Так склалося історично, що в середині березня угорці й українці святкують практично одночасно дві важливі дати свого державотворення. Угорці — річницю революції та визвольної боротьби 1848—1849 років, а українці — проголошення незалежності Карпатської України.
І нічого надзвичайного не було б, але ж державотворчі поривання українців мати свою державу були віроломно придушені угорськими фашистськими військами регента Міклоша Горті, які в березні 1939 року перейшли Тису й окупували столицю Карпатської України місто Хуст та весь край, потопивши в крові її захисників — карпатських січовиків, а патріотів і співчуваючих піддали репресіям або кинули в тюрми і концтабори. Це факт. І його з історії не викинеш. Щоправда, на ньому безкінечно можна спекулювати. Навіть 74 роки по тому. І деякі особи не проти «повправлятися» в цій надто тонкій матерії, якою є міжнаціональні відносини.
І ось сталася прикрість. В офіційному трактуванні вона звучить так: «16 березня в Ужгороді невідомі напали на угорських туристів. Нападники ображали угорців та зривали з їхнього одягу кокарди — символ національного свята. Серйозності інциденту надає й те, що серед потерпілих були діти. Генеральне консульство Угорської Республіки в місті Ужгороді повідомило керівництво області та міста про випадок і звернулося з проханням провести перевірку в справі нападу на угорських туристів».
Голова Закарпатської облдержадміністрації Олександр Ледида в коментарі з цього приводу висловився так: «Будь-яке насилля не має виправдання, а тим паче якщо воно скоєне через політичні амбіції й спрямоване проти представників нацменшин та ще й дітей. Закарпаття — толерантний край, тут люди різних національностей століттями живуть у мирі та злагоді. Маю надію, таких інцидентів, який стався в Ужгороді, більше не буде». Також очільник області наголосив, що поділяє обурення угорської спільноти вищезгаданим випадком та попросив прокуратуру взяти справу на контроль, забезпечити неупереджене розслідування й покарати винних.
Закарпатський спортивно-патріотичний рух «Карпатська Січ» одразу заявив, що до цього не має жодного стосунку. Закарпатська «Свобода» в оприлюдненій заяві також заперечила свою причетність до нападу на осіб з угорською символікою. Оскільки того «дня всі представники Закарпатської «Свободи» та члени МГО «Сокіл» проводили заходи із вшанування пам’яті січовиків Карпатської України на Красному Полі неподалік міста Хуст. Тому пов’язувати цей інцидент із представниками ВО «Свобода» є маніпуляцією та відвертою брехнею. Ще раз підкреслимо: жодного стосунку до конфліктів, які відбулися в Ужгороді, представники нашої організації не мають.
Водночас наголошуємо, що марші Ужгородом осіб з угорськими кокардами у дні, коли українці відзначають 74-ту річницю проголошення Карпатської України та вшановують пам’ять загиблих січовиків, які поклали голови, обороняючи молоду державу під час її окупації угорськими військами, є цілеспрямованою провокацією та неповагою до української громади. Такі дії не сприяють зміцненню добросусідських відносин між нашими державами».
19 березня прокуратурою міста Ужгорода організовано та проведено перевірку щодо інциденту з угорськими туристами. За її результатами внесено відомості про цей факт до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Розпочато досудове розслідування, яке прокуратура тримає на контролі.
Прокурор області Анатолій Петруня зазначає, що цей інцидент є прикрим винятком в україно-угорських стосунках, адже наш край — багатонаціональний і закарпатці надзвичайно толерантні та доброзичливі до всіх народів і національностей.
«Буде проведено неупереджене розслідування та вжито заходи, щоб такі випадки не повторилися», — запевняє прес-служба прокуратури Закарпатської області.
Вл. інф.