Народні депутати від Всеукраїнського об’єднання «Свобода» Ігор Сабій, Анатолій Вітів та Павло Кириленко зареєстрували законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо вдосконалення законодавства у сфері сільськогосподарської кооперації)». Документ спрямований на розвиток сільської кооперації та захист інтересів селян.
Парламентарії наголошують, що положення чинного законодавства в галузі кооперації, зокрема Закону «Про кооперацію», не відповідають положенням нового Податкового кодексу, бо зазначені законодавчі акти були ухвалені до того, як Податковий кодекс набув чинності. Зокрема, відповідно до статті 25 Закону «Про кооперацію» дохід кооперативу формується з надходжень від господарської діяльності після покриття матеріальних і прирівняних до них витрат та витрат на оплату праці найманого персоналу. Проте відповідно до підпункту 14.1.56 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу доходи визначаються як загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах на території України та за її межами. Відповідно до підпункту 134.1.1. пункту 134.1 статті 134 Податкового кодексу прибуток визначається шляхом зменшення суми доходів звітного періоду на собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та суму інших витрат звітного податкового періоду.
Отже, дохід, про який згадується в Законі «Про кооперацію», є прибутком в розумінні Податкового кодексу. Законодавчі колізії створюють перешкоди в діяльності кооперативів, оскільки дають формальні підстави податковим органам вимагати від кооперативів здійснювати покриття збитків, погашати кредити, виплачувати кооперативні виплати, а також сплачувати податки зі свого прибутку.
Представники «Свободи» пропонують внести зміни до відповідних законодавчих актів. Крім цього, автори законопроекту наголошують, що законодавство надає право фермерським господарствам отримувати лише статус асоційованого члена виробничого кооперативу. Відповідно до законів «Про кооперацію» та «Про сільськогосподарську кооперацію» асоційовані члени кооперативу лише мають право дорадчого голосу.
«Положення чинного законодавства створюють перешкоди для повноправної участі фермерських господарств у сільськогосподарських виробничих кооперативах. Генеральна Асамблея ООН у резолюції від 18 грудня 2009 року наголосила на необхідності подальшого розвитку кооперативів та закликала уряди переглядати правові й адміністративні положення і вимоги, що регулюють діяльність кооперативів в умовах швидко змінюваного соціально-економічного середовища. Це можливо здійснити шляхом створення рівних умов для діяльності кооперативів разом із іншими комерційними і громадськими підприємствами. Сьогодні необхідно створити правові умови участі фермерських господарств у кооперативах, незалежно від їхнього виду, шляхом отримання статусу повноправного члена кооперативу. Сільськогосподарська кооперація завжди відігравала важливу роль у житті українців. Нині кооперація не розвивається належним чином, зокрема, й через низку юридичних колізій і неточностей. Наше завдання — зробити все можливе, щоб селянин та права кооперації були захищені законом. Малий і середній виробник — це основа подальшого розвитку села», — наголосив один із ініціаторів законопроекту Ігор Сабій.