Комітетом з питань освіти, науки та інновацій за період дванадцятої сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання проведено 9 засідань Комітету, на яких розглянуто 51 питання, 22 з яких присвячено обговоренню законопроєктів та проєктів постанов Верховної Ради України.
Комітет постійно працює над удосконаленням законодавства країни згідно з планом роботи. Важливою віхою розвитку науково-освітнього законодавства стало прийняття за ініціативою Комітету з питань освіти, науки та інновацій законів України та постанов Верховної Ради України.
За ініціативою Комітету з питань освіти, науки та інновацій за період дванадцятої сесії дев’ятого скликання:
прийнято в цілому два закони України:
1. Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підсумкової атестації та вступної кампанії 2025 року» (№ 4034-IX від 29 жовтня 2024 року).
Враховуючи продовження правового режиму воєнного стану, який спричинений військовою агресією російської федерації, необхідно забезпечити організацію вступної кампанії 2025 року в особливому порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підсумкової атестації та вступної кампанії 2025 року» сприятиме забезпеченню безпеки вступників під час проведення вступної кампанії 2025 року, формуванню контингенту здобувачів вищої та фахової передвищої освіти, збереженню інтелектуального потенціалу нації, стимулюватиме до навчання в Україні, знизить соціальне напруження в суспільстві в частині визначеності правил та вимог вступної кампанії 2025 року і проходження державної підсумкової атестації.
Прийнятий Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підсумкової атестації та вступної кампанії 2025 року» дасть змогу:
- продовжити у 2025 році практику проведення вступних випробувань в електронному форматі з використанням організаційно-технологічних процесів зовнішнього незалежного оцінювання для конкурсного відбору на навчання у закладах фахової передвищої, вищої освіти;
- звільнити здобувачів освіти, які у 2025 році завершують здобуття кожного рівня повної загальної середньої освіти, від проходження державної підсумкової атестації.
2. Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння розвитку волонтерства серед здобувачів освіти» (реєстр. № 11159).
8 січня 2025 року Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння розвитку волонтерства серед здобувачів освіти» прийнято на пленарному засіданні Верховної Ради України.
Закон направлено на підпис Президенту України 14 січня 2025 року.
Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо сприяння розвитку волонтерської діяльності серед здобувачів освіти» передбачає адаптацію законодавства України до права Європейського Союзу в частині визнання результатів волонтерської діяльності, розвиток культури соціальної відповідальності в суспільстві, особливо серед дітей та молоді, та збільшення частки суспільства, охопленої волонтерською діяльністю.
Законом передбачено внесення змін до Законів України «Про повну загальну середню освіту», «Про вищу освіту», «Про освіту», «Про професійну (професійно-технічну) освіту», «Про фахову передвищу освіту» та «Про волонтерську діяльність», зокрема щодо:
- закріплення права волонтерів на визнання набутих під час волонтерської діяльності компетентностей в порядку, передбаченому для визнання результатів неформальної та інформальної освіти;
- закріплення обов’язку керівника закладу освіти щодо сприяння розвитку волонтерства серед учасників освітнього процесу у вільний від занять час;
- уточнення права волонтера на зарахування часу волонтерської діяльності до практики в разі її відповідності освітній програмі закладу освіти за згодою закладу освіти;
- встановлення обов’язковості письмового підтвердження здійснення волонтерської діяльності;
- визначення поняття «мотиваційний лист».
прийнято в цілому дві постанови Верховної Ради України:
1. Постанова Верховної Ради України «Про присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим за 2023 рік» (№ 4131-IX від 5 грудня 2024 року).
Постанова Верховної Ради України «Про присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим за 2023 рік» розроблена на виконання Постанови Верховної Ради України від 5 лютого 2019 року № 2675-VIII «Про Премію Верховної Ради України молодим ученим».
Згідно з цією постановою щорічно присуджуються 50 Премій Верховної Ради України молодим ученим (далі — Премія), розмір кожної з них становить шістдесят прожиткових мінімумів для працездатних осіб станом на 1 січня року, наступного за роком подання робіт на отримання Премії. Відтак, у 2024 році розмір кожної Премії становить 181 680 гривень.
Постанова має на меті здійснення адресної підтримки молодих учених України та створення додаткової підтримки і стимулів за отримані вагомі наукові здобутки за результатами проведення фундаментальних та/або прикладних наукових досліджень, сприяння підвищенню престижу вченого та його ролі у суспільстві, збереження наукового потенціалу держави. Завдяки присудженню Премій за наукові роботи Верховна Рада України безпосередньо реалізує соціальну функцію з підтримки молодих учених та розвитку вітчизняної науки.
2. Постанова Верховної Ради України «Про присудження щорічної Премії Верховної Ради України педагогічним працівникам закладів дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та позашкільної освіти» (№ 4132-IX від 5 грудня 2024 року).
Постанова Верховної Ради України «Про присудження щорічної Премії Верховної Ради України педагогічним працівникам закладів дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та позашкільної освіти» розроблена на виконання Постанови Верховної Ради України «Про встановлення щорічної Премії Верховної Ради України педагогічним працівникам закладів дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та позашкільної освіти» від 14 вересня 2006 року № 131-V.
Постановою пропонується присудити у 2024 році 47 Премій Верховної Ради України педагогічним працівникам закладів дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та позашкільної освіти. Розмір кожної такої Премії становить 60 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на 1 січня 2024 року, що становить 181 680 грн.
Зазначена постанова сприятиме підвищенню авторитету та престижу педагогічних працівників та їх ролі в суспільстві, фінансовому забезпеченню педагогів — переможців конкурсного відбору, створенню умов для реалізації інтелектуального потенціалу педагогів у їх сфері діяльності, заохоченню педагогічних працівників до творчої, результативної праці.
прийнято за основу:
проєкт закону України «Про внесення змін до Закону України «Про повну загальну середню освіту» щодо запровадження заходів безпеки в закладах загальної середньої освіти» (реєстр. № 11543 від 02.09.2024). Законопроєкт прийнято за основу 21 листопада 2024 року.
Розглянуто 16 законопроєктів, до яких подано висновки Комітету з питань освіти, науки та інновацій:
1. Проєкт закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» щодо удосконалення категорійно-понятійного апарату у сфері регулювання порядку та умов проходження служби в Державній кримінально-виконавчій службі України» (реєстр. № 11156 від 08.04.2024).
2. Проєкт закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України, що стосуються торговельного мореплавства та судноплавства на внутрішніх водних шляхах (реєстр. № 11341 від 14.06.2024).
3. Проєкт закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку працевлаштування іноземців в Україні» (реєстр. № 1405 від 15.07.2024).
4. Проєкт закону України «Про внесення змін до статті 122 Земельного кодексу України щодо приведення у відповідність до положень цього Кодексу повноважень органів місцевого самоврядування стосовно передачі земельних ділянок у власність або у користування» (реєстр. № 11430 від 22.07.2024).
5. Проєкт закону про внесення змін до статті 49 Закону України «Про фізичну культуру і спорт» щодо уточнення вимог до фахівців, які мають право здійснювати тренерську діяльність (реєстр. № 11470 від 09.08.2024).
6. Проєкт закону про внесення змін до деяких законів України щодо збереження цінної історичної забудови в населених пунктах (реєстр. № 11481 від 15.08.2024).
7. Проєкт закону України «Про внесення зміни до частини шостої статті 17 Закону України «Про охорону культурної спадщини» щодо розширення кола суб’єктів права власності на землі, на яких розташовані пам’ятки археології» (реєстр. № 11506 від 21.08.2024).
8. Проєкт закону України «Про кліматичну безпеку» (реєстр. № 11534 від 30.08.2024).
9. Проєкт закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» (реєстр. № 12000 від 14.09.2024).
10. Проєкт закону України «Про внесення змін до Закону України «Про фізичну культуру і спорт» щодо визначення загальних засад впровадження та адміністрування електронних інформаційно-аналітичних систем та сервісів, електронних реєстрів» (реєстр. № 12054 від 23.09.2024).
11. Проєкт закону України «Про внесення змін до Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» щодо заборони видимого для споживача розміщення тютюнових виробів та інших виробів у місцях роздрібної торгівлі» (реєстр. № 12091-3 від 21.10.2024).
12. Проєкт закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення заходів, спрямованих на зменшення споживання тютюнових та інших виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» (реєстр. № 12091-4 від 21.10.2024).
13. Проєкт закону України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері електронних комунікацій» (реєстр. № 12094 від 04.10.2024).
14. Проєкт закону України «Про систему та особливості функціонування ринку залізничного транспорту України» (реєстр. № 12142 від 21.10.2024).
15. Проєкт закону України «Про систему та особливості функціонування ринку залізничного транспорту України» (реєстр. №12142-1 від 06.11.2024).
16. Проєкт закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення процедур нагляду за кібербезпекою та запровадженням європейських схем сертифікації кібербезпеки» (реєстр. № 12207 від 14.11.2024).
За звітний період Комітет розглянув дванадцять контрольних питань, а саме:
1. «Про стан виконання завдання, визначеного абзацом четвертим пункту 2 розділу II. «Прикінцеві положення» Закону України від 21 грудня 2023 року
№ 3534-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо пріоритетних напрямів розвитку науки і техніки та інноваційної діяльності», зокрема щодо розроблення оновленого пакету проєктів законів про визначення пріоритетних напрямів розвитку науки і техніки та пріоритетних напрямів інноваційної діяльності, спрямованих на повоєнну відбудову України, та конкретних механізмів їх забезпечення» (11 вересня 2024 року).
2. «Про доцільність централізованого виготовлення золотих і срібних медалей і нагородження ними випускників закладів загальної середньої освіти» (11 вересня 2024 року).
3. «Про результати складання національного мультипредметного тесту у 2024 році для вступу на навчання для здобуття ступеня бакалавра» (25 вересня 2024 року).
4. «Про стан забезпечення підручниками та посібниками закладів загальної середньої освіти у 2024/2025 роках»
(22 жовтня 2024 року).
5. «Про результати складання здобувачами вищої освіти галузі знань «22 Охорона здоров’я» єдиного державного кваліфікаційного іспиту у 2019—2024 роках»
(7 листопада 2024 року).
6. «Про удосконалення законодавства щодо формування та розміщення державного замовлення на підготовку фахівців, наукових, науково-педагогічних та робітничих кадрів, підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів, а також державної цільової підтримки для здобуття вищої освіти (за результатами вступної кампанії 2024)» (27 листопада 2024 року).
7. «Про стан підготовки підзаконних нормативно-правових актів на виконання Закону України «Про дошкільну освіту» (10 грудня 2024 року).
8. «Про стан виконання Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про освіту» щодо вдосконалення науково-методичного забезпечення освіти та якості навчальної літератури» № 1951-IX від 14.12.2021 року (відповідно до абзацу 5 пункту 2 Розділу ІІ «Прикінцеві положення Закону»)» (18 грудня 2024 року).
9. «Про результати акредитації освітніх програм за спеціальностями, за якими запроваджений єдиний державний кваліфікаційний іспит» (18 грудня 2024 року).
10. «Про виконання рішення Комітету від 10 грудня 2024 року щодо стану підготовки підзаконних нормативно-правових актів на виконання Закону України «Про дошкільну освіту» від 06.06.2024 р.
№ 3788-IX» (15 січня 2025 року).
11. «Про стан та проблеми використання у 2024 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам за напрямами» (22 січня 2025 року).
12. «Про Звіт Рахункової палати «Про результати аудиту ефективності на тему «Проблеми мережі закладів вищої освіти: далі утримувати чи реформувати» від 26.11.2024 року» (22 січня 2025 року).
1 жовтня 2024 року проведено круглий стіл на тему «Забезпечення розвитку дошкільної освіти України в контексті імплементації нової редакції Закону України «Про дошкільну освіту» від 6 червня 2024 року № 3788-ІХ».
За період дванадцятої сесії дев’ятого скликання було проведено 26 засідань підкомітетів Комітету, на яких було розглянуто 33 законопроєкти:
4 засідання підкомітету з питань науки та інновацій (розглянули 6 законопроєктів);
4 засідання підкомітету з питань вищої освіти (розглянули 5 законопроєктів);
6 засідань підкомітету з питань загальної середньої, інклюзивної освіти та освіти на тимчасово окупованих територіях (розглянули 8 законопроєктів);
6 засідань підкомітету з питань освіти впродовж життя та позашкільної освіти і адаптації законодавства України до положень права Європейського Союзу (розглянули 7 законопроєктів);
1 засідання підкомітету з питань дошкільної освіти (розглянули 1 закон України);
5 засідань підкомітету з питань професійно-технічної та фахової передвищої освіти (розглянули 6 законопроєктів).
Були проведені засідання робочих груп з підготовки законопроєктів:
28 засідань робочої групи з підготовки проєкту закону України «Про академічну доброчесність» (реєстр. № 10392 від 08.01.2024) до другого читання;
20 засідань робочої групи з підготовки проєкту закону України «Про внесення змін до Закону України «Про вищу освіту» щодо розширення прав органів студентського самоврядування та забезпечення прав
24 засідання робочої групи з підготовки проєкту закону України «Про внесення змін до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» щодо питань дослідницької інфраструктури та підтримки молодих вчених» (реєстр. № 10218 від 06.11.2023) до другого читання;
6 засідань робочої групи з підготовки проєкту закону України «Про внесення змін до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» щодо встановлення цільових показників діяльності керівників наукових установ, визначення стратегій і перспективних напрямів діяльності наукових установ» (реєстр. № 10424 від 22.01.2024) до другого читання;
3 засідання робочої групи з підготовки проєкту закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо дебюрократизації діяльності центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки» (реєстр. № 9601 від 10.08.2023) до другого читання;
3 засідання робочої групи з підготовки проєкту закону України «Про внесення змін до Закону України «Про повну загальну середню освіту» щодо запровадження заходів безпеки в закладах загальної середньої освіти» (реєстр. № 11543) до другого читання.
Була проведена експертна місія в межах реалізації програми «TAIEX Expert Mission on the Formation of Academic Integrity in the Fields of Education and Science» (TAIEX Case ID INT MARKT IND/EXP 90158) щодо проєкту закону України «Про академічну доброчесність» (реєстр. № 10392 від 08.01.2024) (12—13 грудня 2024 року).
У Комітеті опікуються питанням щодо підтримки молодих учених.
Протягом дванадцятої сесії дев’ятого скликання забезпечено проведення конкурсу Верховної Ради України для молодих учених відповідно до Постанови Верховної Ради України «Про Премію Верховної Ради України молодим ученим».
Зокрема було здійснено такі заходи:
28 жовтня 2024 року проведено засідання об’єднаної Конкурсної комісії з розгляду питання «Про конкурс та подання щодо присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим за 2023 рік»;
7 листопада 2024 року проведено засідання Комітету з розгляду питання «Про подання об’єднаної Конкурсної комісії, Служби безпеки України та проєкт постанови Верховної Ради України «Про присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим за 2023 рік».
За поданням Комітету Верховною Радою України прийнято:
Постанову Верховної Ради України від 5 грудня 2024 року № 4131-IX «Про присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим за 2023 рік».
Відповідно до прийнятої Постанови Верховної Ради України від 5 грудня 2024 року № 4131-IX «Про присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим за 2023 рік» за поданням Комітету видано Розпорядження Голови Верховної Ради України від 13.12.2024 № 1637 «Про виплату грошової частини Премії Верховної Ради України молодим ученим за 2023 рік та вручення дипломів і нагрудних знаків лауреатам».
За участю представників Комітету та секретаріату відбувалися різні заходи, зокрема, конференції, семінари, круглі столи, робочі зустрічі (у т. ч. міжнародні) тощо, а саме:
2 вересня 2024 року — народний депутат України, голова підкомітету з питань освіти впродовж життя та позашкільної освіти і адаптації законодавства України до положень права Європейського Союзу Комітету Роман Грищук провів лекцію для школярів про Європейський Союз і інтеграцію України до Європейського Союзу;
3 вересня 2024 року — народний депутат України, голова підкомітету з питань освіти впродовж життя та позашкільної освіти і адаптації законодавства України до положень права Європейського Союзу Комітету Роман Грищук провів лекцію для школярів про Європейський Союз і інтеграцію України до Європейського Союзу;
10 вересня 2024 року — участь народного депутата України, голови підкомітету з питань освіти впродовж життя та позашкільної освіти і адаптації законодавства України до положень права Європейського Союзу Комітету Романа Грищука у «FutureTech: Нові виміри освіти» від Diia.City United;
10—13 вересня 2024 року — відвідини народним депутатом України, секретарем Комітету Наталією Піпою захисників України на лінії фронту, передача волонтерської допомоги;
11 вересня 2024 року — участь народного депутата України, голови підкомітету з питань науки та інновацій Комітету Валерія Колюха у роботі Ювілейної сесії Загальних зборів Національної академії наук України, відзначення 100-річчя від дня народження академіка НАН України Платона Григоровича Костюка, передача привітання від Голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука;
12 вересня 2024 року — участь народного депутата України, голови підкомітету з питань вищої освіти Комітету Юлії Гришиної в засіданні Спілки ректорів закладів вищої освіти України;
13 вересня 2024 року — участь народного депутата України, секретаря Комітету Наталії Піпи в спеціальному міжнародному онлайн-заході до Міжнародного дня демократії, організованого Програмою USAID «Рада: Наступне покоління» та Освітнім центром Верховної Ради України спільно з ГО «Агенція розвитку освітньої політики»;
17 вересня 2024 року — зустріч народного депутата України, секретаря Комітету Наталії Піпи з конгресменом США Джимом Костою та колишнім сенатором Робом Портманом, відвідини постраждалих від обстрілів росією шкіл (м. Львів);
18 вересня 2024 року — робоча зустріч народного депутата України, голови підкомітету з питань вищої освіти Комітету Юлії Гришиної з заступниками Керівника Офісу Президента Віктором Микитою та Іриною Верещук, у межах якої обговорили, зокрема, продовження роботи над студентськими та молодіжними проєктами, а також посилення роботи в питаннях навчання українських дітей за кордоном;
20—21 вересня 2024 року — участь народного депутата України, голови підкомітету з питань освіти впродовж життя та позашкільної освіти і адаптації законодавства України до положень права Європейського Союзу Комітету Романа Грищука у воркшопі «Роль Верховної Ради України в процесі європейської інтеграції України. Основи переговорного процесу з ЄС: практичні аспекти» для посилення спроможності депутатів українського Парламенту в переговорних процесах, поглиблення знань щодо приведення українського законодавства у відповідність до законодавства ЄС;
23 вересня 2024 року — участь народного депутата України, секретаря Комітету Наталії Піпи в спільному уроці львівської школи № 73 та британської школи Oasis Academy Putney (London) до Міжнародного дня миру, у межах проєкту «Brave schools»;
24 вересня 2024 року — участь голови Комітету Сергія Бабака, заступника голови Комітету Сергія Колебошина та голови підкомітету з питань освіти впродовж життя, позашкільної освіти та адаптації законодавства України до положень права Європейського Союзу Комітету Романа Грищука у презентації нової стратегії Державного ліцею «Міжнародна українська школа»;
25 вересня 2024 року — участь старшого консультанта секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій Ірини Малигіної у Всеукраїнському форумі «Позашкільна освіта українським дітям» до Дня позашкілля;
25—26 вересня 2024 року — участь головного консультанта секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій Ярослави Левченко у щорічному Українському форумі якості освіти (Ukrainian Quality Assurance Forum) UQAF-2024 в очному форматі на базі Національного університету біоресурсів і природокористування України;
27 вересня 2024 року — народний депутат України, голова підкомітету з питань освіти впродовж життя та позашкільної освіти і адаптації законодавства України до положень права Європейського Союзу Комітету Роман Грищук провів профорієнтаційну лекцію для школярів про роботу народного депутата;
1 жовтня 2024 року — участь народного депутата України, голови підкомітету з питань вищої освіти Комітету Юлії Гришиної в першому суспільному обговоренні старту реформи дошкільної освіти — круглому столі «Забезпечення розвитку дошкільної освіти України в контексті імплементації нової редакції Закону України «Про дошкільну освіту»;
6 жовтня 2024 року — участь народного депутата України, голови підкомітету з питань освіти впродовж життя та позашкільної освіти і адаптації законодавства України до положень права Європейського Союзу Комітету Романа Грищука в організації зустрічі із представницею Палати депутатів Національного Конгресу Аргентини Лілією Лемойне та представником від Аргентини в Парламенті країн Південного спільного ринку Іваном Дюбуа, членами групи та окремо з Першим заступником Голови Верховної Ради України Олександром Корнієнком щодо поглиблення двостороннього співробітництва, а також підтримки України на міжнародному рівні;
7 жовтня 2024 року — відвідини народним депутатом України, секретарем Комітету Наталією Піпою (у День освітян) постраждалих від обстрілу росією
4 вересня львівських Ліцею № 17 та Ліцею № 5 імені Іванни та Іллі Кокорудзів (м. Львів);
11—13 жовтня 2024 року — участь народного депутата України, голови підкомітету з питань освіти впродовж життя та позашкільної освіти і адаптації законодавства України до положень права Європейського Союзу Комітету Романа Грищука в семінарі «Сім’я: концепція, принципи і політика» (c. Глібівка, Вишгородський район, Київська область);
15 жовтня 2024 року — участь народного депутата України, голови підкомітету з питань вищої освіти Комітету Юлії Гришиної в урочистому засіданні Вченої ради НТУ «Дніпровська політехніка» з нагоди 125-річчя з дня заснування університету;
19 жовтня 2024 року — робоча зустріч народного депутата України, голови підкомітету з питань вищої освіти Комітету Юлії Гришиної в Офісі Президента з угорською делегацією, на якій обговорювали, зокрема: швидку акредитацію першої державної Українсько-угорської початкової школи та гімназії, відбудову нового дитячого садка, спортивних центрів та великої опорної школи — за сприяння Угорщини;
20 жовтня 2024 року — народний депутат України, голова підкомітету з питань освіти впродовж життя та позашкільної освіти і адаптації законодавства України до положень права Європейського Союзу Комітету Роман Грищук провів лекцію для студентів Київської школи економіки на тему «Парламент та побудова відносин громадян з депутатами»;
21 жовтня 2024 року — зустріч народного депутата України, голови підкомітету з питань освіти впродовж життя та позашкільної освіти і адаптації законодавства України до положень права Європейського Союзу Комітету Романа Грищука з бригадним генералом Хорхе Маріо Рета, який зараз є депутатом Законодавчого органу Автономного міста Буенос-Айрес та послом Аргентинської Республіки в Україні, щодо двостороннього парламентського співробітництва;
25 жовтня 2024 року — участь народного депутата України, голови підкомітету з питань вищої освіти Комітету Юлії Гришиної в круглому столі «Правнича термінологія: проблеми стандартизації», за ініціативи Національної комісії зі стандартів державної мови;
26 жовтня 2024 року — робоча зустріч голови Комітету Сергія Бабака та голови підкомітету з питань освіти впродовж життя, позашкільної освіти та адаптації законодавства України до положень права Європейського Союзу Комітету Романа Грищука з міністрами освіти країн-партнерів: Федеративної Республіки Німеччини, Республіки Фінляндії, Естонської Республіки;
5 листопада 2024 року — участь головного консультанта секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій Ганни Чорнойван в нараді представників Міністерства освіти і науки України, Міністерства фінансів України, Національного фонду досліджень України та Комітету щодо зміни порядку фінансування та організації конкурсів Національного фонду досліджень України;
5—7 листопада 2024 року — участь народного депутата України, секретаря Комітету Наталії Піпи в спостережній місії Ради Європи та ЄС з моніторингу реалізації прав національних меншин у Закарпатській області;
7 листопада 2024 року — робоча поїздка народного депутата України, голови підкомітету з питань науки та інновацій Комітету Валерія Колюха до Володарської селищної та Тетіївської міської територіальних громад Білоцерківського району Київської області;
7 листопада 2024 року — участь головного консультанта секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій Ярослави Левченко в робочій нараді з проректорами з міжнародного співробітництва закладів вищої освіти України та представниками МОНУ;
8 листопада 2024 року — робочий візит народного депутата України, голови підкомітету з питань науки та інновацій Комітету Валерія Колюха до Тетіївського ліцею № 4 Тетіївської міської ради Київської області, передача мультимедійного обладнання та ноутбуків для учасників освітнього процесу;
14 листопада 2024 року — участь народного депутата України, секретаря Комітету Наталії Піпи в онлайн-презентації та обговоренні з директорами закладів загальної середньої освіти законопроєкту реєстр. № 12086;
15 листопада 2024 року — участь народного депутата України, голови підкомітету з питань освіти впродовж життя та позашкільної освіти і адаптації законодавства України до положень права Європейського Союзу Комітету Романа Грищука у відкритті меморіальної дошки, у вигляді барельєфа, присвяченої Василю Стусу (м. Київ);
16 листопада 2024 року — зустріч голови Комітету Сергія Бабака, голови підкомітету з питань професійно-технічної та фахової передвищої освіти Комітету Ольги Коваль та голови підкомітету з питань освіти впродовж життя та позашкільної освіти і адаптації законодавства України до положень права Європейського Союзу Комітету Романа Грищука зі студентами Запоріжжя (м. Запоріжжя);
16 листопада 2024 року — участь народного депутата України, голови підкомітету з питань вищої освіти Комітету Юлії Гришиної в урочистому заході «Сильне студентство — сильна країна!», в межах якого відбулася зустріч Президента України Володимира Зеленського з представниками органів студентського самоврядування з понад 200 закладів вищої освіти України, організованої Експертною радою студентства закладів вищої освіти;
16 листопада 2024 року — участь народного депутата України, секретаря Комітету Наталії Піпи в організації та проведенні вишколу «Державотворець» для УПЮ та УПЛ (м. Львів);
18—20 листопада 2024 року — участь головного консультанта секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій Ярослави Левченко у семінарі «Постзаконодавчий контроль як ефективний інструмент оцінки законодавства» (м. Ужгород);
20 листопада 2024 року — участь та виступ народного депутата України, голови підкомітету з питань вищої освіти Комітету Юлії Гришиної на VIII Міжнародній конференції «Сталий розвиток і спадщина у спорті: проблеми та перспективи», організованій НУФВСУ;
23 листопада 2024 року — зустріч народного депутата України, голови підкомітету з питань вищої освіти Комітету Юлії Гришиної з родинами загиблих Героїв Небесної Сотні, на якій обговорили, зокрема, організацію просвітницьких заходів, включення тем Революції Гідності в навчальні програми та виконання постанови Кабміну щодо академічних стипендій імені Героїв Небесної Сотні;
27 листопада 2024 року — народний депутат України, голова підкомітету з питань освіти впродовж життя та позашкільної освіти і адаптації законодавства України до положень права Європейського Союзу Комітету Роман Грищук супроводжував делегацію парламентаріїв та дипломатів з країн Латинської Америки до України. В результаті було проведено конференцію з делегацією та зустріч з Президентом України;
27 листопада 2024 року — співорганізація та участь народного депутата України, секретаря Комітету Наталії Піпи в публічній дискусії «Українська мова на перерві — вибір чи обов’язок». Книгарня «Сенс» (м. Київ);
29 листопада 2024 року — участь та виступ народного депутата України, голови підкомітету з питань вищої освіти Комітету Юлії Гришиної на форумі «Навички майбутнього 2024», організованому Національним університетом «Запорізька політехніка»;
3 грудня 2024 року — участь народного депутата України, голови підкомітету з питань науки та інновацій Комітету Валерія Колюха в урочистому святкуванні Дня Конституції Республіки Узбекистан у Посольстві Республіки Узбекистан;
6 грудня 2024 року — робочий візит народного депутата України, голови підкомітету з питань вищої освіти Комітету Юлії Гришиної до Київської спеціальної школи № 15 та до реабілітаційного центру ЦКРДіМ з інвалідністю Оболонського району м. Києва з нагоди Дня Святого Миколая;
6 грудня 2024 року — участь голови Комітету Сергія Бабака у Всеукраїнському форумі студентів, організованому Українською асоціацією студентів;
7 грудня 2024 року — участь народного депутата України, голови підкомітету з питань вищої освіти Комітету Юлії Гришиної у VI церемонії нагородження премією L’Oreal-UNESCO «Для жінок у науці» — 2024;
9 грудня 2024 року — зустріч народного депутата України, голови підкомітету з питань вищої освіти Комітету Юлії Гришиної з заступницею міністра внутрішніх справ Катериною Павліченко, її колегами та головою Громадського об’єднання «БАТЬКИ SOS» Оленою Парфеновою, під час якої обговорили створення безпечного освітнього середовища для українських дітей;
11 грудня 2024 року — участь народного депутата України, голови підкомітету з питань науки та інновацій Комітету Валерія Колюха у спільному установочному засіданні робочих (переговорних) груп з питань науки та досліджень (розділ 25) та з питань освіти та культури (розділ 26) щодо підготовки переговорних позицій України під час переговорів з Європейським Союзом стосовно укладення Угоди про вступ України до Європейського Союзу;
12 грудня 2024 року — участь старшого консультанта секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій Ірини Малигіної у пресконференції «Позашкільна освіта — 2024: десять звершень»;
13 грудня 2024 року — зустріч народного депутата України, голови підкомітету з питань вищої освіти Комітету Юлії Гришиної з очільницею Мінветеранів Наталією Калмиковою, її заступницею Юлею Кірілловою та Олександром Пижовим щодо продовження роботи над проєктом реабілітації, перенавчання та психологічної підтримки ветеранів війни і їхніх сімей на базі п’яти українських закладів вищої освіти;
14 грудня 2024 року — участь народного депутата України, голови Комітету Сергія Бабака та народного депутата України, секретаря Комітету Наталії Піпи в Конгресі Української студентської ліги (м. Івано-Франківськ);
14 грудня 2024 року — участь народного депутата України, голови підкомітету з питань вищої освіти Комітету Юлії Гришиної у Міжнародному форумі «Людський капітал: Цінність. Якість. Розвиток»;
17 грудня 2024 року — народний депутат України, секретар Комітету Наталія Піпа провела лекцію для студентів Української академії лідерства про українську освіту;
18 грудня 2024 року — участь народного депутата України, секретаря Комітету Наталії Піпи у круглому столі Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики «Мова на часі. Виклики і завдання державної мовної політики»;
20 грудня 2024 року — участь народного депутата України, секретаря Комітету Наталії Піпи в засіданні Ради громадських об’єднань національних меншин (спільнот) України (онлайн);
21 грудня 2024 року — робоча поїздка народного депутата України, голови підкомітету з питань науки та інновацій Комітету Валерія Колюха до Медвинської сільської територіальної громади Білоцерківського району Київської області;
22 грудня 2024 року — запис народним депутатом України, головою підкомітету з питань освіти впродовж життя та позашкільної освіти і адаптації законодавства України до положень права Європейського Союзу Комітету Романом Грищуком подкасту для Києво-Могилянської Бізнес-Школи на тему: «Освітні виклики»;
23 грудня 2024 року — відвідання народним депутатом України, головою підкомітету з питань науки та інновацій Комітету Валерієм Колюхом дитячого будинку сімейного типу Зінаїди Бондар в с. Тарасівка Білоцерківського району Київської області, передача подарунків вихованцям закладу;
10 січня 2025 року — інтерв’ю народного депутата України, голови підкомітету з питань освіти впродовж життя та позашкільної освіти і адаптації законодавства України до положень права Європейського Союзу Комітету Романа Грищука для вебресурсу Нової української школи щодо прийнятого законопроєкту про сприяння розвитку волонтерства серед здобувачів освіти;
20 січня 2025 року — участь народного депутата України, секретаря Комітету Наталії Піпи в онлайн-зустрічі з вчителями та директорами міст: Кривий Ріг, Одеса, Київ, Харків та модераторами Всеукраїнського руху «Єдині» з питань мови в освіті;
20 січня 2025 року — участь народного депутата України, секретаря Комітету Наталії Піпи у передачі обладнання для кабінетів фізики та хімії Ліцею № 5 імені Іванни та Іллі Кокорудзів разом з американським фондом Ukraine Children’s Action Project та Фондом вільних і небайдужих (на знімку);
21 січня 2025 року — робочий візит народного депутата України, голови підкомітету з питань вищої освіти Комітету Юлії Гришиної до НТУ «Дніпровська політехніка» з нагоди святкування 125-річчя університету;
21 січня 2025 року — участь народного депутата України, голови підкомітету з питань вищої освіти Комітету Юлії Гришиної у робочій нараді з ректорами ЗВО Дніпропетровської області та керівництвом Департаменту освіти і науки облдержадміністрації — на базі Дніпропетровської ОДА й під керівництвом заступника голови ОДА Ірини Грицай;
22 січня 2025 року — зустріч народного депутата України, голови підкомітету з питань вищої освіти Комітету Юлії Гришиної з Генеральним консулом Угорщини в Україні Йожефом Бачкаі — на базі Генерального консульства Угорщини в Ужгороді (на знімку нижче). Обговорили, зокрема: перебіг робіт з відновлення великої опорної школи в селі Загальці; проєкт реабілітації в Угорщині 40 українських дітей з особливими освітніми потребами; співпрацю щодо організації відпочинку в Угорщині дітей військових і дітей, які постраждали внаслідок війни; розповсюдження у шкільні бібліотеки України та Угорщини (для української громади) примірників книги вибраних творів Тараса Шевченка;
23 січня 2025 року — участь голови підкомітету з питань загальної середньої, інклюзивної освіти та освіти на тимчасово окупованих територіях Комітету Олени Лис у Громадських обговореннях «Реформа профільної середньої освіти: Чернівецька область»;
28 січня 2025 року — участь головного консультанта секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій Ярослави Левченко у черговому засіданні робочої (переговорної) групи з питань науки та досліджень (переговорний розділ 25 «Наука та дослідження»);
30 січня 2025 року — участь головного консультанта секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій Ярослави Левченко в онлайн-нараді за участі експертів проєкту Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ), щодо надання консультативної допомоги українській стороні з підготовки проєктів переговорних позицій української сторони до переговорних розділів Кластеру 1 — «Основи процесу вступу до ЄС»;
31 січня 2025 року — участь головного консультанта секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій Ярослави Левченко в засіданні робочої групи з підготовки Дорожньої карти з функціонування демократичних інституцій;
31 січня 2025 року — участь голови підкомітету з питань загальної середньої, інклюзивної освіти та освіти на тимчасово окупованих територіях Комітету Олени Лис у міжвідомчій нараді в м. Чернівці, за участі Міністерства економіки України, щодо публічних закупівель громадами та презентації проєкту закону України про локалізацію та політику «Зроблено в Україні».
Міжнародна діяльність народних депутатів України — членів Комітету з питань освіти, науки та інновацій
За період дванадцятої сесії дев’ятого скликання народні депутати України —члени Комітету були серед офіційних делегацій Верховної Ради України:
до міста Будапешт (Угорщина) — народний депутат України, голова підкомітету з питань вищої освіти Комітету Юлія Гришина — робочий візит з нагоди відкриття першої державної Українсько-угорської початкової школи та гімназії і з нагоди Дня знань. Відвідала та привітала зі святом українських учнів, педагогів, батьків у Національній школі української мови ім. Лесі Українки. Зустріч зі співголовою Міжурядової угорсько-української робочої групи з питань освіти Оршолею Пачай-Томашич та ректором Будапештського університету імені Лоранда Етвеша (ELTE). Робочий візит до садочка та початкової школи «Юліанна» Реформаторського коледжу Будапешт-Фасор, у якій навчаються майже 80 українців, а також до табору та івент-центру Асоціації ім. Ракоці, куди на відпочинок, з початку повномасштабного вторгнення, регулярно приїжджають українські діти (29 серпня — 2 вересня 2024 року);
до міста Ставангер (Королівство Норвегія) — народний депутат України, секретар Комітету Наталія Піпа — участь у зустрічі Мережі молодих парламентаріїв ПА ОБСЄ для глибшого ознайомлення з проблемами енергетичної безпеки та їх вирішенням. Відвідини штаб-квартири НАТО (3—7 вересня 2024 року);
до міста Варшава (Республіка Польща) — народний депутат України, голова підкомітету з питань освіти впродовж життя та позашкільної освіти і адаптації законодавства України до положень права Європейського Союзу Комітету Роман Грищук — в якості члена Постійної делегації Верховної Ради України в Парламентській асамблеї НАТО з метою посилення військово-технічної, політичної та економічної підтримки України, демократичної стійкості; для обговорення майбутньої європейської безпеки в контексті інтеграції України до Організації Північноатлантичного договору (14—18 вересня 2024 року);
до міста Стамбул (Турецька Республіка) — народний депутат України, член Комітету Іван Кириленко — участь у 63-му засіданні Комітету ПАЧЕС з економічної політики та розвитку та 63-му засіданні Комітету ПАЧЕС із соціальної та гуманітарної політики. Мав ключовий виступ на засіданні Комітету, на якому наголосив на винятковій важливості для України вирішення транспортних проблем як під час війни, так і в повоєнному відновленні нашої країни. Закликав парламентаріїв держав-членів ЧЕС бути лідерами в питаннях інвестування в розвиток та відновлення нашої транспортної інфраструктури: портів, причалів, складів, ремонтної бази, доріг і т. д. Подякував усім колегам, і особливо Президенту Ердогану, Парламенту і Уряду Туреччини за підтримку України в цих питаннях, зокрема за організацію «Зернового коридору». В неформальних зустрічах і бесідах посилив цей меседж майже з усіма делегаціями (жовтень 2024 року);
до міста Дублін (Республіка Ірландія) — народний депутат України, секретар Комітету Наталія Піпа — участь в Осінній сесії Парламентської Асамблеї ОБСЄ у складі Постійної делегації Верховної Ради України у ПА ОБСЄ. Зустріч з діаспорою з освітніх питань (30 вересня — 6 жовтня 2024 року);
до Федеративної Республіки Німеччина — народний депутат України, голова підкомітету з питань науки та інновацій Комітету Валерій Колюх — в межах діяльності депутатської групи Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків з Федеративною Республікою Німеччина (15—21 жовтня 2024 року);
до міста Будапешт (Угорщина) — народний депутат України, голова підкомітету з питань вищої освіти Комітету Юлія Гришина — робочий візит з нагоди річниці Угорської революції 1956 року. В межах візиту відбулися зустрічі з українськими дітьми та викладачами в першій державній Українсько-угорській початковій школі та гімназії, тимчасово повіреним у справах України в Угорщині Іштваном Балогом, речницею національної меншини в Парламенті Угорщини Ліліаною Грексою, головою Державного самоврядування українців в Угорщині Євгенію Єдлічкою, засновниками школи Оленою та Сергієм Бескоровайними. Участь народного депутата України, голови підкомітету з питань вищої освіти Комітету Юлії Гришиної у написанні радіодиктанту національної єдності — в угорському університеті ELTE разом з українською громадою та угорськими студентами, які навчаються на факультеті української філології (22—29 жовтня 2024 року);
до міста Монреаль (Канада) — народний депутат України, голова підкомітету з питань освіти впродовж життя та позашкільної освіти і адаптації законодавства України до положень права Європейського Союзу Комітету Роман Грищук — участь в щорічній сесії Парламентської асамблеї НАТО в якості члена Постійної делегації Верховної Ради України в Парламентській асамблеї НАТО (21—28 листопада 2024 року);
до міста Гельсінкі (Республіка Фінляндія) — народний депутат України, секретар Комітету Наталія Піпа — Освітній тур. Ознайомлення з кращими освітніми практиками Фінляндії з метою адаптації та впровадження інноваційних підходів в Україні (30 листопада — 6 грудня 2024 року);
до міста Єреван (Республіка Вірменія) — народний депутат України, член Комітету Іван Кириленко — участь у 64-й Генеральної Асамблеї ПАЧЕС. Подякував усім без виключення колегам по ПАЧЕС за те, що в цей критичний для України час вони відкрили не лише свої кордони, а й душі, й серця для мільйонів наших співвітчизників. Запропонував всіляко сприяти таким механізмам, як «Зерновий коридор», який не тільки розблокував морський шлях для українського зерна, а й запобіг загрозі голоду в Африці, яка 50% продовольчого зерна отримує з України (грудень 2024 року);
до міста Загреб (Республіка Хорватія) — головний консультант секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій Ярослава Левченко — навчальний візит до Парламенту Хорватії у межах підвищенням фахового рівня (13—17 січня 2025 року);
до Королівства Бельгія — народний депутат України, голова підкомітету з питань освіти впродовж життя та позашкільної освіти і адаптації законодавства України до положень права Європейського Союзу Комітету Роман Грищук — участь у засіданні Міжпарламентської ради Україна — НАТО (UNIC) в якості члена Постійної делегації Верховної Ради України у Парламентській асамблеї НАТО (18—23 січня 2025 року);
до міста Лондон (Сполучене Королівство Великої Британії) — візит народного депутата України, секретаря Комітету Наталії Піпи до Парламенту Великобританії. Відвідини події «Fundraising Gala Evening: Celebrating 70 Years of Heritage, Hope and Impact», організованої Ukrainian St. Mary’s Trust на честь 70-річчя української школи в Лондоні — Школи Святої Марії (31 січня — 6 лютого 2025 року).
Взято участь у заходах Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «РАДА: наступне покоління» (впродовж року).
Взято участь у тренінгах у рамках ініціативи проєкту ЄС-ПРООН з парламентської реформи щодо підвищення комунікаційної спроможності Комітетів Верховної Ради України (онлайн на платформі Zoom) (впродовж року).
З використанням системи електронного документообігу (СЕДО) отримано та опрацьовано доручення, направлені керівництвом. Підготовлені та підписані головою Комітету проекти відповідей та листів згідно з відповідними дорученнями. З окремими листами, інформаційними матеріалами ознайомлено народних депутатів України — членів Комітету за допомогою електронної пошти та системи електронного документообігу.
За дванадцяту сесію дев’ятого скликання Верховної Ради України Комітетом опрацьовано 1841 одиницю вхідної кореспонденції, у тому числі листів та звернень від колективів навчальних закладів, наукових установ, центральних та місцевих органів виконавчої влади, громадян, які було уважно розглянуто відповідно до норм Законів України «Про звернення громадян», «Про доступ до публічної інформації» та узагальнено для вдосконалення українського законодавства.
Комітетом з питань освіти, науки та інновацій за дванадцяту сесію дев’ятого скликання було розглянуто 5 запитів на отримання доступу до публічної інформації.
Комітет забезпечує прозорість роботи (із залученням громадськості), зокрема при обговоренні питань, пов’язаних із законопроєктами. Комітетом були організовані прямі інтернет-трансляції засідань об’єднаної Конкурсної комісії, засідань та слухань Комітету. Усі вищезазначені заходи (стенограми, рішення та протоколи, відео) знайшли відображення на вебсторінках сайту Верховної Ради України та Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій, соціальних мережах, численних статтях та інтерв’ю у друкованих засобах масової інформації та телепередачах.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.