Комітет з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування спрямував на розгляд Верховної Ради урядовий законопроєкт щодо особливостей державної реєстрації лікарських засобів, які можуть закуповуватися особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я.
На засіданні Комітету разом із колегами, міністром охорони здоров’я Віктором Ляшком, головою Антимонопольного комітету України Павлом Кириленком та за участі інших стейкхолдерів галузі розглянули поправки до другого читання законопроєкту про внесення змін до Закону України «Про лікарські засоби» щодо особливостей державної реєстрації лікарських засобів, які можуть закуповуватися особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я, за реєстр. № 11493, що був розроблений Кабміном. Про це повідомив голова Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький.
«Продовжуємо працювати над тим, щоб забезпечити українців доступними та якісними ліками за прийнятними для всіх верств населення цінами. Сьогодні на засіданні обговорювали поправки до відповідного законопроєкту. У першому читанні урядовий проєкт закону був прийнятий Парламентом 20 листопада 2024 року. До другого читання надійшло 134 поправки. Ці пропозиції в тому числі стосувалися запровадження механізмів прозорого ціноутворення на ліки. Нагадаю, що відповідні заходи передбачені рішенням РНБО від 5 лютого цього року.
Для опрацювання поправок Комітет та МОЗ провели низку зустрічей зі стейкхолдерами галузі та напрацювали 5 консолідованих поправок. Основні запропоновані зміни такі:
- дозволити українській закупівельній організації проводити спрощену державну реєстрацію лікарських засобів, що зареєстровані компетентним органом у Великій Британії, в межах Надзвичайного плану Президента США з надання допомоги у боротьбі з ВІЛ/СНІД (President’s Emergency Plan for AIDS Relief) або включений до переліків прекваліфікованих ВООЗ лікарських засобів чи вакцин;
- внести до законодавства терміни «аптека», «аптечна мережа»;
- дозволити укладання договорів про маркетингові послуги з промоції лікарських засобів виключно між виробниками (імпортерами) та аптекою (аптечною мережею), відповідний порядок надання послуг затверджується Урядом, заборонити надання рекламних послуг поза місцями здійснення роздрібної торгівлі лікарськими засобами;
- практики, які призводять до фактичного зменшення закупівельних цін (механізм відтермінування знижок, кредитних нот, бонусів та інших форм зворотного коригування ціни), можуть застосовуватися ліцензіатами, які провадять господарську діяльність із виробництва лікарських засобів, оптової, роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів), у договорах та/або розрахунках у порядку, встановленому Кабміном;
- МОЗ вносить до Національного каталогу цін задекларовану вартість виробника або імпортера ліків, яка не може перевищувати ціну трьох найнижчих цін у референтних країнах Східної Європи. Аптеки зобов’язані мати в наявності лікарський засіб за однією з трьох найнижчих цін.
Комітет з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування рекомендував Верховній Раді розглянути законопроєкт у другому читанні.
Відзначу, що ми, як і обіцяли, пропонуємо зміни, які були напрацьовані на численних зустрічах з учасниками ринку», — наголосив Михайло Радуцький.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.