У Києві в рамках XXV Міжнародної виставки «Агро-2013» відбулася конференція «Реєстрація прав на землю: нові правила для агробізнесу», організована газетою «Юридична практика». Форум зібрав сільгоспвиробників, юристів-практиків, представників судових органів, які найчастіше стикаються з земельними проблемами і працюють над їх розв’язанням.
За словами першого заступника голови Аграрного союзу України Василя Ярошовця, земля в нашій країні — особлива тема. Якщо подивитися на тенденції останніх років, можна побачити, що усе йде до ускладнення земельних відносин, до ускладнення роботи товаровиробників, а не до спрощення. Взяти хоча б питання про розробку проектів сівозмін. Постанова Кабміну №164 «Про затвердження нормативів оптимального співвідношення культур у сівозмінах в різних природно-сільськогосподарських регіонах» прийнята кілька років тому, і сьогодні навіть автори, які представляли цю постанову від Національної академії аграрних наук, погоджуються, що не всі закладені там позиції витримують критику. Документ базувався на засадах, які мали місце ще за Союзу, і все це перекочувало в цю постанову. По суті, постанова поставила в складне становище сільгоспвиробників. Нині зміни до неї напрацьовані й подані на розгляд уряду.
Треба визначитися, яким має бути той проект сівозміни в умовах нестабільних земельних відносин, коли договори оренди доводиться переоформляти відповідно до нових вимог. Якщо агропідприємство навіть замовить і оплатить проект сівозмін — не завжди зможе дотриматися розробленого документа. Контролюючі служби — передусім представники державної сільськогосподарської інспекції — щороку притягатимуть до відповідальності, тому що виникають обставини, коли потрібно відхилитися з тих чи інших причин від затвердженого проекту сівозмін. Нині пропонується взагалі цю тему відтермінувати до 1 січня 2016 року. Принаймні такі пропозиції проговорювалися з Кабінетом Міністрів, профільним міністерством і парламентським комітетом з питань аграрної політики та земельних відносин. Адже у нинішніх умовах розробити адекватні проекти сівозмін досить складно.
На думку Василя Ярошовця, так само ускладнила життя агровиробникам і реєстрація договорів оренди:
— Те, що сьогодні часто відбувається з господарюючими суб’єктами, не витримує жодної критики. Уявіть собі таку картину: я уклав договір оренди і відповідні папери передав держреєстратору. Але той зволікає з видачею документа про реєстрацію цього договору. Позаду мене йде податкова служба, яка кваліфікує мої дії як самозахоплення землі, застосовуються санкції. Тож окремі господарства змушені відмовлятися від обробітку ділянок, на які не зареєстровані договори оренди.