Завтра — День металурга
На Запоріжжі наближається до завершення черговий Металургійний рік. Так напівофіційно місцеві металурги називають період від поточного Дня металурга і до наступного. До речі, професійне свято це веде свій початок ще від 1957 року, і, напевне, недарма його запровадили у третю неділю липня. Бо й фільм «Найспекотніший місяць» («Самый жаркий месяц» по п’єсі Ю. Бокарєва «Сталевари»), який вийшов у прокат ще 1974 року, навіть назвою підкреслював — у липні біля мартена пекло...
А у вас також середня зарплата 6,2 тисячі гривень?
![](/images_upload/2013/07/200713/Sedov.jpg)
— Справді, — розпочав Валерій Сєдов, — не встигли ми у 2012 році відсвяткувати День металурга, як 30 липня на провідне підприємство всієї галузі, металургійний комбінат «Запоріжсталь» прийшла нова команда менеджерів на чолі з головою правління Ростиславом Шурмою. Одразу скажу, не лише на заводі, а й у місті загалом з’явилися тривожні очікування. Всі знали Віталія Сацького, котрий керував підприємством 26 років, як патріота міста і заводу, як турботливого господаря, і як людину, котра намагалася й у найважчі для галузі часи надати максимальну підтримку своїм робітникам. А як поводитимуться зовсім нові люди з «Метінвесту»? Чи не з’явиться на «Запоріжсталі» весь той негатив, який тоді пророкувала частина запорізької преси?
Не буду казати, скільки на цьому підприємстві вже зробили за рік, що минає, у плані модернізації і наближення виробництва до європейських екологічних стандартів. Одне слово: ми, профспілка, в цілому задоволені співпрацею і перспективами розвитку «Запоріжсталі».
Як і задоволені станом справ ще на одному підприємстві галузі — Запорізькому залізорудному комбінаті. Розташований він у сільській місцевості — у Василівському районі, а годує, як мовиться, ще кілька районів, бо середня зарплата працівників ЗЗРК — одна із найвищих у галузі. За підсумками 2012 року вона становить 6,2 тисячі гривень. Зрозуміло, що й тут діє потужний соціальний пакет і соціальні гарантії.
Були дуже тривожні часи, вже навіть після фактичного відродження підприємства, і на Запорізькому титаномагнієвому комбінаті. Кадрові пертурбації 2009—2010 років, здавалося б, взагалі ставили підприємство на межу повної зупинки, однак минулося, і сьогодні ситуація істотно поліпшилася. Ви, напевне, чули, що там з’явився стратегічний інвестор. Це відомий підприємець Дмитро Фірташ. Діє багатомільйонна програма модернізації, однак нас найбільше цікавить не лише те, що буде, а те, що є сьогодні. А нині на ЗТМК найвища в галузі (тобто загалом по Україні) динаміка зростання зарплат. Так, вона була відносно невисокою, але 26,9 відсотка зростання за минулий рік — це теж промовистий показник.
Голосуєш за один робочий день на місяць? То хто ж тобі допоможе!
Ще раз наголосимо, що, на жаль, ситуація в галузі значною мірою не з тих, щоб лише радісно бити у литаври. Десь і власники, і менеджмент, і профспілка знайшли порозуміння, а, головне, вихід із важкого стану, а десь не змогли. А найчастіше і не могли знайти. Бо правила гри того не дозволяють.
— Є у нас кілька підприємств, — каже Валерій Миколайович, — єдина проблема яких не повернення ПДВ, тарифи на електроенергію та залізничні перевезення, а збут. Особливо турбує стан нашого внутрішнього ринку. Коли в сусідній Росії продукція металургів знаходить собі покупця вдома на 50, а то й на 80 відсотків, то у нас 16—25 відсотків — це вже зовсім непоганий показник. До того всього приєднується агресивний і, як здається, майже ніким не контрольований імпорт. І ще, тоді як ми лише декларуємо підтримку вітчизняного виробника та імпортозаміщення, Росія реально втілює її в життя. Ось і флагман ще радянської галузі спеціальних сталей «Дніпроспецсталь» не тільки втрачає ринки на теренах РФ, а його тіснять вже й в Україні теж. За підтримки російського уряду... Через те підприємство працює напружено: у другому кварталі наче всі показники поновилися, однак з початку третього дуже «схуд» портфель замовлень. У нас з керівництвом ДСС налагоджені добрі ділові стосунки, і поки там не збираються згортати соціальні програми, але, боюся, навіть таке передбачати: чи надовго вистачить потенціалу підприємства триматися далі?
Така ж ситуація і на «Укрграфіті». І що прикро: сьогодні, наприклад, і до Запоріжжя імпортуються тисячі тонн продукції, яку успішно виготовляють, як мовиться, за сусіднім парканом...
Ще одна проблема, яку нарешті потрібно розв’язати у нашій країні, це чіткі зобов’язання інвестора з розвитку виробництва і відповідні санкції у разі порушення таких зобов’язань. Адже ми почали розмову із «Запоріжсталі», де з’явився відповідальний, і я б додав — порядний інвестор. А люди, пам’ятаючи Запорізький алюмінієвий комбінат, просто боялися, що, може, і одне із найпотужніших в Україні металургійних виробництв так же придбають, щоб загубити. Адже ЗАЛК -це первісток і гордість української кольорової металургії, це, зрештою, 6000 робочих місць із доброю платнею. Було... Сьогодні тут вже пройдена точка неповернення — завод, по всьому, припинив своє фізичне існування. Щось тут, можливо, працюватиме, адже майданчик та інфраструктура лишається. Однак чогось схожого на Запорізький алюмінієвий тут точно не буде. Поки ж жевріє виробництво алюмінієвої катанки, й у технологічному процесі задіяно до 200 осіб. Сировину привозять із-за меж України...
Про ще один завод — Запорізький сталепрокатний — мало хто чув. Але тут колись працювало чотири тисячі осіб! Працювали... У дев’яностих роках сюди прийшов інвестор. Були великі сподівання, але згодом вони розтанули як квітневий сніг. Затримки із заробітною платою, виплата її натурою, невиконання норм галузевої угоди, а згодом і державних стандартів оплати праці, скорочення робочого часу... Триденка, дводенка, один робочий день на тиждень... Робітники, у тому числі з огляду на існуючий ринок праці, мимоволі погоджувались на такі режими роботи. І скільки, і де, ми не піднімали цю проблему, нікого, схоже, вона не зацікавила. Сьогодні на ЗСПЗ вже ні з ким просто вести розмову: генеральний директор, його заступники, головний бухгалтер звільнилися. Лишилось сто працівників і охорона від банку- кредитора... Хто довів підприємство до такого стану? «Зацікавлений» власник, недолугий менеджмент чи держава з її багатомільйонними боргами по ПДВ? Це окрема тема для обговорення.
— Звичайно ж, не хочеться завершувати розмову на песимістичній ноті, — геть знітився Валерій Сєдов. — Однак коли мовчати і думати, що мине все само по собі, як нічого не буде, то нічого й не матимемо. А сьогодні наше спільне завдання, щоб підсумки вже наступного Металургійного року були веселіші. І для цього є підстави — підписано Меморандум взаємопорозуміння між КМУ та підприємствами ГМК України. Діло за «малим» — за його виконанням.
— Наостанок, — бадьоро промовив лідер запорізьких гірничо-металургійних профспілок, — всього кілька побажань колегам-металургам. Щоб була робота із достойною платнею, щоб сили і здоров’я були ту платню заробляти, і щоб настрій добрий був і працювати, і жити, і радіти життю.
Бесіду вів Леонід СОСНИЦЬКИЙ.
Запоріжжя.
![](/images_upload/2013/07/200713/metalurg.jpg)
На знімку: горновий доменного цеху МК «Запоріжсталь» Сергій Соловйов.
Фото надане прес-службою МК «Запоріжсталь».
Фото з архіву автора.
ПОКАЗОВО
Однак минав час, і лакмусовим папірцем дій нової команди став період підписання колективного договору. Виявилося, що всі передбачені попереднім — підписаним ще навесні 2012 року — документом соціальні гарантії збережено і навіть примножено. Назву лише одну цифру: на забезпечення соціального пакета працівників (це без врахування зарплат) підприємством виділено майже 240 мільйонів гривень. І ще, здавалось б, дрібничка, але... У той же День металурга, 21 липня, усі, хто буде задіяний на безперервному виробництві, отримають на «Запоріжсталі» подвійну платню — як у державне свято.
ПОКАЗОВО
Про ситуацію на Запорізькому заводі феросплавів «Голос України» неодноразово писав, тому нагадаю про них, як мовиться, у телеграфному режимі. Від початку відновлення роботи вже створено 800 робочих місць і всі вони заповнені. Заплановані до кінця серпня ще 1200 робочих місць, думаю, обов’язково тут з’являться. Адже гордість всього нашого профспілкового руху — «Соціальний пакет феросплавника» на ЗЗФ уже поновлено в повному обсязі. Але й тут є стурбованість. Термін дії домовленостей стосовно тарифів на електроенергію закінчується в листопаді поточного року. Що далі? Знову два роки бюрократії, переговорів, протестів тощо? А страждають від цього робітники та їх сім’ї.
![](/images_upload/2013/07/200713/Dniprospecstal0639.jpg)
На «Дніпроспецсталі».
Фото Володимира ШЕРЕМЕТА.