Із плутаниною під час реєстрації договорів оренди землі зіштовхнулася агрофірма «Привілля». Підприємство орендує на Луганщині понад 10 тисяч гектарів і має близько двох тисяч договорів. Термін дії восьмиста минув у квітні нинішнього року. Знаючи про можливу затримку процедури продовження й реєстрації, підприємство ще на початку 2012 року передало їх у районний відділ земельних ресурсів. Майже рік документи лежали без руху. Тоді причиною була велика завантаженість землевпорядників.
Наприкінці січня поточного року районний земельний відділ повернув господарству договори без жодних коментарів. Тепер, звичайно, у зв’язку з новим порядком усе ускладнилося. От деякі моменти:
1. Серед пайовиків є досить багато громадян, що проживають в інших областях і навіть державах. Для реєстрації права власності потрібен оригінал державного акту на землю. Висилати держакт із дорученням поштою ризиковано, їхати особисто — не підходить. Якщо діяти за законом, то такі ділянки не слід обробляти.
2. До кожного договору має бути додано план-схему земельної ділянки та її кадастровий план. Наявна на звороті державного акту схема ділянки чомусь не підходить. Відповідно до порядку кожна фізична особа повинна звернутися в проектну організацію (приміром, інститут Земпроект). Коштує ця процедура 242 гривні на одну ділянку. Скільки це займе часу поки що не відомо, але забагато.
3. Держреєстратор — це нова інстанція в процедурі реєстрації договорів, як правило — це юрист, який прочитав відповідні закони та інструкції й має намір суворо їх дотримуватися. Він не хоче зважати на становище, якщо в законодавстві є яка-небудь погрішність або нечітке тлумачення. Найбільше він боїться помилитися або зробити щось не за законом. А відмовляти в реєстрації він не боїться, тому що формально правий.
Наприклад, реєстраторові в Троїцькому районі не сподобалися деякі пункти в, по суті, типовому договорі оренди землі й він вимагає не тільки додаткову угоду про продовження договору, а й перероблення самого договору. Що не сподобається реєстраторам в інших районах, поки що не відомо.
Загалом ситуація має такий вигляд:
АФ «Привілля» записали в чергу до реєстратора на вересень 2013 року, тому що інші сільгосппідприємства з подібним запитанням звернулися раніше. А обробляє реєстратор тільки 5 (п’ять) договорів на день. Але фахівці господарства не впевнені, що встигнуть до вересня підготувати все так, як цього вимагає новий порядок. Але якщо й встигнуть, то реєстратор навряд чи до кінця року обробить їхні договори й видасть витяг, тому що на дві тисячі договорів йому потрібно 160 робочих днів.
Ще складніша ситуація по землях запасу, незатребуваних паях, землях місцевих рад.
Очевидно, і в інших районах і областях подібна ситуація, з якої, схоже, є тільки два виходи:
1. Вважати 2013 рік роком укладення договорів оренди землі.
А поки що керуватися Цивільним кодексом — укласти усний договір оренди, треба тільки платити орендну плату й податки правильно. (Звичайно, цим шляхом іти не можна — адже Закон України «Про оренду землі» передбачає, що «договір оренди землі укладається у письмовій формі»).
2. Зібрати в Мінагропроді відповідальних за ці питання від Мін’юсту й Агентства земельних ресурсів і ухвалити прийнятне для всіх сторін рішення — або як прискорити процес, або спростити його, або ще що-небудь...