Служба зайнятості допомагає жінкам безоплатно опанувати нові професії

З листопада 2024 року триває урядовий експериментальний проєкт, за яким українки можуть безоплатно опанувати понад 30 професій у сферах, які традиційно вважаються «чоловічими».

Проєкт спрямовано на підтримку зайнятості жінок у нових для них фахових сферах. Серед професій, які жінки зможуть опанувати: водійка трамвая, тролейбуса, навантажувача; операторка верстатів з програмним керуванням; фрезерувальниця; електрогазозварниця, машиністка екскаватора, майстерка з монтажу та обслуговування систем відновлювальної енергетики тощо.

Навчання здійснюється у закладах освіти, які мають ліцензію на викладання за визначеним переліком професій. Вибір професії та закладу освіти здійснюється жінками самостійно. Термін навчання може становити до 10 місяців.

У Запорізькій області відкрили четверту підземну школу

У селищі Балабиному, що за 15 км від Запоріжжя, відкрили четверту підземну школу в області. Тут зможуть навчатися у дві зміни понад 1000 учнів, зокрема школярі Балабинського ліцею «Престиж» та Малокатеринівської гімназії «Мрія».

Проєкт реалізовано за кошти державної субвенції в межах комплексної політики «Школа офлайн».

Загалом у Запорізькій області планують створити щонайменше 21 підземну школу, що забезпечить навчання для 60 тисяч дітей.

МОН запускає масштабне опитування школярів про те, якою має бути школа

Міністерство освіти і науки України розпочинає всеукраїнське опитування учнів 5—11-х класів. Дослідження проводиться в партнерстві з U-Report та має на меті з’ясувати реальні освітні потреби школярів для створення якісної та практичної системи навчання. Учні можуть долучитися до опитування на платформі U-Report. . Це нагода для школярів чесно розповісти про свої потреби та думки, щоб вплинути на майбутнє української освіти.

Опитування проводиться для реалізації комплексної політики «Освіта для життя» — системного оновлення змісту освіти, що продовжує та посилює реформу Нової української школи. Ініціативу спрямовано на подолання розриву між теорією та практикою, шкільною програмою й реальними потребами учнів.

Детальніше про політику «Освіта для життя» можна дізнатися на сайті educationforlife.mon.gov.ua, де також можна зареєструватися на зустрічі чи долучитися до опитування.

Ефективне дистанційне навчання: понад 19 000 девайсів для українських школярів

Більш як 19 000 девайсів буде передано Україні завдяки Багаторічній програмі стійкості (#MYRPUA) за фінансової підтримки Education Cannot Wait та співпраці Finn Church Aid та Міністерства освіти і науки України.

Перша партія з 8 000 ноутбуків уже надійшла до шкіл чотирьох областей: Дніпропетровської, Запорізької, Донецької та Сумської. Ця ініціатива стала можливою завдяки співпраці Міністерства освіти і науки України та міжнародної неурядової організації Finn Church Aid (FCA) у межах Коаліції девайсів.

Уряд затвердив фінансування добудови 27 укриттів у школах

Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про фінансування добудови 27 укриттів у закладах загальної середньої освіти.

Це проєкти, будівництво яких розпочалося у 2024 році, але не було завершене до кінця року. Їхня готовність становить щонайменше 40% і проєкти були профінансовані з державного бюджету в межах субвенції.

Розподіл проєктів за областями:

- Запорізька — сім;

- Миколаївська — шість;

- Сумська — п’ять;

- Дніпропетровська — чотири;

- Херсонська — два;

- Чернігівська — два;

- Харківська — один.

Перелік проєктів затверджувала відповідна комісія.

Детальніше — на сайті КМУ.

Вітаємо поціновувачів Шевченкового слова, фіналістів ХV ювілейного конкурсу

15 лютого 2025 року відбувся фінальний етап ХV Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка, що проводиться на виконання Указу Президента України від

30 вересня 2010 року № 928 «Про Міжнародний мовно-літературний конкурс учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка». У конкурсі взяли участь учні закладів загальної середньої та професійно-технічної освіти, студенти та курсанти закладів вищої освіти з усіх регіонів України, які перемогли на попередніх етапах змагань.

З вітальним словом до знавців та поціновувачів Шевченкового слова звернувся міністр освіти і науки України Оксен Лісовий.

Також учасників змагань привітав Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.

3793 заклади освіти зазнали бомбардувань та обстрілів, з них 365 повністю зруйновано

Станом на 16 лютого 2025 року 3428 закладів освіти пошкоджено та 365 зруйновано повністю — про це повідомляють на ресурсі Міністерства освіти і науки України.

Сайт saveschools.in.ua документує та в реальному часі надає статистику зруйнованих українських закладів освіти.

До того ж на сайті можна переглянути картину руйнувань кожного регіону.

Відбулося засідання Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій

19 лютого 2025 року під головуванням голови Комітету Сергія Бабака відбулося засідання Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій.

Під час засідання народні депутати України — члени Комітету одностайно ухвалили рекомендувати Верховній Раді України за результатами розгляду в першому читанні:

- прийняти за основу та в цілому з урахуванням пропозицій Комітету проєкт закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо розширення можливостей спеціальних закладів загальної середньої освіти для реабілітації осіб з особливими освітніми потребами та військовослужбовців» (реєстр. № 10160 від 18.10.2023);

- прийняти за основу проєкт закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення працівників прокуратури» (реєстр. № 12278 від 02.12.2024);

- прийняти за основу проєкт закону України «Про внесення змін до Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України щодо визначення особливостей застосування антикорупційних обмежень та врегулювання конфлікту інтересів в умовах проходження військової служби» (реєстр. № 12022 від 09.09.2024);

- прийняти за основу проєкт закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо приведення регулювання у сфері ветеринарної медицини у відповідність до актів права Європейського Союзу» (реєстр. № 12285 від 04.12.2024);

- повернути суб’єкту права законодавчої ініціативи на доопрацювання проєкт закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо приведення регулювання у сфері ветеринарної медицини та у сфері благополуччя тварин у відповідність до актів права Європейського Союзу» (реєстр. № 12285-1 від 24.12.2024).

Рекомендувати Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, визначеному головним щодо розгляду проєкту закону «Про внесення зміни до статті 5 Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні» щодо захисту прав внутрішньо переміщених осіб» (реєстр. № 12300 від 11.12.2024), самостійно визначитися на своєму засіданні.

Під час засідання народні депутати України — члени Комітету розглянули два контрольні питання:

- «Про стан підготовки підзаконних нормативно-правових актів на виконання Закону України «Про дошкільну освіту» від 06.06.2024 р.»;

- «Про стан виконання Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визнання результатів навчання осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України» (№ 3482-ІХ від 21.11.2023)».

Відбулося засідання Президії НАН України

19 лютого 2025 року під головуванням Президента Національної академії наук України академіка Анатолія Загороднього відбулося чергове засідання Президії Національної академії наук України.

Під час засідання було заслухано та обговорено дві наукові доповіді та інші питання Порядку денного.

Із доповіддю «Створення поліфункціональних наноматеріалів: стан проблеми і перспективи» виступив академік НАН України Руслан Вовк.

Доповідь «Формальні та інтелектуальні методи автоматизації проєктування програмних систем» представив доктор фізико-математичних наук Анатолій Дорошенко.

Обидві доповіді, представлені на засіданні, викликали велике зацікавлення та жваве обговорення серед учасників.

Звіт за результатами виконання Цільового науково-технічного проєкту НАН України «Створення й впровадження інфраструктури відкритої науки в НАН України (OPENS)» на 2023—2024 роки представив академік НАН України Олександр Хіміч.

Про нагородження відзнаками НАН України доповідав академік НАН України Вячеслав Богданов.

Наостанок було розглянуто декілька кадрових та поточних питань.

Більше — на сайті НАН України.

Відбулися засідання підкомітетів Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій

17 лютого 2025 року відбулися засідання підкомітетів Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій, на яких народні депутати України — члени Комітету розглянули низку законопроєктів та запропонували Комітету з питань освіти, науки та інновацій рекомендувати Верховній Раді України:

- прийняти за основу та в цілому проєкт закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо розширення можливостей спеціальних закладів загальної середньої освіти для реабілітації осіб з особливими освітніми потребами та військовослужбовців» (реєстр. № 10160 від 18.10.2023);

- прийняти за основу проєкт закону України «Про внесення змін до деяких законів України у зв’язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про правопорушення, пов’язані з культурними цінностями» (реєстр. № 12309 від 12.12.2024).

Рекомендувати Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики самостійно визначитися на своєму засіданні під час голосування щодо проєкту закону України «Про стимулювання економічного розвитку галузі рибного господарства (реєстр. № 12384 від 08.01.2025), визначеному головним з доопрацювання цього законопроєкту.

Визначитися щодо проєкту закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо виїзду з України окремих категорій громадян на навчання» (реєстр. № 12361 від 26.12.2024) на засіданні Комітету.

Ухвалено розпорядження про підписання Угоди між Урядом України та Європейською організацією публічного права

14 лютого 2025 року Кабінет Міністрів України ухвалив розпорядження «Про підписання Угоди між Урядом України та Європейською організацією публічного права про створення офісу Європейської організації публічного права в Україні».

Угоду спрямовано на оновлення договірно-правової бази з Європейською організацією публічного права, зміцнення та розвиток співробітництва, зокрема запровадження постійної присутності ЄОПП в Україні, що розширить проєктну діяльність цієї організації в нашій країні.

Також Угода визначає основні положення щодо постійної присутності та діяльності ЄОПП в Україні, що дасть змогу співпрацювати з організацією для подальшої реалізації правової реформи, зокрема у напрямі підготовки висококваліфікованих фахівців у сфері права.

Українські науковці отримають більше можливостей для міжнародних досліджень: стартував проєкт LUKE

У Брюсселі (Королівство Бельгія) офіційно відкрито проєкт LUKE. Його мета: зміцнення міжнародної наукової співпраці України, запуск спільних дослідницьких ініціатив та залучення додаткового фінансування для українських науковців, а також поглиблення інтеграції України до Європейського дослідницького простору.

До консорціуму LUKE увійшли 25 установ та організацій з 15 країн, а його координатором є німецька Агенція з управління проєктами (DLR). Україну представляють:

- Міністерство освіти і науки України;

- Національна академія наук України;

- Національний фонд досліджень України;

- Український інститут науково-технічної експертизи та інформації;

- Civitta Ukraine.

Більше — на сайті МОНУ.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.