Учора роботу парламенту знову було заблоковано, і пленарне засідання Верховної Ради України так і не розпочалося. Депутати з фракції «Батьківщина» заблокували парламентську трибуну і президію, вимагаючи відкликати позовну заяву до Вищого адміністративного суду України щодо позбавлення депутатських повноважень депутата від ВО «Батьківщина» Сергія Власенка та стверджуючи, що рішення регламентного комітету Верховної Ради від 27 лютого щодо С. Власенка було сфальсифіковане. Їхні вимоги підтримали й представники інших опозиційних фракцій — «УДАРу» та «Свободи». Однак більшість наполягала: парламент має працювати над законопроектами, а не перетворюватися на арену для політичної боротьби. Глава парламенту відмовився відкликати позовну заяву до суду, а лідер регіоналів Олександр Єфремов заявив: якщо опозиція не зніме блокаду в сесійній залі, буде ухвалено закон про заборону блокувати роботу парламенту та персональну відповідальність депутатів за це.

 

Учорашні події у парламенті розгорталися так. Зранку зібралися депутати з усіх фракцій. Лідери фракцій пішли на чергову нараду в кабінеті Голови Верховної Ради Володимира Рибака. Однак домовитися не вдалося.

Після зустрічі лідер фракції «Батьківщина» Арсеній Яценюк на брифінгу заявив, що опозиція готова розблокувати роботу парламенту, адже домоглися процедури особистого голосування і є низка законів, які потребують негайного розгляду та схвалення. Однак вимагає від Голови Верховної Ради відкликати позовну заяву до Вищого адміністративного суду України щодо позбавлення депутатських повноважень Сергія Власенка, але Володимир Рибак відмовляється це зробити. А. Яценюк вимагав скликати ще одну нараду лідерів фракцій і розібратися з депутатами-сумісниками від Партії регіонів. За даними опозиції, таких у Партії регіонів — щонайменше 37 депутатів, котрі внесені чи то до реєстру адвокатів, чи то до суб’єктів підприємницької діяльності. Можливо, це просто технічна помилка — їх забули вилучити з реєстрів, з чим і пропонували розібратися депутати-опозиціонери. Якщо вітчизняні судові інстанції позбавлять С. Власенка депутатських повноважень, А. Яценюк пообіцяв «боротися за нього» в Європейському суді з прав людини.

Лідер фракції «УДАР» Віталій Кличко зажадав побачити і почути у Верховній Раді особисто... Президента України Віктора Януковича зі звітом перед парламентом про перемовини з Президентом Росії Володимиром Путіним у Москві та про ситуацію в державі. Адже глава держави має щорічно виступати у Верховній Раді з посланням і власне надавати звіт про свою діяльність. В. Кличко заявив, що питання щодо С. Власенка   не є проблемою одного депутата, а «принциповим питанням». «Жоден депутат — чи з більшості, чи з опозиції — не може впевнено виконувати свої обов’язки, бо в будь-який момент без підстав може бути позбавлений повноважень», — сказав Кличко.

Лідер фракції «Свобода» Олег Тягнибок підтвердив, що три опозиційні фракції готові до законотворчої роботи, маючи у своєму «арсеналі» низку важливих законопроектів. Водночас, за його словами, український парламент може запрацювати плідно, ефективно і творчо тільки тоді, коли будуть виконуватися нормативні акти, які забезпечують роботу вищого законодавчого органу держави. «Порушення з боку Партії регіонів тривають, таке враження, що вони ніяк не можуть усвідомити, що вже є інший парламент, інша опозиція, яка не дасть безкарно порушувати українське законодавство», — підкреслив О. Тягнибок. Лідер «Свободи» також заявив, що близько 20 народних депутатів нинішнього скликання мають подвійне громадянство — паспорти і України, й інших держав. На його думку, вони мають понести юридичну відповідальність, тобто їх треба позбавити депутатських повноважень.

Водночас представники більшості звинувачували опозицію в небажанні займатися власне законотворчою роботою та заважанні їм це робити. «Чого вони прийшли до парламенту? Кричать, пищать, лопатами кидаються, то вони хочуть сміття збирати, то паркан поламали, то до людей чіпляються... — як зазвичай образно обурювався депутат-регіонал Ярослав Сухий. — Це хіба Верховна Рада, це хіба законотворча робота? Це не креатив, а примітивне чорнороте зубоскальство, від якого в людей — карієс».

Голова фракції Партії регіонів Олександр Єфремов на брифінгу повідомив, що політичні консультації лідерів фракцій у кабінеті Голови Верховної Ради України Володимира Рибака щодо рішення Регламентного комітету про позбавлення депутатських повноважень Сергія Власенка не привели до компромісу більшості й опозиції. І його фракція йде із сесійної зали працювати над законами в комітетах.

Водночас лідер регіоналів наголосив на потребі посилити відповідальність за блокування роботи парламенту. «На жаль, парламент знову не працює. Люди з опозиції не налаштовані на роботу, — констатував депутат. — З будь-якого приводу в нас виникає проблема з блокуванням трибуни». О. Єфремов нагадав, що депутати з фракції Партії регіонів ще в лютому зареєстрували проект закону, який передбачає відповідальність депутатів за блокування роботи парламенту, і заявив: якщо блокування триватиме, то регіонали наполягатимуть на його прийнятті. А також доопрацьовується проект закону, який посилює відповідальність за неучасть депутатів у пленарних засіданнях та в роботі комітетів.

Депутат від Партії регіонів Володимир Олійник на брифінгу висловив думку, що Сергій Власенко діє за принципом «своя сорочка ближче до тіла», бо в адвокатській присязі сказано, що адвокат зобов’язаний інтереси клієнта ставити вище від власних. «Діяльність адвоката та лікаря майже однакова — не можна кидати напризволяще хворого та підзахисного», — сказав В. Олійник. Він зауважив, що проблема сумісництва є актуальною для всього періоду парламентаризму за незалежної України — досі не було позбавлено повноважень жодного депутата за суміщення роботи в парламенті з іншою діяльністю. Але запевнив, що у складі фракції Партії регіонів депутатів-сумісників та осіб із подвійним громадянством немає. Водночас він висловив переконання, що всіх депутатів, котрі суміщають депутатську діяльність з іншою та мають подвійне громадянство, треба позбавити повноважень.

Учора пленарне засідання парламенту так і не відбулося, сьогодні консультації щодо розблокування його роботи триватимуть.

Фото Сергія КОВАЛЬЧУКА.

Дослівно

 

Олександр ЄФРЕМОВ, лідер фракції Партії регіонів:

«Військові дії, як правило, закінчуються миром. Але поки немає компромісу, кожна сторона обстоює свою думку».

Зліва направо: Нестор Шуфрич, Віктор Тихонов.

Блокування трибуни.

У залі пленарних засідань.