До зустрічі долучилася найбільша кількість учасників за весь час: представники посольств 46 країн, чотирьох держорганів України та п’яти міжнародних організацій.
Напрями дискусії стосувалися:
- збору повної інформації про дітей, військовополонених та цивільних заручників і створення відповідних реєстрів;
- документування російських воєнних злочинів;
- гідне поводження з українськими цивільними і військовополоненими відповідно до Женевських конвенцій.
«Час має значення — кожен дієвий крок може врятувати життя. Щиро дякую нашим партнерам за неоціненну допомогу!» — зазначив Омбудсман України Дмитро Лубінець.
Забезпечення права на справедливий суд: головні виклики та шляхи вдосконалення
Омбудсман України Дмитро Лубінець долучився до наради з головами апеляційних судів, де обговорювали стан здійснення правосуддя та проблеми із функціонуванням судової влади.
Під час свого виступу він повідомив, що у 2024 році значно зросла кількість звернень до Секретаріату Уповноваженого, вона становить 123 221 звернення. Питання порушення прав громадян на справедливий суд та процесуальних прав є другим за кількістю, що свідчить про актуальність проблематики. Він також акцентував увагу на проблемних питаннях щодо:
- надмірної тривалості судового розгляду справ;
- перевантаженості суддів та забезпечення належних процедур добору;
- нестачі працівників апарату судів та суддів, що безпосередньо впливає на доступ громадян до правосуддя;
- матеріально-технічного забезпечення судів та оплати праці працівників апарату тощо.
На думку Уповноваженого, сильна правова держава неможлива без ефективного правосуддя та дієвого механізму захисту прав людини. Співпраця між судами та правозахисною інституцією має стати дієвим механізмом для вдосконалення системи правосуддя.
Вісьмох українських дітей вдалося повернути додому
Восьмеро українських дітей возз’єдналися з рідними на своїй землі. Батьки та опікуни неповнолітніх звернулися до Офісу Омбудсмана з проханням посприяти у поверненні їхніх дітей на Батьківщину і це вдалося реалізувати. Це відбулося в межах реалізації затвердженого плану дій Президента України Bring Kids Back UA. До повернення була залучена і країна-посередник — Держава Катар.
Повернення дітей додому — це складний процес. Йдеться про перемовну складову, логістичну, оформлення відповідних документів та постійну комунікацію з родинами.
Офіс Омбудсмана України.