Учасники також виклали ключові елементи «проєкту Статуту Шумана» — основного правового тексту, який регулюватиме функціонування Спеціального трибуналу.

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн та Висока представниця ЄС із закордонних справ і безпекової політики Кая Каллас привітали цей важливий крок щодо притягнення росії до відповідальності за її агресивну війну проти України. «Коли росія вирішила спрямувати свої танки через кордони України, порушивши Статут ООН, вона скоїла одне з найсерйозніших порушень: злочин агресії. Тепер справедливість надходить. Справедливість для України. Ми заклали правові основи для Спеціального трибуналу. Також не може бути справедливості без компенсації. Росія має бути притягнута до відповідальності за свою агресію — і вона повинна заплатити. Ми зробили перший крок до створення Комісії з розгляду позовів за участю ЄС. Ця нова інституція визначатиме вимоги, внесені до Реєстру збитків», — сказала Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Після початку роботи Спецтрибунал матиме повноваження притягувати до відповідальності російських політичних і військових лідерів, які несуть найбільшу відповідальність за злочин агресії. Зустріч, що відбулася на початку лютого у Брюсселі, є важливим кроком у процесі забезпечення відповідальності за злочин агресії рф проти України, а також для підтримки системи міжнародного кримінального правосуддя.
Європейська Комісія також ухвалила Рекомендацію для Ради ЄС щодо участі в офіційних переговорах щодо створення Міжнародної Комісії з розгляду позовів для України. Ця Комісія буде відповідальною за розгляд, оцінку та ухвалення рішень щодо претензій, зареєстрованих у Реєстрі збитків, а також за визначення суми компенсації у кожному окремому випадку. Створення Комісії з розгляду позовів стане вирішальним кроком до компенсацій жертвам війни.

Наступні кроки

Спеціальний трибунал буде створено за угодою між Урядом України та Радою Європи. Його юрисдикція поширюватиметься з України. Рада Європи відповідатиме за процедуру ухвалення проєктів правових документів, необхідних для створення Спеціального трибуналу та подальшого підписання.

Перший раунд переговорів щодо Комісії з розгляду позовів розпочнеться наприкінці березня 2025 року.

Після створення Спеціального трибуналу зі злочинів агресії проти України українські державні органи зможуть передавати прокурору Спеціального трибуналу внутрішні розслідування та судові переслідування, пов’язані зі злочином агресії, а також передавати відповідну інформацію та докази, зібрані в рамках роботи Міжнародного центру з переслідування за злочин агресії проти України (ICPA).

Створення Трибуналу в межах інституційної структури Ради Європи, а також участь міжнародних суддів і застосування відповідного міжнародного права забезпечать проведення кримінальних проваджень із дотриманням найвищих процесуальних гарантій та норм міжнародного права у сфері прав людини.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.