Висока пропозиція продовольчих товарів, стабільність курсу гривні та низька порівняльна база (дефляція) минулого року унеможливлять різкі цінові коливання. А динаміку роздрібного товарообігу гальмуватимуть низька купівельна спроможність населення і надмірна частка тіньового виробництва та торгівлі. В підсумку можна очікувати як дефляцію, так і інфляцію від нуля до одного відсотка.
Бензин високооктановий — середня вартість літра А-95 (тут і надалі лише про середні ціни і тарифи) та дизпального залишиться на рівні червня.
На мій погляд, цінову рівновагу зумовлять низькі європейські ціни на пальне і відсутність законодавчих сюрпризів щодо регулювання ринку нафтопродуктів. Стабільність на ринку пального зараз важить для уряду більше, ніж тяжіння до ризику.
Борошно — залишиться у цінах червня.
Попри високі темпи експорту зерна і непрозорість його розподілу на внутрішньому ринку, держава має ресурс для активізації інтервенційних поставок до появи зерна нового врожаю. А Держцінінспекція, яка влаштувала в Аграрному фонді перевірку розподілу сировини для випічки соціальних сортів хліба, примусить посилити інтервенційні поставки борошна в регіони.
ХлІб — подорожчає на 1—1,5 відсотка, за винятком соціальних сортів хліба.
Для збереження стабілізації цін на хліб уряд схвалить пропозицію щодо квотування сировини для виробництва соціальних сортів хліба. Незначного подорожчання не уникнути через підвищення заробітних плат і витрати на електроенергію, зменшення виробництва внаслідок змін у раціоні споживачів.
Крупи — здешевіють на 2—3 відсотки.
Результат зумовить сезонна зміна структури споживання (через високий попит на картоплю) і зростання питомої ваги круп’яної продукції вітчизняного виробництва.
Овочі — залишаться у цінах червня, фрукти — подешевшають на 3—5 відсотків.
Ціновий тренд на овочі та фрукти матиме здебільшого інерційну природу, але неабиякий вплив на ціноутворення справлятиме традиційний період консервації плодово-овочевої продукції.
Молоко, молокопродукти — здешевіють на 2—3 відсотки.
Заготівельні ціни влаштують виробників, хоча якість сировини й надалі не задовольнятиме переробників. Високі питома вага імпортної продукції і попит на морозиво унеможливлять помірніші ціни на молоко продукцію у роздробі. Потреба в збільшенні заготівельних пунктів сировини стане більш очевидною.
М’ясо, м’ясопродукти — залишаться у цінах червня.
Благотворний вплив збільшеної за січень-травень пропозиції свинини і яловичини забезпечує аграріям достатній рівень рентабельності. Мінагрополітики візьметься за виплату компенсацій за утримання великої рогатої худоби, а спекулятивний чинник виявиться мало дієвим через посилення контролю за якістю продукції.
Олія — подорожчання пляшки(0,5 л) на 0,2—0,5 гривні.
Результат зумовить сезонна активізація споживання масложирової продукції.
Ліки — залишаться у цінах червня.
Економічних передумов для помітних цінових корекцій на ринку немає, місяць засвідчить стабілізацію цін на медичні препарати після знижувального тренду.
Комунальні послуги — подорожчання на 2—3 відсотки.
Поступового подорожчання житлово-комунальних послуг не уникнути через попереднє підвищення тарифів на електроенергію, заробітної плати, техобслуговування ліфтового господарства тощо.
Транспортні послуги — подорожчання на 3—4 відсотки.
Результат зумовить помірне подорожчання квитків на авіа- і залізничні перевезення. Не виключаю, що в окремих регіонах зросте вартість проїзду в комунальному транспорті.
Туристичні послуги — подорожчання на 15—20 відсотків.
На мій погляд, вартість відпочинку у Криму цього літа здивує багатьох. Так, видатки за короткотермінову оренду житла з відносним комфортом стартуватимуть від 100 гривень, у пансіонатах — від 100—120. Уже підраховано: середні видатки за відпочинок на Кримському узбережжі не поступатимуться вартості путівки у тризірковий готель Туреччини.
Готівковий курс — 8,19 гривні за долар США, безготівковий — 8,15 гривні за долар США.
Спостерігатимемо помірний тиск на гривню, який зумовлять посилені вимоги до валютного резервування з боку Нацбанку, прийнятні рівні боргового навантаження і попиту на валюту з боку населення.