Так Президент оцінив темпи виконання плану реформ
«Люди очікують значного підвищення рівня життя та добробуту, однак рухатися вперед без розбудови національної економіки та розв’язання проблем, які накопичувалися роками, неможливо. Тому давайте поговоримо відверто, дамо оцінку і будемо йти вперед», — сказав, відкриваючи вчорашнє засідання Комітету з економічних реформ, Президент Віктор Янукович. Й одразу після короткої доповіді прем’єра Миколи Азарова дав нищівну оцінку роботі очолюваного ним уряду, назвавши її саботажем.
А це також означає, робить висновок Президент, що уряд втратив контроль за роботою міністерств, відомств, обласних і районних адміністрацій, відповідальних за належну реалізацію плану реформ. «Це головний висновок», — підкреслив він.
«Не вистачало, за великим рахунком, волі, щоб, урешті-решт, відмовитися від минулого життя, яке пов’язане з корупцією, з тією застарілою системою бюрократичною, яку постійно критикують люди, малий і середній бізнес», — продовжив розпікати прем’єра глава держави. «Я просив би, Миколо Яновичу, трохи змінити стиль роботи уряду та вчасно, не чекаючи кінця року чи терміну реалізації запланованих заходів, вирішувати проблемні питання. Якщо ви бачите, що є проблеми, то треба лікувати цю хворобу, якщо це кадрові питання, то будемо розглядати їх разом. Я із себе відповідальності не знімаю. Але ми не можемо закривати очі на правду, жити в якомусь рожевому світлі», — сказав глава держави.
Резюмувавши, що «реально треба рухатися вперед», Президент зазначив, що велику надію покладає «на нових міністрів, на нових членів уряду, на тих, хто прийшов зараз, із цією новою хвилею, в цьому році». На продовження кадрової теми він назвав неприпустимою ситуацію, коли наміри змінити життя на краще завершуються прийняттям рішень, які погіршують стан речей: «Не можеш працювати — місця не може бути у виконавчій владі. Якщо є корупція — повинні відповідати сповна, по закону».
Одним із прикладів саботажу з боку виконавців
В. Янукович назвав невиконання закону про екстрену медичну допомогу, який набув чинності з 1 січня 2013 року. «Неприпустима дискредитація реформ діями посадовців, які сьогодні не виконують закон, а роблять усе навпаки», — підкреслив глава держави та закликав прем’єра і відповідальних чиновників зробити відповідні висновки. «Поставте це запитання собі та знайдіть відповідь. Чому торік не готувалися до виконання цього закону з 1 січня? Хто за цим стоїть? Чому люди страждають через недбалість чиновників?» — сказав Президент, додавши, що це також мають бути висновки стосовно голів обласних та районних держадміністрацій, щодо відповідних організаторів та виконавців.
Зрештою, із тим, що «багато важливих запланованих цілей не досягнуто, а рівень виконання не може задовольняти», погодився і прем’єр. Він пообіцяв, що в 2013 році новий склад уряду проаналізує прорахунки 2012 року та активізує проведення реформ. «Першочергове завдання нових керівників напрямів реформ — якнайшвидше проаналізувати причини допущеного відставання і в максимально стислі терміни його ліквідувати та організувати чітке виконання Національного плану дій в 2013 році», — взяв на себе чергові зобов’язання прем’єр М. Азаров.
Але водночас прем’єру треба пам’ятати сказані Президентом на початку засідання Комітету з економічних реформ слова: «Я хотів би, щоб ми з вами усвідомили: якщо ми щось декларуємо, ми зобов’язані це виконувати. Ніхто, як то кажуть, пальці в двері не засовує і не примушує брати на себе зобов’язання. Можеш, здатен, вважаєш за доцільне — приєднуйся, будь ласка, ініціюватимеш — ще краще». Бо, відповідно, якщо буде навпаки, то дуже швидко «від’єднають».
Дослівно
Віктор ЯНУКОВИЧ:
«Я розумію, що можна недоотримати ресурси, якісь прорахунки були, і можна недовиконати Національний план реформ на 10—20 відсотків, не більше. Але я не можу зрозуміти, як можна виконувати план реформ, які спрямовані на поліпшення галузі, економіки, життя людей, на 35—25 відсотків? Це саботаж! Це просто люди взагалі втратили відповідальність. От у цьому проблема».
Фото Анастасії СИРОТКІНОЇ.
На знімку: (справа наліво) Президент України Віктор Янукович, Прем’єр-міністр України Микола Азаров, глава адміністрації Президента України Сергій Льовочкін, голова Національного банку України Ігор Соркін.
На знімку (зліва направо): міністр, віце-прем’єр-міністр України Юрій Бойко та міністр юстиції України Олександр Лавринович, на передньому плані — віце-прем’єр-міністр України Олександр Вілкул.