— Чи можна вважати соціально справедливою сьогоднішню заробітну плату вчителя?
Відповідає завідувач відділу ЦК Профспілки працівників освіти і науки Світлана Лесковець:
— Соціально справедливою можна вважати заробітну плату, яка відповідає нормам чинного законодавства. Що стосується учителів, інших педагогічних працівників, такі норми визначені в Законі України «Про освіту». Так, статтею 57 закону передбачено, що середні посадові оклади (ставки заробітної плати) педагогічних працівників встановлюються на рівні, не нижчому середньої заробітної плати працівників промисловості. Умовно середнім посадовим окладом (середньою ставкою заробітної плати) педагогічного працівника визнано ставку заробітної плати учителя першої категорії, розмір якої відповідає одинадцятому тарифному розряду Єдиної тарифної сітки.
Починаючи з 1 грудня 2012 року цей показник становить 1653 гривні. За даними Державної служби статистики, середня заробітна плата працівників промисловості у грудні 2012 року становила 3818 гривень.
— Я сільський учитель малокомплектної школи. Її хочуть закрити. На який захист можу розраховувати?
Відповідає завідувач юридичного відділу ЦК Профспілки Сергій Курилкін:
— Реорганізація і ліквідація загальноосвітніх навчальних закладів у сільській місцевості, заснованих на комунальній формі власності, допускаються лише за згодою територіальних громад. У них кількість учнів у класах повинна бути не менше п’яти осіб. У разі ліквідації навчального закладу звільнення працівників відбувається на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП України. Про це працівників попереджають персонально не пізніше як за два місяці.
Роботодавець (відповідний орган управління освітою) має запропонувати працівникові роботу в інших навчальних закладах відповідного регіону. У разі відмови від запропонованої роботи або її відсутності питання працевлаштування працівник вирішує за допомогою державної служби зайнятості або самостійно.
— Чи мають право при реорганізації школи звільнити вчителя за вислугою років на пенсію?
Відповідає головний юрисконсульт ЦК Профспілки Валентин Паливода:
— Досягнення пенсійного віку працівником не є підставою для його звільнення, оскільки, згідно з чинним законодавством, право на звернення за призначенням пенсії належить працівникові. Отже, при реорганізації навчального закладу примусово відправити вас на пенсію не мають права.