Енергетичну незалежність України тепер забезпечуватиме не вугілля, а газ із нетрадиційних джерел, заявляють представники влади. Депутати Донецької обласної ради схвалили проект угоди про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуть у межах ділянки «Юзівська». За попередніми оцінками, ресурс цієї території оцінюється в 4 трильйони кубометрів газу. На перспективний «шматок» було кілька претендентів, але уряд віддав перевагу британсько-нідерландській компанії Shell. Останнє рішення обласної ради відкрило шлях до розробки газу, який розсіяно в шарах різних порід на глибині кілька кілометрів — так званого сланцевого газу.

 

Переконувати депутатів проголосувати за відповідне рішення до Донецька приїхав особисто міністр екології і природних ресурсів Олег Проскуряков.

— У разі успіху пошукових робіт на Юзівському майданчику вже через 5—6 років ми зможемо вийти на обсяги буріння свердловин у кілька мільярдів кубометрів на рік, через десять років дійти до обсягу 10 мільярдів, на піку видобутку через 15 років — до 20 мільярдів кубометрів газу тільки на цій ділянці. Це не лише посилить нашу енергетичну незалежність як держави, а й приведе до істотного зниження цін. Для довідки: ринкова ціна російського газу у нас нині 440—460 доларів за тисячу кубометрів, а в США із розвитком і застосуванням нової технології видобутку вуглеводнів із нетрадиційних джерел ця ціна зменшилась до 100 доларів. Звісно, зниження цін на газ дасть потужний імпульс розвитку промисловості вашого регіону і підвищить рівень життя населення, — малював райдужну перспективу міністр.

З українського боку угоду підпише компанія «Надра Юзівська», де 100 відсотків акцій належить державі. За словами міністра, у процесі роботи Shell не лише сплачуватиме всі належні податки, а й передаватиме державі, залежно від рентабельності, від 31 до 60 відсотків прибуткової частини продукції (котра  залишиться після віднімання витрат).

Перспективний майданчик розташовується на території семи районів області. Головний еколог України запевнив, що місцеві бюджети отримають додаткові кошти на розв’язання соціальних проблем: інвестор зобов’язався витратити на це 140 мільйонів доларів у Донецькій і Харківській областях. Буде створено кілька тисяч робочих місць, а місцеві виробники отримають нові замовлення, підкреслив чиновник.

Різко проти підписання угоди виступили комуністи. Вони заявили, що технологія гідророзриву, яка використовується під час видобутку сланцевого газу, становить загрозу довкіллю і без того забрудненої Донеччини. «Експертизу за цим проектом не проведено, а потім, як то кажуть, пізно пити «Боржомі», — обурилася депутат Антоніна Хромова. — Скільки води потрібно для видобутку одного кубометра газу? Які хімічні інгредієнти закачують у воду? Як позначиться видобуток вуглеводнів на екологічній ситуації в області? Чому Польща, Болгарія та інші європейські країни відмовилися від технології, яку запропонувала компанія Shell? Тому що безкоштовний сир буває тільки в мишоловці».

«Справді, рідина для гідророзриву містить один відсоток хімічних речовин і пісок. На Юзівському майданчику працюватимуть на глибині від 3 до 5 кілометрів, а водоносні горизонти — максимум до 600 метрів. Тому побоювання, що все це перетинається, — безпідставні», — пояснив голова громадської організації «Спілка геологів України» Павло Загороднюк. А Олег Проскуряков уточнив: ідеться винятково про угоду щодо розподілу вуглеводнів, а не про проект видобутку газу, який обов’язково пройде державну і громадську екологічну експертизу.

Переважною більшістю голосів — 106 зі 137 присутніх — депутати проголосували за запропоноване рішення. Проти висловилися 10 обранців, ще 14 — утрималися. Решта не брали участі в голосуванні. Одностайності щодо видобутку газу із нетрадиційних джерел у мешканців області немає. Важко буде переконати людей, що нові інвестори виконають обіцянки, коли перед очима — сумні екологічні наслідки закриття шахт (а коли їх закривали, обіцянок теж не бракувало). Або приклад Маріуполя, де з нового року залишається лише третина екологічних платежів — решта йде до області й Києва. Тому обласній раді ще належить знайти баланс між інтересами країни та інтересами кожного мешканця.

 

Донецька область.

На знімку: переконувати донецьких депутатів проголосувати за потрібне рішення міністр екології і природних ресурсів Олег Проскуряков (крайній ліворуч) приїхав особисто.

Фото автора.

КОМЕНТАР 

Микола ЖИКАЛЯК, генеральний директор державного регіонального геологічного підприємства «Донецькгеологія»:

— Коли кажуть про вибухи, люди не розуміють, що це таке. Гідророзрив — це не вибух. Це гідророзщільнення — так само, як розщільнюють дрова за волокнами. Якщо утворилась тріщинка в породі — вонапоглиблюється і закріплюється. У щільних пісковиках, які переважно трапляються на території Юзівського майданчика, по суті, буде наче крапельне зрошування. За рахунок просочування низькодебітного газу, але на великій площі, матимемо на виході конкурентоспроможні дебіти.

Очевидно, що альтернативи у України немає, крім розвитку свого видобутку. Ціна на імпортний природний газ економічно несправедлива, навіть економічно неврівноважена. До 2030 року ті досягнення, які маємо в газовидобуванні — 19—21 мільярд кубометрів на рік, — зменшаться до 10 мільярдів, якщо не розвивати галузь. Традиційні родовища відпрацьовані. Єдина перспектива — той-таки альтернативний «нетрадиційний» газ: щільні пісковики, вуглеродисті сланцеві товщі, метан вугільних пластів, морський шельф. За двадцять років це найперспективніший проект для створення умов енергетичної незалежності України.

ЦИФРИ

Загальна сума інвестицій у цей проект з боку іноземного інвестора може становити від 10 до 50 мільярдів доларів. На першому етапі пошукових робіт компанія Shell витратить 410 мільйонів доларів і пробурить 15 свердловин. Згодом кількість свердловин на майданчику обчислюватиметься тисячами.