Нещодавно по телевізору бачив сюжет про рослини, які поїдають комах. Розкажіть, як науково можна пояснити, чому вони харчуються саме так? І чим вони приваблюють здобич?
Олексій ІВАЩЕНКО.
Марганець
Дніпропетровської області.
Відповідає біолог Ніна УВАРЕНКО:

У різних рослин-хижаків свої механізми поїдання комах. В одних це пастки (за принципом капкана), а других — поверхня листків із принадною клейкою речовиною, до якої комаха прилипає. Звичайно, рослини-хижаки можуть обходитися і без тваринної їжі, але від цього вони стають млявими, мало життєздатними.
Росичка. Незважаючи на згубну природу цієї рослини, англійці дали їй поетичну назву «сонячна роса».
Її листочки-пелюстки вкриті блискучими крапельками, до яких і підлітають довірливі комахи, думаючи, що це вода. Невелика жертва виявляється приклеєною до липкої роси, а рослина в цей момент звертає листочок так, щоб комаха перемістилася ближче до травних ворсинок. Після обіду росички від здобичі лишиться тільки хітиновий покрив, який незабаром змивається з поверхні листка дощем чи зноситься вітром.
Непентес — гарна за своїм зовнішнім виглядом рослина. Ловить комах за допомогою видозміненого листка, на кінці якого утворюється вусик і формується глечик із кришечкою, наповнений травним ферментом. Краї кришечки виділяють нектар, що приваблює комах, які скочуються по слизьких стінках і вже не можуть вибратися назовні.
Венерина мухоловка. Рослина ловить комах за допомогою листя, яке перетворилося на пастки з солодким нектаром, що приваблює комах. На кожній половинці листка є три чутливі волоски, що реагують на дотик. Розкрити листок рослини після спрацювання пастки ох як непросто — він скоріше розірветься, аніж поступиться.
На відміну від росички мухоловка здатна розрізняти живі й неживі предмети — на дрібні смітинки, що потрапили в капкан, вона ніяк не реагує.
Залишається тільки додати, що це страшне пристосування зазвичай не більше за монету в 50 копійок.
Сараценія цікава своїми довгими трубкоподібними пастками. Вгорі рослини листок розширюється, утворюючи своєрідний навіс. Приваблені нектаром комахи падають усередину глечика, тонуть у рідині, яка накопичилася на його дні, а потім розкладаються під дією бактерій.
Це — основні види комахоїдних рослин, які можна вирощувати й у домашніх умовах. Безумовно, усі вони вимагають особливого догляду, але ж як цікаво мати на своєму підвіконні такі незвичні рослини і спостерігати за ними, торкаючись таємниць, котрі природа приберегла для нас. Тож якщо у вас виникне бажання мати улюбленця в горщику, розповім, як за ним правильно доглядати і чим годувати. Усі поради можна буде прочитати в одну з п’ятниць на сторінці «Парад порад».
Фото з сайту www.infox.ru.