Комітет з питань цифрової трансформації розпочав роботу з аналізу ефективності Закону України «Про електронні комунікації» від 16 грудня 2020 року № 1089-IX в частині реалізації норм, передбачених статтею 67 «Розгортання та експлуатація малопотужних базових станцій».

В Україні попит на надійне й безперебійне бездротове з’єднання сягає рекордного рівня, оскільки залишатися на зв’язку, особливо в період воєнного стану, має вирішальне значення для всіх аспектів життя людини. Окрім того, розгортання малопотужних базових станцій є одним із ключових елементів у стратегіях розвитку постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг. Це дає змогу поліпшити покриття та якість зв’язку, з урахуванням зростаючого попиту на мобільний інтернет.

Сфера електронних комунікацій технологічна та динамічна. Закон України «Про електронні комунікації» було ухвалено з метою розв’язання низки проблем. Він оновив законодавство у сфері електронних комунікацій, зменшив регуляторний тиск, покращив якість послуг та захищеність абонентів. Також він на-близив законодавство України до європейських стандартів та забезпечив гармонізацію з цифровим ринком ЄС.

Статтею 67 Закону передбачені положення щодо сприяння спрощенню розгортання та експлуатації МБС, у тому числі дозвільних процедур, пов’язаних з їх встановленням; щодо права постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг на доступ до фізичної інфраструктури. Ця норма спрямована на розвиток цифрової інфраструктури у сільських та віддалених регіонах, підвищення доступності зв’язку та інтернету, а також удосконалення законодавчого регулювання розгортання та експлуатації малопотужних базових станцій (МБС).

Необхідність аналізу практики виконання приписів і дотримання вимог, передбачених статтею 67 Закону, зумовлюють актуальність здійснення постзаконодавчого (PLS) контролю реалізації цих положень Закону. На підставі отриманих результатів правового моніторингу буде надана оцінка ефективності норм статті 67 Закону з точки зору досягнення мети — спрощення регулювання розгортання та експлуатації МБС, а також наближеність нормативних положень щодо МБС до законодавства ЄС у цій сфері.

У разі виявлення недостатньої ефективності реалізації нормативних положень Комітет ініціюватиме внесення змін до законодавства. Також до Кабінету Міністрів України будуть направлені рекомендації щодо врахування результатів правового моніторингу (PLS) у роботі над розробкою нових актів з питань розгортання МБС.

Для проведення належного аналізу практики застосування норм Закону Комітету потрібно зібрати інформацію і аргументи, які дозволять оцінити ефективність статті Закону. До процесу опитування залучаються представники постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг, органи державної влади та місцевого самоврядування, регулятор електронних комунікаційних послуг. Відповідаючи на запитання, зазначені суб’єкти поділяться своїм досвідом і ви-словлять свою думку, що допоможе Комітету з’ясувати, чи є норми, передбачені статтею 67 Закону, ефективними та які положення потребують удосконалення.

Будемо вдячні за Вашу участь в опитуванні, яке можна пройти до 05.03.2025 року за посиланням:

для постачальників електронних комунікаційних мереж та/або послуг:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSexvBUjMv51_JLf_2HBu8tU9KyBzF18fC2gToUztuR47q5g-w/viewform?usp=preview

 для органів державної влади та органів місцевого самоврядування:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdJMRKfizyqVzd8dgV34plIp8fKS3W1cEoDdfj-d5WjCnLX9A/viewform?usp=preview

Зважайте на те, що окремі запитання мають опцію «вільна відповідь», де можна надавати інформацію про інші, не згадані у переліку відповідей, аргументи. Не обов’язково відповідати на всі запитання — прокоментуйте лише ті, що стосуються безпосередньо вас або з якими ви стикалися. Тож можете охопити цілу низку питань або обмежитися кількома.

Комітет не розглядатиме відповіді, аргументи або інформацію на теми, не пов’язані з аналізом ефективності зазначеної норми Закону. Комітет буде розглядати інформацію стосовно проблем, які виникли на практиці у зв’язку з реалізацією положень статті 67 Закону з метою аналізу, але не буде їх розглядати як індивідуальні або колективні скарги.

Що варто включити до вашої відповіді

Ваші відповіді мають базуватися на фактах і містити ваші судження щодо вищезазначених або пов’язаних з ними запитань. Особливо суттєвими та корисними для роботи Комітету будуть чіткі і зрозумілі відповіді, що підтверджують ваші погляди. Ваш особистий досвід щодо проблем реалізації норм Закону, не-
зрозумілості змісту його положень або механізму застосування буде дуже цінний для цього аналізу. І останнє, але не менш важливе: вітаються ваші ідеї та пропозиції стосовно того, які положення статті 67 Закону або нормативні акти, які прийняті для їх реалізації, потребують удосконалення або прийняття.

Як буде використано надану вами інформацію

Комітет використовуватиме зібрану інформацію лише для цілей аналізу ефективності Закону про спрощення регулювання розгортання та експлуатації МБС, доступу до фізичної інфраструктури, що перебуває в державній чи комунальній власності, придатної для розміщення МБС або для підключення таких точок до електронної комунікаційної мережі загального користування. Наданий матеріал буде оброблено й використано як інформаційне підґрунтя для покращення законодавства в частині удосконалення регулювання порядку розгортання та експлуатації МБС, доступу до фізичної інфраструктури.

Після оброблення отриманої інформації Комітет планує провести слухання у Комітеті для презентації та обговорення результатів проведеного дослідження. Захід відбудеться за участі народних депутатів України, представників постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг, органів державної влади та місцевого самоврядування, громадськості.

Покращимо законодавство разом!

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.