Тільки й чуєш: університет без науки — не університет. Ніхто з цим не сперечається. Навіть ректор ВНЗ у райцентрі Пуп’янськ, що штампує і видає дипломи кожному, хто заплатив гроші за так зване навчання. І таких «штампувальних цехів», де професора бачать у день виплати гонорару — сотні.
Справжньою університетською наукою займаються сьогодні в закладах, відомих не тільки у Пуп’янську, а й далеко за межами України. Серед них і один з флагманів, класичний ВНЗ, який уже 83 роки готує спеціалістів вищої проби — Український державний хіміко-технологічний університет (УДХТУ).
Щоб мати уявлення про здобутки вчених успішного закладу, слід звернутися до статистики.
Спостерігається стійка тенденція збільшення кількості статей, надрукованих співробітниками університету в журналах. Торік він згідно з рейтингом вищих навчальних закладів (за показниками науково-метричної бази даних Scopus), посів 17-те місце серед ВНЗ країни, а серед закладів Дніпропетровщини — друге.
— Ви чули про науково-технічні послуги? Їх з 2011-го активно надають саме у хіміко-технологічному, — розповідає ректор УДХТУ професор Михайло Бурмістр (на знімку). — Завдяки продуктивній роботі, наприклад, акредитованої випробувальної лабораторії нафтопродуктів, яка стала першопрохідцем у цьому напрямку, університет зарекомендував себе як надійний партнер з контролю якості пального та мастил і має постійних клієнтів у багатьох регіонах.
Університет постійно вивчає ринкові привабливості розроблених високих технологій. Зокрема, результати досліджень, виконаних колегами протягом останнього часу, знайшли своє втілення в діяльності нещодавно акредитованої метрологічної лабораторії екологічного контролю навколишнього середовища.
— Для Дніпропетровщини, де розташовані великі промислові підприємства, її поява особливо важлива, — зазначає проректор з наукової роботи професор Олег Гірін. — Лише торік співробітники лабораторії розробили та впровадили технологію обліку, очищення та вторинного використання стічних вод в умовах Дніпродзержинського металургійного комбінату, а на ВАТ «Інтерпайп НТЗ» провели інвентаризацію джерел скидання промислових відходів.
Науковці університету щороку подають 40—50 заявок на видачу охоронних документів. Тільки протягом 2010—2012 років заклад отримав 115 патентів та свідоцтв державної реєстрації авторського права.
З ініціативи ректорату торік укладено ліцензійний договір з американською фірмою про використання технології, пріоритет якої захищено патентами. Скептик іронічно зауважить: одна угода протягом року — чи не замало? А хай він назве ще якийсь заклад, який комерціалізував свою науково-технічну продукцію у США та ще під 5 відсотків роялті від прибутку, що отримає компанія від використання винаходів за патентами. Поза сумнівом, це починання підтримають вчені університету, особливо керівники прикладних робіт, тому що винагороди авторам винаходів стануть додатковим доходом, який стимулюватиме насамперед їх професійну діяльність та поліпшить якість життя.
Щоб виробляти науково-технічну продукцію, потрібні кадри. Університет про це дбає десятиліттями. Тут працюють три спеціалізовані вчені ради із захисту докторських і кандидатських дисертацій за 10 спеціальностями. Тільки протягом останніх двох років в УДХТУ захищено 38 кандидатських і шість докторських дисертацій, тобто підготовлено 44 фахівці вищої кваліфікації.
Істотний вклад у справу підготовки фахівців вносять центри колективного використання унікального наукового устаткування. Позаторік створено чотири такі центри. Їх потужності спрямовано передусім на виконання потреб аспірантів, докторантів і керівників держбюджетних робіт. Уже виконано за заявками понад 1100 різного виду аналізів і досліджень.
Дніпропетровці, що дуже суттєво, не варяться у власному соку. Рік у рік зростає кількість угод про науково-технічне співробітництво із закордонними установами (у 2012-му виконувалось 23 угоди). Щороку в університеті проводиться три-чотири міжнародні заходи. Так, у 2012 році університет провів науково-практичну конференцію «Вода: проблеми та рішення»; науково-практичну конференцію студентів та аспірантів, конференцію гумовиків «Еластомери: матеріали, технологія, обладнання, вироби»; семінар «Підготовка фахівців з хімічної технології та інженерії: проблеми сьогодення та шляхи їх вирішення».
Науковці, крім того, брали активну участь у численних науково-технічних конкурсах та виставках, на яких завжди знаходили надійних партнерів.
Окрема розмова про студентів і молодих учених, які займаються дослідною роботою. Лише торік, скажімо, 76 студентів виступили з доповідями на восьми конференціях. Ними опубліковано 216 робіт, на конкурси подано 31 проект. Двоє перспективних науковців отримують стипендії Кабінету Міністрів. Рада молодих учених університету неодноразово була в числі переможців обласного конкурсу обдарованої молоді.
Головним принципом в організації наукової діяльності ректор та його однодумці вважають принцип справедливості. Щоб усунути можливі суб’єктивні оцінки з боку первинної науково-технічної експертизи проектів, що подаватимуться на конкурс з держбюджетного фінансування, буде запроваджено систему самооцінки роботи його керівником. Вона ретельно перевірятиметься та корегуватиметься науково-технічною радою за участю вчених, які входять до складу експертних рад профільного міністерства.
Закономірне запитання: чи потрібні дослідження університетських учених державі? За словами Михайла Бурмістра, торік університет виконував 15 фундаментальних та прикладних робіт, які фінансувалися з держбюджету. Пріоритетні результати вже отримано не тільки в хімічній, а й у переробній, медичній та інших галузях.
Дніпропетровськ.
 
Аспірант К. Пілецька вимірює електропровідність комплексних розчинів.

Професор О. Гірін і доцент В. Овчаренко досліджують морфологію поверхні сплавів на растровому електронному мікроскопі РЭМ-106И.
 
Аспірант Р. Пєсков досліджує працездатність електродів літій-іонного акумулятора.
Фото надано університетом.

Мовою цифр

У хіміко-технологічному збільшився загальний обсяг виконаних науково-технічних робіт (з 4099 тис. грн. у 2010 р. до 5327 тис. грн. у 2012-му). Значно зросла загальна кількість виконаних проектів (140 робіт у 2012-му проти 59 у 2010 р.), госпдоговірних робіт. В університеті щорічно зростає загальна кількість опублікованих монографій, підручників та навчальних посібників (14 — у 2010 р., 21 — у 2012-му).

Факт

Нещодавно завершився конкурс «Людина року Придніпров’я-2012», у якому Михайло Бурмістр переміг у номінації «Діяч освіти року: інноваційні технології навчання», а УДХТУ був першим у номінації «Навчальний заклад року: освіта міжнародного стандарту».