Метою розгорнутих реформ у сфері діяльності правоохоронних органів є впровадження в їх роботу світових демократичних стандартів. Якщо повноваження у кримінальному судочинстві нині врегульовані новим КПК, то питання щодо нагляду за дотриманням і застосуванням законів правозахисної діяльності залишається відкритим.
Вважаю, що за прокуратурою необхідно зберегти право використовувати позасудову процедуру захисту конституційних прав громадян у випадках порушення закону. Існування функції нагляду за додержанням і застосуванням законів є цілком обґрунтованим і виправданим. Адже чи доцільно буде сьогодні позбавити прокуратуру наглядової функції при наявності в регіоні, країні проблем із виплатою заробітної плати, махінацій із землею, бюджетними коштами? Та й хто, зрештою, захищатиме права дітей, інвалідів?
Про те, що питання ці не риторичні, свідчать такі цифри.
Уже в цьому році за результатами здійснення прокурорського нагляду за дотриманням і застосуванням законів розпочато 68 кримінальних проваджень, розглянуто 737 подань, за якими вжито заходів, скасовано 28 незаконних актів, притягнуто до відповідальності 649 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування. Відшкодовано 8,7 мільйона гривень, у тому числі більше 2 мільйонів гривень до бюджету. Поновлено права 1686 громадян, яким повернуто майже 1,2 мільйона гривень заборгованої заробітної плати, погашено понад 800 тисяч гривень заборгованості за внесками до Пенсійного фонду України.
Завдяки принциповій позиції прокурорів протягом минулого та за три місяці нинішнього року захищено права понад 4,3 тисячі дітей. На їх користь відшкодовано майже 4,6 мільйона гривень соціальних виплат.
Останнім часом зусилля прокурорів Рівненщини зосереджені на проблемах дотримання прав і свобод громадян у сферах малого і середнього підприємництва. Встановлено низку фактів тиску на бізнес з боку контролюючих і правоохоронних органів. У цьому році на «гарячу» телефонну лінію прокуратури області надійшло 26 таких повідомлень. Десять фактів необґрунтованого проведення правоохоронними, контролюючими органами перевірок та висування незаконних вимог знайшли підтвердження.
Вжито низку організаційно-практичних заходів щодо посилення захисту інтересів громадян і держави у сфері земельних правовідносин. За прокурорського втручання протягом минулого та нинішнього року повернуто понад 432 гектари земель, попереджено незаконне відчуження ще 423 гектарів. На користь громадян і держави відшкодовано майже 2,8 мільйона гривень.
В умовах адміністративної реформи набуває особливої актуальності діяльність прокурорів, спрямована на забезпечення законності під час застосування заходів впливу за адміністративні правопорушення, захист прав та законних інтересів учасників адміністративного процесу. На території області складати протоколи та розглядати справи про адміністративні правопорушення мають право понад 40 органів державного контролю, фондів соціальної спрямованості, а також правоохоронні органи, адміністративні комісії та суди. Тому цілком виправданим та життєво необхідним є нагляд за додержанням і застосуванням ними законів про адміністративні правопорушення. У минулому і нинішньому роках прокуратура області опротестувала 612 незаконних постанов цих органів, внесла 360 подань, за результатами розгляду яких до відповідальності притягнуто 556 посадових осіб, з яких 350 — працівники органів контролю.
І таких прикладів, коли прокуратура обстоює інтереси держави та її громадян, причому у різних сферах, можна наводити ще багато. Тож попри те, що положенням ст. 2 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права всіляко заохочується створення в державі альтернативних органів захисту прав і свобод людини і громадянина, а громадянам надається можливість на свій розсуд обирати відповідний орган, здатний забезпечити їх реалізацію, на мою думку, альтернативи органам прокуратури у нагляді за дотриманням і застосуванням законів поки що немає. Тим паче що обсяги роботи, яку вони сьогодні виконують, надзвичайно великі. Їх, як свідчить досвід, не в змозі охопити система судів, а органи державного відомчого контролю неспроможні забезпечити у повному обсязі та в стислі строки захист прав громадян. Відтак функція нагляду прокуратурою за дотриманням і застосуванням законів, вважаю, — єдиний ефективний засіб захисту від неправомірних посягань на права і свободи людини та інтереси держави.
Василь ПРИСЯЖНЮК, прокурор Рівненської області, державний радник юстиції другого класу.