Ухвалення змін до Законів України «Про топографо-геодезичну і картографічну діяльність» та «Про землеустрій» — це компроміс, на який необхідно було піти, щоб вберегти топографо-геодезичну галузь від поступової руйнації. Про це заявила Голова Комітету Верховної Ради з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, народний депутат від ВО «Свобода» Ірина Сех (на знімку).
За словами народного обранця, цей, ухвалений 2 липня законопроект (реєстр. №2287), скеровано на врегулювання на законодавчому рівні державного геодезичного нагляду та нагляду в царині землеустрою, забезпечення дотримання суб’єктами господарювання узгодженої технологічної політики, єдиних методичних засад і технічних регламентів при створенні топографо-геодезичних і картографічних матеріалів та робіт із землеустрою. Законопроект є певним етапом у впорядкуванні процесу топографо-геодезичних робіт та робіт із землеустрою, спрощує процедуру визначення виконавців цих робіт, ускладнює зловживання з боку органів контролю під час здійснення заходів державного нагляду та врегульовує саму процедуру здійснення державного нагляду. Водночас він дає змогу громадянам відстоювати свої конституційні права при виготовлені правовстановлювальних документів на землю та, у разі неналежного виконання суб’єктами господарювання таких робіт, у судовому порядку відстоювати свої права. У законі виписано процедуру проведення топографо-геодезичних і картографічних робіт та робіт із землеустрою, контролю якості їх виконання та інші процедурні моменти.
Як зазначила Ірина Сех, окрім цього законопроекту, комітет розглядав і альтернативний («Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо проведення робіт із землеустрою та топографо-геодезичних робіт», № 2287-1), який подали народні депутати
Т. Кутовий, В. Кравчук, І. Кириленко, М. Апостол). Усі важливі та суттєві положення останнього за пропозицією депутатів від опозиції було враховано в ухваленому законі.
«Ми розуміємо, що ухвалений закон — далеко не ідеальний, і в процесі його застосування деякі положення потребуватимуть удосконалення. Однак ми пішли на певний компроміс, адже мали за нього проголосувати, щоб убезпечити топографо-геодезичну галузь від поступової руйнації. У деяких інших законопроектах з цього питання було запропоновано такі зміни, які саме й призводять до занепаду: максимально спрощують вимоги до кваліфікації осіб, що працюють у цій галузі, вимоги до сертифікації, технічного та технологічного обладнання тощо», — наголосила голова комітету.