А саме:
- 1. Проєкт Закону про внесення змін до деяких законів України у зв’язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про правопорушення, пов’язані з культурними цінностями (реєстр. № 12309);
- 2. Проєкт Закону про ратифікацію Конвенції Ради Європи про правопорушення, пов’язані з культурними цінностями (реєстр. № 0297);
- 3. Проєкт Закону про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України у зв’язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про правопорушення, пов’язані з культурними цінностями (реєстр. № 12310).
Усі три проєкти подані Президентом України.
«Після ратифікації цієї Конвенції всім нашим правоохоронцям буде легше переслідувати злочинців з так званої росії за ті злочини, які вони роблять щодо нашої культурної спадщини і культурних цінностей», — підкреслив голова Комітету Микита Потураєв, зазначивши, що якраз Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики і, зокрема,заступниця голови Комітету Євгенія Кравчук були драйверами процесів такої ратифікації.
За результатами обговорення Комітет рекомендував Верховній Раді України проєкт Закону про ратифікацію Конвенції Ради Європи про правопорушення, пов’язані з культурними цінностями (реєстр. № 0297) ухвалити за основу та в цілому, а законопроєкти про внесення змін до законодавства України за реєстр. № 12309 та за реєстр. № 12310 — підтримати в першому читанні.
Нікосійська конвенція — це дуже прогресивний документ, який спрямовує країни-учасниці змінювати кримінальне законодавство: передбачити в ньому широкий спектр відповідальності за вчинені правопорушення по всьому «ланцюжку»: від викопування до торгівлі та розміщення на ринку.
Передбачено відповідальність навіть за розміщення оголошення в інтернеті, про що ніхто, звичайно ж, не задумувався ще 30 років тому.
У Конвенції прописано й обов’язки щодо перевірки легальності походження культурної цінності всіма суб’єктами, які їх хочуть придбати. В Україні це дасть змогу обмежити обіг цих речей, прикрити аукціони.
Також Комітет розглянув проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання питання проведення обов’язкової евакуації (реєстр. № 12353), поданий Кабінетом Міністрів України. «Цілком зрозуміла ситуація щодо необхідності законодавчого врегулювання питання проведення обов’язкової евакуації в примусовий спосіб дітей. І така ідея законопроєкту безумовно підтримується.
Водночас у цьому проєкті є дуже чутливе і складне питання. Це пропозиція позбавляти батьків батьківських прав у разі проведення обов’язкової евакуації дітей в примусовий спосіб. На наше переконання, позбавлення батьків батьківських прав є крайнім заходом, який має застосовуватися лише у виняткових випадках. І ми повинні зробити все, що від нас залежить для того, щоб дітей евакуйовували тільки разом з батьками або іншими законними представниками», — наголосила голова підкомітету у справах сім’ї та дітей Тетяна Скрипка.
Тож Комітет підтримує ухвалення цього законопроєкту в першому читанні, але з пропозицією Комітету вилучити з проєкту норму щодо позбавлення батьків батьківських прав у разі відмови здійснювати супровід дитини до безпечних територій під час евакуації.
У «Різному» схвалили Рішення Комітету за результатами круглого столу на тему «Мова на часі. Виклики і завдання державної мовної політики» і Рішення Комітету за результатами розширеного засідання про меморіалізацію російсько-української війни, вшанування героїв, ветеранів війни, можливості культури для відновлення ветеранів.
Крім того, розпочинає працювати робоча група з розроблення законопроєкту про українську жестову мову. Сьогодні затвердили її персональний склад.
У найближчих планах Комітету — переглянути свій висновок до законопроєкту про внесення змін до Закону України «Про туризм» та деяких інших законодавчих актів щодо основних засад розвитку туризму» (реєстр. № 4162) у зв’язку з доопрацюванням цього проєкту; розпочати збір інформації до проєкту Постанови про відзначення пам’ятних дат та ювілеїв у 2026—2027 роках; провести окреме обговорення про те, як можна підтримати українські медіа після припинення їм грантової допомоги (USAID).
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.