Пам’ятний день встановлено указом Президента України 11 лютого 2015 року з метою увічнення людської, громадянської і національної відваги та самовідданості, сили духу й стійкості громадян, завдяки яким змінено перебіг історії нашої держави, гідного вшанування подвигу Героїв Небесної Сотні.

Цьогоріч пам’ять Героїв Небесної Сотні ми вшановуємо під гаслом: «Герої першої перемоги у битві, що триває». Воно є суголосним із ключовою тезою двох попередніх років, з якою ми відзначали День Героїв Небесної Сотні: «Небесна Сотня — перші герої російсько-української війни».

Саме цього дня 2014 року в центрі Києва загинула найбільша кількість протестувальників — 48 осіб. Небесна Сотня — 107 загиблих учасників Революції Гідності, а також активісти Майдану, які полягли навесні 2014 року з початком російської агресії на сході України. Події 20 лютого стали кульмінацією Революції Гідності та символом народної боротьби за свободу.

Революція Гідності — масовий громадянський протест, який тривав 94 дні — з 21 листопада 2013 року до 22 лютого 2014 року. Його було спричинено різкою зміною зовнішньополітичного курсу та вектора розвитку держави, а згодом — антиконституційними діями тодішньої влади.

Центром подій стали столичний Майдан Незалежності та навколишні вулиці: Хрещатик, Михайла Грушевського, Інститутська. Мирні акції почалися під євроінтеграційними гаслами, але згодом перетворилися на тривалу кампанію громадянської непокори владному режиму тодішнього президента — проти корупції та порушень прав людини.

Дії влади, спрямовані на придушення протестів силовим шляхом, призвели до ескалації конфлікту та людських жертв. Загиблих під час протистоянь у грудні 2013-го — лютому 2014 року активістів назвали Небесною Сотнею. Згодом лави Небесної Сотні поповнили українські патріоти, учасники Революції Гідності, які загинули, обстоюючи демократичні цінності та територіальну цілісність України навесні 2014 року.

Назва «Небесна Сотня» виникла за аналогією з основними структурними одиницями Самооборони Майдану — сотнями. Уперше вона з’явилася під час прощання із загиблими на столичному Майдані Незалежності 21—22 лютого 2014 року. 21 лютого датовані вірші поетес Людмили Максимлюк і Тетяни Домашенко, в яких використано словосполучення «Небесна Сотня». Наступного дня про Героїв Небесної Сотні вже говорили зі сцени Майдану та писали на інтернет-ресурсах. На Урядовому порталі згадка про Героїв Небесної Сотні з’явилася 28 лютого 2014 року.

До Героїв Небесної Сотні належать люди різних національностей, віросповідання, освіти, віку. Серед них громадяни України, Білорусі та Грузії. Наймолодшому з Героїв, Назарію Войтовичу, було 17 років, найстаршому, Іванові Наконечному, — 82 роки. Зі 107 Героїв Небесної Сотні — три жінки: Антоніна Дворянець, Ольга Бура та Людмила Шеремет. Смерть першого з Героїв Небесної Сотні, Павла Мазуренка, настала
22 грудня 2013 року внаслідок тілесних ушкоджень, завданих невідомими особами, які були одягнені у форму спецпризначенців. Останній із лав Героїв, Віктор Орленко, помер 3 червня 2015 року через ускладнення після вогнепального поранення, отриманого під час штурму Майдану силовиками 18 лютого 2014 року.

День Героїв Небесної Сотні — це не лише день скорботи, а й день пам’яті про мужність, силу духу та самовідданість людей, які прагнули справедливості та свободи. Вони відстояли право України на незалежний демократичний шлях, і їхній подвиг є прикладом для майбутніх поколінь.

Жертва Героїв Небесної Сотні змінила свідомість українців, актуалізувавши значущість таких понять, як право на самовизначення, гідність, свобода, суверенність держави, демократія, європейський вибір. Пам’ять про Героїв Небесної Сотні має бути живою, сприяти громадському активізму, консолідації та формувати усвідомлення відповідальності кожного за майбутнє України.

1 липня 2014 року Верховна Рада України ухвалила закон про заснування державної нагороди «Орден Героїв Небесної Сотні». Його встановлено для відзначення осіб за громадянську мужність, патріотизм, відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, активну благодійну, гуманістичну, громадську діяльність в Україні, самовіддане служіння українському народу, виявлені під час Революції Гідності (листопад 2013 року — лютий 2014 року), інших подій, пов’язаних із захистом незалежності, суверенітету й територіальної цілісності України.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.