У період розвідувальних робіт компанія «Шелл» щорічно спрямовуватиме 2 мільйони доларів на реалізацію соціальних програм Харківської та Донецької областей. Про це розповіла представник компанії із зв’язків з громадськістю Валентина Гекова під час зустрічей з представниками районів, на території яких проводитимуть газовидобування нетрадиційним для України способом. Нагадаю: Юзівський газовий майданчик, куди прийшла компанія «Шелл», охоплює три адміністративні райони Харківської та сім Донецької областей.
Розвідувальні заходи передбачають двовимірну та тривимірну сейсморозвідку, а також буріння розвідувальних свердловин. Ці роботи дадуть змогу оцінити запас вуглеводнів на Юзівській площі для ухвалення рішення про подальшу її розробку. «Юзівський проект реалізовуватимуть відповідно до міжнародних стандартів з охорони навколишнього середовища та соціальної відповідальності, яких дотримується компанія «Шелл» у своїй діяльності, — підкреслила Валентина Гекова. — Для цього ще до початку робіт проведуть комплексну оцінку потенційного впливу проекту на екологічне та соціальне середовище».
Для визначення спрямованості соціальних інвестицій створять спеціальний координаційний орган, до складу якого увійдуть представники територіальних громад газовидобувної компанії та громадських організацій.
Валентина Гекова також зазначила, що на початковому етапі частка українського персоналу в проекті становитиме 60%. За умови переходу до комерційного видобування газу кількість робочих місць для вітчизняних фахівців зросте до 80%. Представник «Шелл» повідомила, що за десятирічний період застосування компанією в США технології гідророзриву під час видобування вуглеводнів не було зафіксовано жодного випадку забруднення ґрунтових вод або ознак сейсмічних впливів.
До речі
«Метод гідророзриву у вітчизняній газовидобувній галузі використовується вже протягом останніх шістдесяти років, — каже директор ГПУ «Шебелинкагазвидобування» Юрій Фесенко. — Зокрема, нещодавно гідророзрив було здійснено на свердловині № 522, яку обслуговує «Шебелинкагазвидобування». Як бачите, — жодних негативних наслідків немає. Також не мають ніякого підтвердження висловлювання про вплив ГРП на ґрунтові води. Адже водяні колектори покладено під землею на глибині 800—1500 метрів, а розрив проводять нижче 3,5 км», — зазначив директор найбільшого в Україні газовидобувного підприємства.
Очікування
Компанія «Шелл Експлорейшн енд Продакшн Юкрейн Інвестментс (ІV) Б. В.», ТОВ «Надра Юзівська» та Кабмін 24 січня 2013 р. в Давосі (Швейцарія) підписали угоди про розподіл продукції (УРП) на розвідування, розробку та видобування вуглеводнів на Юзівській ділянці (Харківська та Донецька обл.). «Шелл» і «Надра Юзівська» мають по 50% частки участі кожна. «Шелл» буде оператором проекту, відповідальним за всі роботи в рамках угоди. УРП підписано на 50 років. Початковий етап геологічного вивчення передбачає отримання сейсмічних даних і буріння 15 свердловин на Юзівській дільниці. Площа Юзівської дільниці — близько 7 тис. 800 кв. км.
Ще один проект «Шелл» у Харківській області пов’язаний з тим, що 1 вересня 2011 року «Шелл» і «Укргазвидобування» підписали оновлений договір на підставі первинної угоди від 2006 р. Його мета — спільний пошук і видобування вуглеводнів. У рамках цього договору «Шелл» наприкінці жовтня 2012 року розпочала бурити в Харківській області свердловину «Біляївська-400», що поблизу с. Веселе в Первомайському районі.
Харків.
Дуже важливо
«Запасів газу в родовищах в усьому світі вистачить на сто років, а то й менше. Прийнятною альтернативою є важковидобувний газ. За попередніми підрахунками, поклади його в Україні становлять 4,2 трильйона куб. м.