості та гласності процесу державного регулювання.
З урахуванням наведеного комісія підтримала пропозиції:
1. Звернутися до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, та Секретаріату Енергетичного Співтовариства щодо необхідності дотримання законодавства та оприлюднення за регуляторні періоди, після переходу до стимулюючого регулювання:
структур необхідного доходу ліцензіатів;
дотримання визначених в установленому порядку регуляторної бази активів та регуляторної норми доходу;
даних регуляторного рахунку (облікового запису), на який відносяться відхилення уточненого необхідного доходу ліцензіатів на кінець кожного регуляторного періоду;
звіту щодо використання попереднім ліцензіатом отриманого від нового ліцензіата відшкодування коригування необхідного доходу.
2. За умови виявлення фактів правопорушень у процесі встановлення у грудні 2019 року тарифів на транспортування газу магістральними газопроводами на регуляторний період 2020—2024 років — звернутися до правоохоронних органів із відповідним повідомленням.
Вищезазначені матеріали були направлені до Кабінету Міністрів України, НКРЕКП та Секретаріату Енергетичного Співтовариства для врахування у подальшій роботі.
Повний текст попередніх результатів та висновків розслідування: https://drive.google. com/file/d/1pD_1Hd57fCXIR1AJ_hGBTzP_rhMdfGU/view?usp=sharing
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.