Заступник Голови Верховної Ради України Руслан Кошулинський спільно з народними депутатами Іриною Фаріон, Богданом Бенюком та Едуардом Леоновим зареєстрували в парламенті нову редакцію Закону «Про національні меншини в Україні» (реєстр. №2127а від 24.05.2013 р.).

Як повідомляє прес-служба заступника Голови Верховної Ради, проект покликаний удосконалити законодавство щодо забезпечення прав національних меншин за кількома ключовими напрямами: законодавче визначення критеріїв надання державної підтримки національним меншинам; формування правових засад самоврядування національних меншин та механізмів їх практичної участі в управлінні на територіях компактного проживання; підвищення ефективності використання виділених на підтримку національних меншин коштів, зокрема, залучення представників меншин до визначення обсягів, розподілу та контролю за використанням цих коштів.

Говорячи про необхідність ухвалення нової редакції Закону «Про національні меншини», один із його співавторів Р. Кошулинський зауважив, що чинний закон є значною мірою декларативним. «Він не містить чітких критеріїв визначення національних меншин, не визначає механізмів представництва національних меншин у місцевому самоврядуванні, їхньої участі в управлінні на територіях компактного проживання, а також у визначенні обсягів, розподілі та контролі використання відповідних коштів державного бюджету», — наголосив політик.

Заступник Голови Верховної Ради також повідомив, що проектом передбачено надання громадянам України можливості зазначати свою національність у паспорті та свідоцтвах про акти громадянського стану. Крім того, документ вносить зміни до Закону «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», згідно з якими кандидат в автобіографії та інших відомостях може зазначити інформацію про свою національність.

Окремо Руслан Кошулинський повідомив, що згаданий законопроект вводить визначення поняття «національної меншини» відповідно до принципу «історичної часової квоти» перебування відповідного народу на території країни. Політик додав, що такий принцип використовується в багатьох європейських країнах. Він пояснив, що проектом передбачається, що національною меншиною є громадяни України — представники народу, національної групи, яка проживає на території України щонайменше з 22 січня 1918 року — часу проголошення Української Народної Республіки незалежною державою.

Підсумовуючи, Руслан Кошулинський висловив сподівання, що Верховна Рада якнайшвидше розгляне згаданий документ, і «в Україні нарешті запрацює якісний та дієвий закон про національні меншини».

Цитата 

Руслан Кошулинський:

«Ключовою новацією запропонованої редакції закону є передбачення правового механізму створення органів самоврядування національних меншин. Законопроектом визначається порядок їх утворення, повноваження та додаткові вимоги щодо забезпечення прав національних меншин на підлеглих органам їхнього самоврядування територіях».