Дуже люблю квіти. У мене вдома — близько 50 вазонів, а з весни й до першого снігу ще й уся ділянка потопає у квітках. Знаю безліч тонкощів і особливостей догляду за ними. Але хотілося б ще й на сторінках улюбленої газети знаходити цікаві факти про флору. Приміром, чула, що конвалія вважається небезпечною рослиною. Чи правда це?

Ніна ЛОБАРЕВА.
Шостка Сумської області.
Часом рослини не лише неймовірно прекрасні, а й надзвичайно небезпечні для оточуючих. Візьмімо, приміром, конвалію. Ці маленькі досконалі за формою дзвіночки при потраплянні в організм людини (у великій кількості) можуть спричинити судоми, нудоту, блювоту, діарею й аритмію.
Люди з хворобами серця повинні бути особливо обережні, бо токсини, які містяться в конвалії, сповільнюють серцебиття.
Молочай прекрасний, кротон, дифенбахія, монстера, аглаонема, фікус, які багатьом дуже до вподоби, також вважаються отруйними. А все через їдкий сік, який виділяють їхні стеблинки й листочки. Звичайно, доросла людина розуміє, що облизувати рослини не треба, а от маля може й спробувати на зуб. Тому якщо в домі є діти, краще на деякий час узагалі відмовитися від таких рослин. Дорослим теж слід бути обережними: працюйте з квітами в рукавичках, потім ретельно мийте руки.
У крокусах міститься колхіцин. Цю речовину в правильних дозах використовують у медицині. Але на відміну від інших токсинів, які є в рослинах, колхіцин не має протиотрути. Отруєння крокусом призводить до критичного зниження кров’яного тиску й зупинки серця.
Дафна (вовчі ягоди) відома ще як вовчатник, перець дикий — це кущ близько 1—1,5 метра заввишки, який вирощують через його гарні й ароматні квіти. Але всі частини цієї рослини отруйні, а найбільша концентрація отрути — в соку і ягодах. Потрапляння їх у шлунок людини може спричинити кому й навіть смерть.
Популярний вічнозелений кущ рододендрон містить андромедотоксин, який може стати причиною нудоти, серйозного болю, паралічу і навіть смерті.
Олеандр дуже красиво цвіте, але це — одна з найнебезпечніших рослин на Землі. Численні отруйні речовини, які містяться в олеандрі, діють на нервову, травну й серцево-судинну системи одночасно. Отруєння олеандром виражається в сонливості, судомах, онімінні. Може призвести до смерті. Сік рослини спричиняє подразнення шкіри й важке запалення орбіт при потраплянні в очі. Але навіть якщо не торкатися його, може завдати шкоди: під час цвітіння він виділяє токсини. Краще в домі олеандр узагалі не тримати. У крайньому разі  — біля вікна, яке відкривається, щоб періодично провітрювати приміщення. І у жодному випадку — не у спальні.
Отрута гарної рослини клівії — у кореневищі й листках. Отруїтися можна при контакті з нею. При потраплянні отрути в організм характерні сильне слиновиділення, блювота, діарея, у поодиноких випадках — параліч.
Справжня окраса будь-якого інтер’єру — монстера. Вона зволожує повітря й збагачує його киснем, озоном. А ось листків цієї квітки краще не торкатися — якщо сік з них потрапить на шкіру, може бути опік. А ще ця отрута дуже небезпечна для очей.
Підготувала Ірина МАЙСЬКА.
Фотоетюд Ірини ТИЩЕНКО.