Знайомство з агротехліцеєм, що в селі Бугрин Гощанського району на Рівненщині, почали з дитсадка «Пташенятко».
— Не дивуйтеся, бо повна назва закладу, який ми скорочено звикли називати Бугринським агротехнічним ліцеєм, — комунальний заклад «Бугринський навчально-виховний комплекс: дитячий навчальний заклад — загальноосвітня школа І-ІІ ступеня — агротехнічний ліцей». Тож дитсадок теж у віданні директора закладу Степана Миколайовича Сондака, — пояснив голова Гощанської районної ради Степан Гречич. — Фактично він за підтримки батьків відродив його у приміщенні колишнього пришкільного інтернату, яке не використовувалось і занепадало. Тим часом потреба у дитсадку була нагальною. Та й нині, з уведенням дитсадка, проблема не розв’язана повністю: заклад може прийняти поки що 60 малюків, а на черзі — ще 80.
На території дитсадка батьки цементують доріжки для малечі.
— Сусіднє підприємство розібрало стару будівлю, хотіли викинути розбиту цеглу, а ми використали її, щоб вимостити доріжки, прикупивши для цього лише пісок і цемент, — пояснює хазяйновитий Степан Сондак.
У середній групі малюки саме малювали. Безпосередні і щирі, показували свої малюнки, одночасно знайомлячись. Один із хлопчиків, назвавшись «Денисом Дмитровичем», чим викликав нашу усмішку, сказав, що в дитсадку йому дуже подобається, як, зрештою, й іншим малюкам. Вихователь-методист Тетяна Музичук розповіла, що дитсадок відвідують не тільки малюки з Бугрина, а й з ближніх до нього сіл. Батьківська плата — 3 гривні на день. Батьки, сказала вихователька, охоче спонсорують на потреби закладу картоплю та овочі, не відмовляються допомогти і з ремонтом, бо хочуть, щоб дітям у садочку було затишно й комфортно.
— А навіщо вам було брати на себе відродження дитсадка? — не втрималася від запитання до Степана Сондака. — Хіба не вистачало клопотів із школою та ліцеєм?
— Ми, педагоги, у цьому дуже зацікавлені, бо в дитсадку дітей гарно готують до школи, — почула у відповідь. — Це наші майбутні ліцеїсти.
До речі, на території дитсадка є невеличкий зоокуточок, в якому маленька кізка, вівця, куріпка, хом’яки та інші дрібні тваринки. Малята дуже люблять бувати тут, годують тваринок. А ось для старшокласників-ліцеїстів є невеличке фермерське господарство «ЗУБР», де вони, хоч і не надовго, можуть відчути себе фермерами. Є тут кілька корів, свині, кози, вівці, троє коней, кури, кролі. Щоб усю цю живність було чим годувати, ліцей має 20 гектарів землі, а також техніку для обробітку. Адже юнаки-ліцеїсти опановують тут професію тракториста, а хто бажає (вже за плату), — ще й водія.
— А куди фермерську продукцію діваєте? — цікавлюся.
— В ідеалі було б використовувати її для харчування малюків у дитсадку та в шкільній їдальні, — каже Степан Сондак. — Бо вона хорошої якості — без хімії та преміксів. Але законодавець розпорядився за нас: її ми повинні продавати, а отримані кошти зараховуються на спеціальний рахунок, їх ми маємо право використати тільки на потреби фермерського господарства (закупівлю техніки, будматеріалів, насіння тощо), але ні в якому разі не на придбання комп’ютерів, приладдя — казначейство просто не дозволить.
До речі, щодо навіть «дозволених» законодавством попередніх оплат, то із січня вони йдуть, образно кажучи, зі скрипом.
— Відтак ми змушені продавати фермерську продукцію за дешевими цінами, а купувати для потреб дитсадка продукти майже удвічі дорожчі, — продовжує наболілу тему директор Бугринського ліцею. — Аж душа болить від такого марнотратства.
— Можна зрозуміти Степана Миколайовича, — долучається до розмови голова Гощанської районної ради Степан Гречич, який постійно опікується Бугринським навчальним закладом. — Адже він, як господар, рахує кожну копійку. Бо, хоча й заклад у районній комунальній власності, наш Гощанський район — дотаційний, тож на велику фінансову підтримку ліцей розраховувати не може. Звичайно, з огляду на фінансові можливості, стараємося допомагати закладу. Але навіть за скромного фінансування керівник ліцею вміє по-господарськи розпорядитися коштами. У нього багато чудових ідей, які він за підтримки батьків та ліцеїстів уміє реалізувати. Тож такій людині, переконаний, треба допомагати.
Методом толоки «виросли» біля корпусів ліцею медпункт; приміщення, де займається духовий оркестр; хата народного побуту, де старшокласниці вчаться секретів української кухні; швейна майстерня; капличка, де проходитимуть уроки християнської етики, а також музей освіти Гощанського району. В ньому зібрані матеріали про тих, хто чесно й самовіддано у різні роки працював на освітянській ниві. Багато хто із педагогів уже відійшли у вічність, як, скажімо, повний георгіївський кавалер Лавро Дереш, кавалери орденів Леніна Георгій Журахівський, Олександр Зінькевич та інші, але про них не дають забути матеріали освітянського музею.
Взагалі-то у Бугринському агротехліцеї моральному вихованню дітей приділяють дуже велику увагу. Є тут куточок народознавства, музей села, алея трудової слави, галерея з колективними фотографіями випускників усіх років, а також портрети колишніх учнів, які прославили свій навчальний заклад, зокрема, семи колишніх ліцеїстів, які стали кандидатами наук.
— А це ж звичайний навчальний заклад у глибинці, — зауважує голова Гощанської районної ради Степан Гречич, — а не ліцей, де навчаються обдаровані діти з усього району. Це свідчить про високий рівень викладання (п’ять учителів — відмінники освіти), уміння педагогів зацікавити дітей до навчання. Багато дітей охоче відвідують факультативи, гуртки. Є й такі, що займаються дослідництвом, як, скажімо, восьмикласниця Світлана Сидорець, яка не один рік досліджує якість води у своєму рідному селі.
Іще одна особливість ліцею. Його директор і педагоги змогли налагодити контакти з батьками, використовуючи для цього шкільну телестудію та газету, які ліцеїстам допомагає випускати випускниця Національного університету «Острозька академія» Марія Сапальчук (вона ж веде і факультатив «Основи журналістики»). Діти приносять додому газету, тож дорослі в курсі, чим живе агротехліцей.
Рівненська область.
У дитсадку «Пташенятко».
Ліцеїстка Оксана Попіка, яка поглиблено вивчає біологію, висаджує розсаду квітів біля ліцею.
Голова Гощанської районної ради Степан Гречич (ліворуч) з директором агротехліцею Степаном Сондаком обговорюють проблеми закладу.
У кабінеті інформатики вчитель Володимир Яремов і десятикласниці Іванна Мазаренко та Наталія Дем’янчук.
Фото автора.
Суб’Єктивна думка
Мені завжди імпонували розумні, небайдужі люди, які переймаються дорученою їм справою, які не вміють працювати упівсили. До таких віднесла б директора Бугринського агротехліцею Степана Миколайовича Сондака. Маючи освітянський досвід і досвід роботи у сільському господарстві (свого часу він був головою колгоспу у селі Посягва Гощанського району), підхід до дітей і батьків, він разом з бугринськими педагогами не лише дає знання дітям, а й виховує у них людяність, порядність, повагу до старших, до свого родовідного коріння. Тому-то не забувають доріжки до закладу його випускники, не буває тихо тут навіть у дні літніх канікул. Тож дивно, що ця віддана дітям і своїй справі людина не має жодних нагород.
Рядком про ліцей
2010 р. — ліцей став лауреатом конкурсу «Кращий навчальний заклад Рівненщини», переможцем щорічного рейтингу популярності «Гордість Гощанського району».
2011 р. — розпочато експериментальну роботу всеукраїнського рівня за темою: «Формування особистості суспільства європейського типу в умовах реалізації нової моделі «Акме-школа».
Ліцеїсти захистили 24 роботи у Малій академії наук.
Сім випускників ліцею — кандидати наук.
Дитячий заклад оздоровлення та відпочинку «Ромашка» при ліцеї — найкращий на Рівненщині.
Команда ліцею «Живчик» протягом семи років стає призером всеукраїнських та міжнародних змагань школи безпеки і виживання.
Команда ліцею здобула друге місце на першому всеукраїнському чемпіонаті з юнацького багатоборства юних рятувальників.
Газета ліцею «Педагогічний вісник» — лауреат ХV національного конкурсу шкільних газет.