Комітет з питань правоохоронної діяльності на засіданні 19 лютого 2025 року розглянув проєкт закону України «Про внесення змін до статті 214 Кримінального процесуального кодексу України та деяких законів України щодо удосконалення процедури забезпечення заходів безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві» (реєстр. № 9655), поданий народним депутатом України Мамкою Г. М., та ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді України за результатами його розгляду в першому читанні прийняти за основу.

Законопроєкт розроблено з метою розв’язання проблеми поєднання і реалізації правових статусів осіб, які можуть бути одночасно засудженими до кримінальних покарань та мати правовий статус учасника кримінального судочинства (підозрюваного, обвинуваченого (підсудного)), а також приведення функціонування наявної системи забезпечення безпеки учасників кримінального судочинства та інших осіб в інтересах правосуддя в Україні у відповідність до реалій сьогодення.

Для досягнення вказаної мети у законопроєкті пропонується внести зміни до КПК України та законів України «Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві», «Про Національну поліцію», якими, серед іншого, пропонується:

1) доповнити ч. 3 ст. 214 КПК України положенням про те, що у разі виявлення ознак кримінального правопорушення, що свідчать про наявність реальної загрози життю, здоров’ю, житлу і майну осіб, до яких застосовані заходи забезпечення безпеки відповідно до Закону України «Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві», досудове розслідування розпочинається та внесення відомостей про нього до Єдиного реєстру досудових розслідувань здійснюється негайно;

2) передбачити, що засуджений за наявності відповідних підстав має право на забезпечення безпеки шляхом застосування заходів, зазначених у ст. 1 та ст. 7 Закону України «Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві» (п. «в» ч. 1 ст. 2 Закону України «Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві» у редакції проєкту);

3) передбачити відповідні додаткові заходи забезпечення безпеки осіб, які перебувають в установах виконання покарань, слідчих ізоляторах або у місцях із спеціальним режимом тримання, а також врегулювати застосування цих заходів у випадку переведення особи із слідчого ізолятора або установи виконання покарань до місць із спеціальним режимом тримання (зміни до ст. 19 Закону України «Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві») тощо.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.