— переконаний начальник міліції Закарпаття генерал-майор Василь ВАРЦАБА 
— Василю Миколайовичу, минає півроку, як удруге очолюєте міліцію Закарпаття, а вже стиль вашого керівництва визначається начебто простими, але логічними й потрібними людям нововведеннями. Значить, творчо можна працювати і в такій режимній структурі, якою є УМВС?
— Міліція повинна бути відкритою, зрозумілою та доступною для громадян. З цією метою нами виготовлено 1628 інформаційних стендів про роботу дільничних інспекторів міліції. Ця наочна агітація встановлюється в усіх без винятку селах і містах — на сільських радах, крамницях, клубах, школах та в інших велелюдних місцях. Щоб мешканці могли оперативно звертатися по допомогу до міліції на місцях, а не телефонувати на «102» чи їхати в райвідділ.
Також виготовлено 367 тисяч візиток з координатами дільничного інспектора, які міліціонери роздають громадянам кожен на своїй території обслуговування.
Запровадили ми ще одну новацію: ілюстровані друковані пам’ятки «Взаємодія міліціонера з медіа» (див. «Голос України» за 19 квітня).
— Про новий Кримінальний процесуальний кодекс у суспільстві мовиться чимало. А що вже приносить його застосування на практиці?
— Новий КПК до підслідності слідчих органів внутрішніх справ відносить значну кількість кримінальних злочинів, які раніше розслідувалися іншими правоохоронними органами (98% — підслідність МВС, 2% — припадає на інші).
До речі, на Закарпатті міліція (згідно з вимогами нового КПК) стала менше заарештовувати, натомість більше застосовувати домашній арешт. З початку року ув’язнено лише півсотні осіб (проти 110 торік), а 43 взято під домашній арешт.
— Сказане вами зайвий раз свідчить про те, що Закарпаття загалом у державі віддавна вважається «тихим краєм», проте цим і притягує знахабнілий криміналітет, який скоює тяжкі злочини — насамперед убивства. Міліція розкрила всі цьогорічні й п’ять за минулі роки. Чим «берете»?
— Закарпаття разом з Івано-Франківщиною вважаються найблагополучнішими за рівнем злочинності на 10 тисяч населення регіонами України. Насамперед це пояснюється особливістю нашої області. Закарпатці — законослухняні, роботящі й релігійні люди. Щодо вбивств, які скоюються, то майже всі побутово забарвлені й спричинені зловживанням алкогольними напоями: як казали в радянські часи, — «битовуха». На щастя, часи бандитських розборок із резонансними вбивствами на Закарпатті давно канули в Лету. Наводимо лад і з «гастролерами» з інших регіонів.
Проте міліція і так має роботу. За перший квартал розкрито 1324 кримінальні правопорушення, у тому числі 175 — з категорії тяжких та особливо тяжких.
— Хотілося б почути вашу, Василю Миколайовичу, думку і з такого приводу: експерти стверджують, що після 2005 року з лав міліції «вимито» середню ланку професіоналів. Тож чи відчувається різниця у професійності кадрів тепер і 2004 року, коли ви вже керували міліцією Закарпатської області, і в чому вона полягає?
— На жаль, це справді так. За останні роки, через різні причини, насамперед через зміни в пенсійному законодавстві, з міліції пішла її найпрофесійніша та найбоєздатніша ланка — досвідчені оперативники віком 40—45 років. Не таємниця, що нині в міліції — невисокі зарплати (хоча щороку поступово підвищуються), тож люди, які мали вже необхідну вислугу — 20 років, не хотіли втрачати ще й у пенсіях і вихідній допомозі. Замість них прийшла молодь. Серед випускників міліцейських вузів чимало обдарованих молодих фахівців, які з часом замінять своїх попередників. Але їх ще треба вчити, тому в перший рік служби за кожним закріпляємо досвідченого наставника. А загалом міліціонеру треба попрацювати не менше п’яти років у низовій ланці, як ми кажемо, «на землі», аби з нього виріс професіонал, який і сам здатен керувати колективом.
— Профілактика правопорушень. Як реалізовується це ємке юридичне поняття у щоденній роботі міліції?
— Злочину завжди легше зарадити, ніж потім розкривати. Профілактичні заходи, пов’язані з відвідуванням осель громадян під умовною назвою «Візит», про які ми говорили вище, уже дали позитив. Отримуючи довірчу інформацію від громадян, міліціонери часто розкривають навіть заплутані й задавнені злочини. Інспектори обійшли вже понад 271 тисячу домівок із 314 тисяч, що налічуються в області. У селах — понад 187 тисяч будинків. Дільничні відвідали за місцем проживання понад вісім тисяч осіб похилого віку, щодо яких найчастіше скоюються злочини. Перевірено також за місцем проживання близько сім тисяч осіб, схильних до скоєння злочинів і правопорушень. Відповідна робота ведеться й з особами, що схильні до насильства в родинах, — таких на обліку понад дві тисячі. Дільничними винесено 599 офіційних попереджень про недопустимість вчинення насильства в сім’ї.
Інша тема профілактики — попередження злочинності та правопорушень у дитячому середовищі. З метою захисту дітей від негативних впливів дорослих, втягнення їх у антигромадську діяльність проведено низку оперативно-профілактичних заходів під умовною назвою «Канікули», «Урок», а ще — низку профілактичних конкурсів, зокрема — дитячого малюнка «Скажи наркотикам — НІ!». З метою профілактики наркоманії та інших негативних проявів серед учнівської молоді в навчальних закладах області прочитано 233 лекції. Профілактика дає результат. Так, цьогоріч неповнолітніми або за їх участю вчинено 93 злочини проти 128 за аналогічний період минулого року, а в стані сп’яніння виявлено 6 неповнолітніх порушників проти 10 торік. Відносно неповнолітніх на території області скоєно 169 злочинів.
— Підпали автомобілів посадовців, суддів, прокурорів, міліціонерів, прикордонників, депутатів набувають щодалі ширшого розмаху...
— Справді, останнім часом почастішали такі факти. Як приклад, днями в Ужгороді горів серед ночі мікроавтобус, що належав родині відомого адвоката. Перед тим були випадки підпалів авто працівників прокуратури, міліції, інших контролюючих органів. Зазвичай такі злочини спричинені якимись майновими чи бізнесовими «розборками». Розкривати їх важко, бо сам потерпілий добре знає, хто і за що йому помстився, але офіційно вказувати ім'я свого кривдника не поспішає... Та міліція свою роботу виконує: кілька випадків навмисного підпалу вже розкрито. Мною сформовано групу з числа досвідчених оперативників, які працюють на розкриття виключно підпалів. Результати їхньої роботи заслуховую щосереди.
— Ще одна суспільна проблема — хабарництво й корупція, якими пронизані чи не всі управлінські структури. Тому й дано доручення керівництва держави створити (умовно названу) фінансову поліцію саме в системі МВС...
— Справді, проблема ця давно потребує нагального вирішення. За оцінками Президента, український бюджет щороку втрачає через хабарництво та корупційні схеми мільярди гривень. Міліція разом з іншими правоохоронними структурами бореться з липкорукими чиновниками. З початку року на Закарпатті виявлено 17 кримінальних правопорушень (проти 12 торік) за фактами хабарництва. Нещодавно на Міжгірщині затримано голову сільради, який одержав від підприємця за виділення землі хабар у 9000 доларів. Що цікаво, за грошима зловмисник послав сина, якого було затримано правоохоронцями...
— Ви ввели щотижневі (по п’ятницях) виїзди керівництва з бригадою фахівців УМВС у райони...
— Так, здійснено комплексну перевірку вже практично всіх районів. Окрім перевірки кожної з галузевих служб міськ- і райвідділу, ще й спілкуємося з громадянами. Це дає змогу об’єктивно вивчити проблеми в діяльності міліції, надати практичну допомогу керівнику. Вирішуються одночасно на місці й нагальні проблеми жителів, аби люди не їздили до Ужгорода.
— Технічно насичуєте відповідні підрозділи, автошляхи з інтенсивними потоками транспорту, стаціонарні пости ДАІ відеокамерами й комплексами «Відеоконтроль-Рубіж». Що це дає?
— «Відеоконтроль-Рубіж» — це комплекс відеофіксації транспортних засобів із розпізнаванням номерних знаків та перевіркою їх по розшукових реєстрах. Це цілодобовий автоматизований моніторинг руху автотранспорту.
Так, протягом лише двох місяців на стаціонарних постах ДПС затримано 45 транспортних засобів, з яких більшість перебувала у розшуку Державною виконавчою службою Мін’юсту України.
— Наркотики — прокляття нашого часу. Боротьба ведеться постійно. Знаю, ви пропонуєте гуманний підхід: декриміналізувати статтю 309, тобто вживання наркотиків, оскільки то вже хворі люди, і посилити відповідальність за зберігання і збут зілля...
— Протягом цього року до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено 163 кримінальні правопорушення у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів.
— І наостанок: п’яні за кермом — також проблема загальносуспільна...
... — і такі випадки треба нещадно присікати! Адже людей, і переважно невинних, роблять каліками або й позбавляють життя... Ось сумна, на жаль, статистика: за три місяці в області сталося 92 дорожньо-транспортні пригоди, в яких 18 осіб загинули та 102 отримали тілесні ушкодження різного ступеня. З вини нетверезих водіїв скоєно всього дві дорожньо-транспортні пригоди, що становить тільки два відсотки від загальної кількості ДТП з потерпілими у зв’язку з тим, що працівниками ДАІ виявлено на 85 процентів більше п’яних водіїв, порівняно з аналогічним періодом минулого року. З наведеного видно, що ми за цей вид правопорушень взялися з усією серйозністю!..
Розмову вели Василь НИТКА, Володимир ПАВЛЮХ.
Ужгород.
Фото ЦГЗ облУМВС.
Досьє «Голосу України» 
Народився 27 грудня 1954 р. в с. Кобилецька Поляна Рахівського району на Закарпатті. Закінчив середню школу, ПТУ, служив у армії. Навчався в Івано-Франківській спецшколі міліції. Працював у Києві й на Закарпатті. Навчався в Київській вищій школі міліції. Протягом 1989—1990 рр. — навчання в Академії МВС СРСР. У 1991 р. — заступник начальника облвідділу по боротьбі з організованою злочинністю, з 1995 року — перший заступник начальника облУМВС в Закарпатській області — начальник УБОЗ. Брав участь у викритті деяких транснаціональних організованих злочинних угруповань. 1999—2000-го — перший заступник начальника-начальник кримінальної міліції, а у 2003—2004 рр. — очільник Закарпатського облУМВС. З весни 2010-го до осені 2012-го очолював міліцію Івано-Франківської області. З листопада минулого року — начальник міліції Закарпаття. Кандидат юридичних наук. Автор низки наукових праць і навчально-методичних посібників. Відзначений цілою низкою нагород. Заслужений юрист України. Почесний працівник міліції.
Авторитетно 
«У новому КПК знайшли відображення інститути, раніше не відомі кримінально-процесуальному законодавству України, зокрема: впроваджено нову категорію — «кримінальні правопорушення», яка поділяється на злочини та кримінальні проступки; інститут «повідомлення про підозру» (нинішнє притягнення як обвинуваченого), дистанційного досудового розслідування; на законодавчому рівні закріплено нові засоби збирання доказів — «негласні слідчі (розшукові) дії»; запроваджено нові запобіжні заходи: домашній арешт (ст. 181), застосування електронних засобів контролю (ст. 195); передбачено процедуру застосування угод між прокурором і обвинувачуваним про визнання винуватості та угоди про примирення між потерпілим та обвинувачуваним...»
Факт
За всіма категоріями виявлених кримінальних правопорушень 87 особам повідомлено про підозру у скоєнні наркозлочинів. Із числа повідомлених про підозру, що учинили наркозлочини, стосовно 12 осіб судами обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Викрито 25 злочинів, пов’язаних із збутом наркотиків, сім з яких — у розважальних закладах. Ліквідовано вісім міжнародних каналів контрабандного постачання наркотичних засобів та психотропних речовин на територію області. Припинено злочинну діяльність 12 наркопритонів. Цього року працівниками міліції ліквідовано дві підпільні нарколабораторії, де використовувалося спеціальне обладнання. Викрито два факти схиляння неповнолітніх до вживання наркотиків. У галузі легального обігу викрито 13 кримінальних правопорушень, три з яких пов’язані зі збутом отруйних та сильнодіючих речовин і лікарських засобів (ст. 321 КК України).
З незаконного обігу від заготувачів та збутчиків вилучено близько 8 кг наркотичних засобів та психотропних речовин.