Народні депутати від ВО «Свобода» Євген Мельник, Ігор Сабій, Юрій Бублик та Руслан Марцінків переконані, що Кабінет Міністрів України має завершити процес законотворення, спрямованого на врегулювання використання земель Міністерства оборони в сільськогосподарських цілях. Зокрема, націоналісти пропонують голові парламенту зобов’язати уряд до 1 січня 2014 року розробити Порядок використання земель Міністерства оборони в сільськогосподарських цілях. Про це йдеться у відповідному проекті Постанови Верховної Ради України, який свободівці зареєстрували в парламенті.
Автори документа зазначають, що реалізація постанови через розробку Порядку про використання земель Міністерства оборони в сільськогосподарських цілях дасть можливість військовим частинам надавати придатні для сільськогосподарського обробітку землі в оренду сільгоспвиробникам, а це, у свою чергу, сприятиме наповненню бюджетів місцевих рівнів і буде вагомою підтримкою територіальних громад та позитивно вплине на розвиток їхньої соціальної інфраструктури.
Відповідно до проекту документа парламент має постановити:
І. Схвалити Постанову Верховної Ради України «Про розробку Кабінетом Міністрів України Порядку використання земель Міністерства оборони у сільськогосподарських цілях».
ІІ. Кабінету Міністрів України розробити до 1 січня 2014 року Порядок використання земель Міністерства оборони у сільськогосподарських цілях.
ІІІ. Контроль за виконанням цієї Постанови покласти на Комітет Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин.
У пояснювальній записці до документа йдеться про те, що ст. 4 Закону України «Про використання земель Міністерства оборони України» не містить жодного положення щодо врегулювання відносин між юридичними та фізичними особами, які хочуть взяти землі Міноборони в оренду для сільськогосподарського обробітку, та військовими частинами, що можуть надавати їх в оренду за погодженням з органами місцевого самоврядування або місцевими органами виконавчої влади. Водночас використання земель Міністерства оборони в сільськогосподарських цілях є складовим елементом правового режиму цього виду земель.
Депутати-свободівці зазначають, що нині відсутній механізм передачі земель, які раніше для сільськогосподарських цілей використовували військові радгоспи. Із припиненням існування підприємств такого виду ці землі перестали обробляти, що призводить до погіршення якості землі та заростання їх чагарниками. Окрім того, сьогодні ці землі подекуди використовують у сільськогосподарських цілях самовільно, спричиняючи певні корупційні домовленості та нецільове використання земель Міністерства оборони, що, у свою чергу, призводить до недоотримання коштів до бюджету країни.
Автори законодавчої ініціативи стверджують, що її ухвалення є необхідним та економічно обґрунтованим, адже документ слугуватиме на користь територіальних громад та, відповідно, держави.
«Правовому хаосу, який існує в земельних відносинах, потрібно покласти край. Зробити це частково покликана й зареєстрована постанова. Тисячі гектарів родючих чорноземів, які колись використовували військові частини та військові радгоспи, тепер заростають кущами та бур’янами. Збройні Сили України не можуть і не мають здійснювати сільськогосподарську діяльність, бо солдат повинен охороняти державу, а не працювати сапкою. Цю роботу мають виконувати сільгоспвиробники. Але вони не можуть працювати на землях, що належать Міністерству оборони, бо урядовці за доволі великий проміжок часу від ухвалення 2004 року Закону України «Про використання земель оборони» досі не спромоглися розробити чіткий порядок використання таких земель у сільськогосподарських цілях», — зазначив народний депутат Євген Мельник.
Тож з метою завершення процесу законотворення, спрямованого на врегулювання використання земель Міністерства оборони в сільськогосподарських цілях, депутати пропонують голові парламенту зобов’язати Кабінет Міністрів України до 1 січня 2014 року розробити Порядок використання земель Міністерства оборони в сільськогосподарських цілях.
Ігор САБІЙ, народний депутат України.